Pałac w Tułowicach

Pałac w Tułowicach

Neorenesansowy pałac z XVIII i XIX w powstały z przebudowy wcześniejszego zamku.  Tułowice, nazwa historyczna: Tillowitz, leżą w odległości 8 km od Niemodlina, 28 km od Opola. Cały obszar gminy Tułowice, położony w Borach Niemodlińskich, to chroniony kompleks przyrodniczo-krajobrazowy.  Okolice Tułowic to obszar historycznej Puszczy Niemodlińskiej, oddzielającej Śląsk Górny od Dolnego.

Pałac w obecnie zachowanym stylu neorenesansowym przebudował Fryderyk Franckenberg. Po jego śmierci dobra tułowieckie odziedziczył syn Konrad. W latach 30-tych majątek został po części wyprzedany oraz skonfiskowany przez rząd, bowiem Franckenberg należał do czynnych opozycjonistów Hitlera.
Konrad umarł bezpotomnie w roku 1939. Kaplica Franckenbergów i zbudowany pod nią grobowiec, już nie istnieją. W roku 1937 część obiektu odkupił przedsiębiorca z Opola i urządził w nim mieszkania lokatorskie, część przeznaczono na ośrodek szkoleniowy leśnictwa. Mieścił się tu internat dla chłopców.
W czasie II wojny światowej pałac służył jako szpital wojskowy - niemiecki, potem rosyjski. Od 1946 roku pałacem opiekowało się Nadleśnictwo Tułowice. Obecnie mieści się w nim internat Technikum Leśnego.
Publiczne Technikum Leśne i Liceum Ogólnokształcące tworzą Zespół Szkół, prowadzony przez opolskie starostwo powiatowe, usytuowany w pobliskich budynkach gospodarczych.
Doskonale utrzymany park, z egzemplarzami egzotycznego starodrzewia, założony niegdyś przez Praschmów, to efekt pracy nauczycieli i uczniów technikum - przyszłych leśników, którzy dbałości o drzewa uczą się tu w praktyce.
 
Zamkowa 1, Tułowice

 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 
 
Pałac w Tułowicach
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com