JuraPark Krasiejów

JuraPark Krasiejów

JuraPark Krasiejów

 
Największy tematyczny park w Europie

JuraPark Krasiejów, jeden z trzech parków Stowarzyszenia 'Delta' (obok Bałtowa i Solca Kujawskiego). JuraPark to sieć parków tematycznych należących do działającego w Ostrowcu Świętokrzyskim Stowarzyszenia Delta.  Park nastawiony jest bardziej na edukację niż rozrywkę, zatem więcej tu prezentacji multimedialnych w stosunku do innych parków.
 
 


Obok ścieżki edukacyjnej, jedną z atrakcji dla odwiedzających jest tunel czasu, przez który przejechać można specjalną kolejką. Na terenie parku znajduje się również kino 5D, duży plac zabaw, park rozrywki, plaża z wodnymi atrakcjami, obiekty gastronomiczne i sklepiki z pamiątkami.

 
 


Jedną z głównych atrakcji JuraParku Krasiejów jest półtorakilometrowa trasa, wzdłuż której ustawiono 250 modeli kopalnych zwierząt (głównie dinozaurów), a wśród nich największego znanego dinozaura  mierzącego ok. 60 m Amficeliasa oczywiście w skali 1:1.

 


Odkryte w Krasiejowie złoża skamieniałości triasowych płazów i gadów należą do najbogatszych na świecie. Nad miejscem wykopalisk wznosi się Pawilon Paleontologiczny, zaś w sezonie letnim prace terenowe prowadzą tu paleontolodzy. Niezwykłe walory edukacyjne niesie ze sobą podróż przez Multimedialny Tunel Czasu, gdzie podziwiać można, uzyskane przy użyciu najnowszej techniki operowania obrazem 3D i dźwiękiem, sceny przedstawiające najważniejsze wydarzenia z dziejów Wszechświata.

 
 


Park zajmuje powierzchnię ponad 40 hektarów.  Znajduje się tu 250 modeli dinozaurów.


 
 
ODKRYWKA W KRASIEJOWIE ZYSKAŁA ŚWIATOWĄ SŁAWĘ DZIĘKI LICZNYM ZNALEZISKOM SZCZĄTKÓW TRIASOWYCH KRĘGOWCÓW SPRZED 225 MLN LAT.
 
 
 
Stan zachowania okazów, ich liczba i różnorodność pozwoliły na rozpoczęcie prac badawczych, które trwają do dziś. Wśród wielu wydobytych okazów opisano między innymi nowego pradinozaura nazwanego Silesaurus opolensis („Śląski jaszczur spod Opola”). Obszar stanowiska dokumentacyjnego „TRIAS” w Krasiejowie, jest jednym z największych nagromadzeń elementów kostnych mezozoicznych kręgowców w Europie. Na zbadanym dotychczas terenie odkryto kilkadziesiąt tysięcy skamieniałości, głównie rybożernego płaza Metoposaurus diagnosticus krasiejowensis , osiągającego długość ok. dwóch metrów. Jego pierwsze szczątki znalazły się w zbiorach Instytutu Paleobiologii na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
 


 


 


 
W czerwcu 2014 roku obok JuraParku Krasiejów otwarto ultranowoczesny obiekt „Park Nauki i Ewolucji Człowieka”, który kontynuuje rozpoczętą w JuraParku opowieść o dziejach naszej planety.
Przekraczając próg Parku Nauki i Ewolucji Człowieka decydujecie się na  uczestniczenie w niezwykłym zdarzeniu. Staniecie się świadkami fascynujących przemian i dołączycie do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów! Wasza przygoda zacznie się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Niemalże… bo przecież trwa nadal.
 
I ETAP podróży – hol główny – poczekalnia.
Technologia cyfrowa i rzeczywistość fizyczna zmieszane tutaj są w takim stopniu, że będziecie mieli trudność w ich odróżnieniu. Czasem może aż zakręcić się w głowie Przygotujcie się na sporą masę doznań i zastrzyk ogromnej wiedzy o nas samych. O tym jak staliśmy się ludźmi.


 
 
Wystawa Świadectwa Ewolucji 
II ETAP podróży – prom kosmiczny 
III Etap podróży – wehikuł czasu 
Ekspozycja „Wszyscy jesteśmy braćmi”
 
Edukacja to „oczko w głowie” JuraParku. Dowód – laur w ogólnopolskim konkursie „Popularyzator Nauki” 2011 organizowanego przez Polską Agencję Prasową przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – nagroda przyznawana ludziom i instytucjom, którzy w wyróżniający się sposób krzewią naukę w polskim społeczeństwie.


 
KLASA PRZYSZŁOŚCI
 
Do dyspozycji nauczycieli lub wykładowców oddano miejsce, w którym przeprowadzane mogą być lekcję swoich marzeń. Wykorzystano do tego celu nowoczesne urządzenia jako pomoc dydaktyczną. Obsługa jest bardzo łatwa, przyjemna i intuicyjna. Bez wysiłku można przeprowadzić lekcję przyszłości, a uczniowie nie będą chcieli, by się skończyła.
 
 Pierwsze co Was zaintryguje to futurystyczny wygląd budynku. Gdy tam wejdziecie wszystko stanie się jasne – to przecież hangar doków kosmicznych, skąd regularnie będą odchodziły statki transportujące Was na orbitę wokółziemską. Zdradzimy Wam pewną tajemnicę; dzięki naszej nowej tajemnej technologii przeniesiemy Was nie tylko w przestrzeni ale także i w czasie.
 


Tunel Czasu,
Kino Emocji 5D,
Ścieżka Dydaktyczna (Zwiedzanie Parku Dinozaurów),
Prehistoryczne Oceanarium,
Plac Zabaw,
Pawilon Paleontologiczny,
Jurajska Plaża,
Park Rozrywki

Wstęp do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka.
Ostatni prom odlatuje na godzinę przed zamknięciem PNiEC.

 


 
Bezpłatny parking
 
Powstała także placówka „Paleosafarii Moab Gians” (USA – stan Utah).

http://www.juraparkkrasiejow.pl/
 


Opracowanie & foto: Albin Marciniak
 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com