Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

konkurs fotograficzny Tatry nagrody

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Ajanta i Ellora: świątynie wykute w skale

W lipcu tego roku, w ramach działalności Grupy Na Koniec Świata promującej aktywny tryb życia, pojechałem na wycieczkę do centralnej części Indii. Moim celem były miejscowości Ajanta i Ellora, w których na początku dziewiętnastego wieku 'odkryto' dla zachodniego świata kompleks świątyń wykutych w skale. Miałem to miejsce odwiedzić w 2001 roku, podczas mojej pierwszej wycieczki do Indii, ale wówczas pognało mnie w zupełnie inne strony i musiałem zmienić plany. Teraz nadszedł czas na dokończenie pierwotnego planu sprzed szesnastu laty...

Indie są krajem kontrastów, mieszka w nim ponad miliard ludzi z przeróżnych grup etnicznych i reprezentujących różne system religijne, z których hinduizm i islam są najliczniej reprezentowane.

Z roku na rok państwo się zmienia. Niemniej jednak mam wrażenie, że typowy hinduski styl życia pozostanie na zawsze bez zmian. Mieszanina odrobiny chaosu, szybkiego trybu życia obok spokojnych świątyń, pędu do nowości obok wielu tysięcy lat nieprzerwanej tradycji tworzy specyficzny klimat.

Na ulicach wielkich miast wciąż można spotkać krowy (co jest przedmiotem gorącej debaty społecznej), które nie są traktowane jakoś ze szczególną atencją, niemniej jednak mają święty spokój.
Obecnie nawet w niektórych stanach wprowadzono całkowity zakaz sprzedaży wołowiny, co oczywiście wzbudziło wielkie kontrowersje – przede wszystkim obawy, że powstanie czarny rynek, po drugie postawiono pytania o równość wobec prawa: nie wszyscy wszak uznają krowy za wyjątkowy gatunek.

Jedzenie uliczne jest jednym z ważnych aspektów podróżowania po Indiach. Trzeba uważać na to co się je, bo łatwo o zatrucie pokarmowe, ale – o ile dobrze zrobione – jedzenie w Indiach jest fantastyczne i warto je odkrywać, między innymi na straganach ulicznych.

Indie odziedziczyły po czasach brytyjskich jedną z najlepiej na świecie rozwiniętych sieci kolejowych. Mają wiele różnych klas, czasem nie jest łatwo zdobyć bilet (bo paszport, bo porezerwowane, bo dowód wymiany walut, bo…), ale jak się ten system ogarnie, staje się bardzo przejrzysty i wyjątkowo wygodny w przemieszczaniu.

Oczywiście nie dotyczy to Himalajów – tam nie ma sieci kolejowej, natomiast transport autobusowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Po czasem nieubitych drogach śmigają kierowcy, których umiejętności wprawiają w zdumienie. Zdolność wyminięcia na centymetry innego autobusu na wirażu nad kilkusetmetrową przepaścią robi wrażenie. I czasem wymaga żelaznych nerwów ze strony pasażerów.

W trakcie przerwy w podróży – co w Azji jest normą, mniej więcej do trzy godziny jest przerwa na jedzenie – nie ma nic przyjemniejszego niż wypicie najlepszego ćaju w Azji, bo przecież każdy stragan sprzedaje najlepsze produkty. Ale ćaj to ćaj – warto go pić. Słodki jak ulepek, z korzennymi przyprawami i mlekiem jest… super.

Świątynie Ajanta i Ellora będące na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, powstały pomiędzy 2 wiekiem przed naszą erą a 7 wiekiem naszej ery. To niemal tysiąc lat historii. Należą trzech systemów religijnych: buddyzmu, dżinizmu i hinduizmu. Niektóre misternie rzeźbione z bogatymi freskami przedstawiającym sceny z mitologii, inne surowe, bez nadmiernych zdobień. Łączy je podobny styl, kontynuowany i usprawniany przez pokolenia.

Świątynie w okolicy miejscowości Ajanta zostały wykute w klifie nad zakolem rzeki, dobrze ukrytym przed potencjalnym wrogiem.

Wejścia do kompleksu strzegą wyrzeźbione w kamieniu słonie znajdujące się po obu stronach bramy.

Cały kompleks stanowi system ponad trzydziestu bogato rzeźbionych jaskiń, które zostały uformowane w świątynie (miejsce modlitw) lub klasztory (miejsce, gdzie przebywali mnisi) razem z wszystkimi elementami wyposażenia: bogatą kolumnadą, nawami, ołtarzami.

W niektórych można znaleźć fantastyczne freski przedstawiające sceny mitologiczne...

rzeźby…

czy bogato użebrowane sklepienia…

Wykucie tak skomplikowanych pomieszczeń zajęło wiele wieków. Niektóre świątynie nie zostały ukończone. Z biegiem czasu miejsce straciło swoje znaczenie i zostało opuszczone. Było znane miejscowej ludności, ale Europejczycy dowiedzieli się o jego istnieniu podczas polowania na tygrysa, kiedy to jedna z polujących grup zapuściła się na przeciwległy stok, z którego widać było portal jednej z większych świątyń. Po kilku dziesiątkach lat niekontrolowanej turystyki przeprowadzono solidne badania archeologiczne, usystematyzowano zasady zwiedzania i zabezpieczono ten kompleks.

Jakub Szczęśniak

Galeria foto: www.totem.gallery

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 152 gości oraz 0 użytkowników.