Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

konkurs fotograficzny Tatry nagrody

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 
Spotkanie ze słoniem – dwa odmienne doznania, podczas jednej podróży na Sri Lankę
 
Jeżeli marzy wam się spotkanie ze słoniem – wybierzcie się na Sri Lankę. Wyprawa do tego kraju z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Odsetek słoni, jaki przypada na jednego mieszkańca, jest tam najwyższy na świecie. Dlatego bez problemu możecie doświadczyć naprawdę bliskiego spotkania, lub podziwiać zwierzęta w naturalnym środowisku. Każde z tych doświadczeń jest inne, ale równie niesamowite:
 
Zdjęcie użytkownika Książki podróżników.
 
Pinnawala - sierociniec dla słoni
Powstał z polecenia rządu Sri Lanki w 1975 roku. To znamienna data, ze względu na suszę, która nawiedziła wtedy ten kraj i przez którą ucierpiało wyjątkowo wiele słoni. Te, które straciły matki, zostały znalezione ranne, wymagały opieki lub które przejęto od kłusowników – wszystkie otrzymały schronienie właśnie tutaj. Zwierzęta odnalazły spokój, a wiele z nich doczekało się potomstwa.
Sierociniec stworzył im warunki zbliżone do naturalnych, zapewnił opiekę lekarzy i godne życie. Zwierzęta mogą swobodnie poruszać się po obszarze 25 hektarów, co choć w pewnym stopniu wynagradza im fakt, że na łono pełnej wolności już nie wrócą. Wynika to z tego, że za bardzo są oswojone z ludźmi, wręcz od nich uzależnione, a to stwarza dla nich zagrożenie. Rząd Sri Lanki chce jednak, by to się zmieniło. Planuje utworzyć ośrodki, które będą pomagały potrzebującym słoniom, ale gdy ta pomoc nie będzie już niezbędna, zwierzęta wrócą do naturalnego środowiska.
– Na razie jednak każdy odwiedzający Sri Lankę ma możliwość zobaczenia małych słoniątek biegających wśród turystów – mówi Piotr Wilk z biura podróży Rainbow. Można towarzyszyć słoniom podczas ich kąpieli w pobliskiej rzece Ma Oya, a potem pomóc w ich karmieniu. ”Śniadanie” w postaci zielonych gałązek czy owoców znoszone jest przez dorosłe osobniki, gdyż serwowanie do stołu należy właśnie do ich obowiązków. Ale to jedyna praca, jaką muszą wykonać, choć trzeba przyznać, że zainteresowanie jakie wzbudza to miejsce może być męczące.
Z pewnością stanowią wielką turystyczną atrakcję. Mimo wszystko Pinnawala to miejsce wyjątkowe. To miejsce dostarcza wielu niezapomnianych wspomnień i wrażeń. Od samego początku rzuca się w oczy to, że przebywające tam zwierzęta są niezwykle łagodne.
 
Park Narodowy Yala
Safari zwykle utożsamiane jest z Afryką. Ale jeżeli będziecie na Sri Lance, również możecie przeżyć niezapomnianą przygodę. Wystarczy wybrać się do Yala. Widok tamtejszych wspaniałych zwierząt śmiało może konkurować z atrakcjami z których słynie Kenia czy Tanzania.
Yala to jeden z pierwszych parków narodowych, które powstały na Sri Lance, od 1900 roku uznawany za rezerwat przyrody. Jako jeden z nielicznych tamtejszych parków narodowych, udostępniany zwiedzającym. Oczywiście największą atrakcją jest wspomniane safari, które cieszy się ogromną popularnością, głównie ze względu na dużą populacją słoni, które zamieszkują ten obszar.
Spotkanie z nimi tutaj, jest zupełnie innym doznaniem niż wizyta w Pinnawala. Nie ma mowy o beztroskim zbliżaniu się do tych zwierząt, a co dopiero karmienie czy wspólna kąpiel. A jednak możliwość obserwacji naturalnych zachowań słoni, ich wzajemnych relacji nie skażonych wpływem człowieka ma ogromny urok. Spotkanie na żyto z jednym z tych olbrzymów jest naprawdę hipnotyzujące. Można przypatrywać się im godzinami.
Jak podkreśla przedstawiciel biura Rainbow, podobnie jak sierociniec, ten park to obowiązkowy punkt, który uwzględnić w swoim planie zwiedzania. Można się tam dostać także publicznym transportem, ale aby wejść na teren rezerwatu musimy dołączyć do zorganizowanej wycieczki lub wynająć jeepa.
Zaraz po wjeździe urzeka wspaniały otwarty krajobraz - zaskakująco dziki, nienaruszony działalnością człowieka. Niekończący się pejzaż rozciąga się ponad, zdawać by się mogło, niekończącą się przestrzenią buszu porośniętego niskimi trawami spośród których wyłaniają się tafle słonawych jezior o wybrzeżu otoczonym piaszczystymi wydmami – ten widok można podziwiać bez końca.
Słonie to oczywiście nie jedyni mieszkańcy tego terenu. Park słynie także z ptaków, których zaobserwowano tam ponad 200 gatunków. Zobaczyć można tam jelenie, hipopotamy, oczywiście mnóstwo małp, krokodyle, bawoły, dzikie świnie a nawet lamparty.
Zwierzęta zamieszkujące park mają własny, charakterystyczny czar. Popołudniu zwierzęta zbierają się przy wodopojach, co daje lepsze szanse na obserwację. Kolorowe skupiska ptaków, które chętnie przysiadają wzdłuż brzegów laguny, czy wystających ponad poziom wody sylwetkach krokodyli, wspaniałych pawi z rozłożystymi ogonami czy hałaśliwymi małpami, które ganiają się między konarami drzew jest magia – wszystko to składa się na niezwykły urok tego miejsca.
Zdjęcie użytkownika Książki podróżników.
 
Zdjęcie użytkownika Książki podróżników.

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 118 gości oraz 0 użytkowników.