Park Archeologiczny "Osada VI Oraczy" Skansen w Bochni

Park Archeologiczny "Osada VI Oraczy" Skansen w Bochni

Park Archeologiczny "Osada VI Oraczy" Skansen w Bochni

 
  "Villa VI Aratorum" (właściwie "Wieś VI Ratajów") to nazwa wzmiankowana w dokumencie z 1234 r. w którym wojewoda krakowski, Teodor z rodu Gryfitów, nadał tę wieś Cystersom, jako uposażenie klasztoru w Ludźmierzu. Według jednej z teorii była to wieś leżąca na terenie dzisiejszej Bochni, zlokalizowana w górnym biegu potoku Solnego lub na południowym stoku Solnej Góry, w rejonie obecnej ulicy Orackiej. Ta lokalizacja w przybliżeniu odpowiada miejscu, w którym dziś znajduje się "Osada VI Oraczy".
 
 
 

"Osada VI Oraczy" stanowi rekonstrukcję średniowiecznej wioski, charakterystycznej dla małopolskiego osadnictwa z połowy XIII w. Jest to prak archeologiczny, gdzie można nie tylko zobaczyć jak wyglądała średniowieczna zabudowa, ale także spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach. Osada VI Oraczy to miejsce, gdzie średniowiecze jeszcze trwa.
 
 
 
 
 
 
Park Archeologiczny "Osada VI Oraczy"  zlokalizowany jest przy ul. Campiu 15, w sasiedztwie Szybu Campi.
Osada Oraczy jest zamknięta.
 
 
Czy to definitywny koniec tego skansenu ? Czy opuszczone od kilku lat obiekty, bezpowrotnie popadają w ruinę ?

Niestety, nie znane są dalsze losy Osady Oraczy, atrakcji znajdującej się obok Kopalni Soli w Bochni. Osada ta należy do Uzdrowiska Kopalnia Soli Bochnia. Współpracy jednak brak.

 

 

 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com