Zamek Świny

 Zamek Świny na Dolnym Śląsku
Schweinhausburg
 
   Zwiedzając ten zakątek Dolnego Śląska, pierwsze kroki kierujemy na zamek w Bolkowie. Jednak w niedalekiej odległości, na sąsiednim wzgórzu stoi zamek Swiny. Fragmenty murów wystające ponad masyw zieleni, nie wskazują na to, co możemy zobaczyć z bliska.  Pierwotnie gród, następnie zamek obronny, a od początków XVII w. zamek mieszkalny na Śląsku we wsi Świny koło Bolkowa. Według istniejących dokumentów, w XIII w. właścicielami byli w 1230 r. Tader, w 1242 r. Jaksa, a w 1248 r. Piotr ze Świn. W latach 70. XIII w. decyzją Bolka I Srogiego Zamek Świny utracił status kasztelanii na rzecz nowocześniejszego Bolkowa i został przekazany rycerskiemu rodowi Świnków. Zamek Świny pozostaje ruiną mimo że wielokrotnie podejmowano tutaj prace konserwatorskie. Od 1991 r. zamek jest ponownie własnością prywatną a w 2008r. zamek został zakupiony przez obywatela szwedzkiego i do 2018 był jego własnością.
 

W 2019 r nowy właściciel zamku rozpoczął prace mające na celu udostepnienie obiektu do zwiedzania. Są plany by w przyszłości na zamku powstał hotel, część mieszkalna z salami balowymi i zapewne restauracja. Jest zatem szansa, że po wielu latach na zamek powróci życie towarzyskie...
 
 
Prace ruszyły i trzymamy kciuki za powodzenie 
 
 
 
Tak prezentował się zamek jeszcze niedawno...


 
Ruiny zamku dolnego 
Budynek mieszkalny zamku górnego


 

Najstarszą częścią zamku jest czterokondygnacyjna wieża mieszkalna, którą wzniesiono w XIV w. Wieżę zbudowano na planie prostokąta, była podpiwniczona oraz otoczona murem tworzącym dziedziniec.Od północnego zachodu dobudowano prostokątny pałac. Kompleks otoczono obwarowaniami przystosowanymi do użycia broni palnej, na które składały się nowy mur obronny oraz basteje i mały bastion. Wjazd chronił most zwodzony. Ufortyfikowany został także teren podzamcza, na południowy wschód od zamku właściwego znajdują się resztki trójkątnego bastionu ziemnego.
 


 

W 1959 r. podczas prowadzonych na terenie w pobliżu zamku prac archeologicznych ustalono, że oprócz grodu do połowy XIII w. znajdowała się tutaj osada wczesnośredniowieczna.
 
 


Zamek Świny jest jednym z najstarszych na Szlaku Zamków Piastowskich. Według legendy miałby być połączony podziemnym przejściem ze znajdującym się kilka kilometrów dalej zamkiem w Bolkowie.
Tunel istniał do 1927 r.
 
 
 
 
 
Zamek Świny archiwum 1
 
 
 
Ruiny zamku Świnka (Schweinhaus) drzeworyt ; 16,5x23,5 cm na Dolnym Szlązku (pisownia oryginalna)  Krajewski Jan (fl 1874-1887) Wycinek z "Tygodnika Ilustrowanego" z 1882.
 
Zamek Świny archiwum 3
 
Zamek w Świnach przed 1882,  staloryt ; kompozycja 10,5x14,5 cm  Huber, Kaspar Ulrich (1825-1882) Rytownik
 
 
 Zamek Swiny na Dolnym Slasku 29
Zamek Swiny na Dolnym Slasku 1
 
 
 
Zamek Swiny na Dolnym Slasku 2
Zamek Swiny na Dolnym Slasku 5
 
 
 
Zamek Swiny na Dolnym Slasku 6
 
 
 
Zamek Swiny na Dolnym Slasku 7
 
 
 
Zamek Swiny na Dolnym Slasku 8
 
 
 
Zamek Swiny na Dolnym Slasku 9
 
 
 
Zamek Swiny na Dolnym Slasku 10
Zamek Swiny na Dolnym Slasku 12
 Zamek Swiny na Dolnym Slasku 14
 Zamek Swiny na Dolnym Slasku 16
 
 
 

Zamek Swiny na Dolnym Slasku 17

 

 

Zamek Swiny na Dolnym Slasku 21

 

 

 

Zamek Swiny na Dolnym Slasku 22

 

 

 

Zamek Swiny na Dolnym Slasku 23

Zamek Swiny na Dolnym Slasku 25

 

 

 

Zamek Swiny na Dolnym Slasku 26

 

 

 

Zamek Swiny na Dolnym Slasku 27

 

 

 

Zamek Swiny na Dolnym Slasku 28

 
masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Albin Marciniak

Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na witrynie skontaktuj się z nami pod adresem alejapodroznikow@gmail.com zamiast kraść.