Sidi Bou Said niebiesko-białe miasto w Tunezji

Sidi Bou Said niebiesko-białe miasto w Tunezji

Sidi Bou Said niebiesko-białe miasto w Tunezji

 

   Jedno z najbardziej uroczych miejsc w Tunezji, z niesamowitym małomiasteczkowym klimatem, z bogatą historią i wszystkim tym czego oczekują turyści z całego świata, spacerując wąskimi uliczkami Sidi Bou Said.

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 51

 

   Sidi Bou Said to miasto w północnej Tunezji, będące dzielnicą Tunisu położone około 20 km od stolicy kraju. Nazwane zostało tak na cześć postaci która tam mieszkała, Abu Said al-Baji, wcześniej miasto nosiło nazwę Jabal el-Menar. W sąsiedztwie Sidi Bou Said tuż nad Morzem Śródziemnym znajdują się słynne Termy Antoniusza a nieco powyżej, Muzeum Narodowe w Kartaginie. Żadnego z tych miejsc nie można pominąć będąc w Tunisie. 

Kartagina była jedną z najpotężniejszych metropolii starożytności i rozciągała się aż po Sardynię i Hiszpanię. Kartagińczycy którzy długo rywalizowali z Grekami, byli znakomitymi żeglarzami, handlowcami i doświadczonymi rolnikami. Mimo legendarnych zwycięstw generała Hannibala Rzymianie podbili Kartaginę, która stała się najbardziej urodziwym miastem ich Imperium. Święty Augustyn, jeden z ojców Kościoła zachodniego, odbył tam swoje studia. W Muzeum Kartaginy znajdują się pozostałości domów i sanktuarium zwane Tophet. Liczne pozostałości rzymskie świadczą o wyjątkowości tamtej epoki.

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 50

 

Wybrzeża Kartaginy w tym i Sidi Bou Said są jednym z najbardziej znanych regionów Tunezji ze względu na gastronomię. Przebywały tu dawniej burżuazja Tunezji. W Sidi Bou Saïd, Kartaginie lub La Marsa wybór restauracji jest ogromny. Można skosztować tradycyjnych tunezyjskich potraw w pałacu w stylu osmańskim, wymyślnej kuchni śródziemnomorskiej w eleganckiej restauracji nad brzegiem morza, przekąsek serwowanych z koktajlem w modnym barze lub smacznych dań w luźnej atmosferze. Zwiedzając Sidi Bou Saïd, należy koniecznie spróbować bambalouni, ciepłego, tłustego pączka w kształcie pierścienia, a następnie napić się miętowej herbaty serwowanej z orzeszkami piniowymi w znanej kawiarni Café des Nattes.

 

sidi bou said port i plaza Tunezja Afryka Polnocna 11

 

Niespieszny spacer brukowanymi uliczkami, często wąskimi i wijącymi się pomiędzy domami miasteczka Sidi Bou Saïd i podziwiając niebieskie maszrabijje, różowe bugenwille i woluty z kutego żelaza. Warto zatrzymać się w kawiarni Café des Nattes, aby zaznać tradycyjnej atmosfery. Siedząc w kawiarni Sidi Chabaane, można rozkoszować się cudownym widokiem na morze, plażę i port. Dzięki takim widokom i tej niesamowitej atmosferze, wielu artystów zamieszkało w tym inspirującym miasteczku a wielu turystów lądując w tej części Afryki, Sidi Bou Saïd obiera jako jeden z głównych punktów wizyty w Tunezji.

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 4

 

 

 

Tuż obok portu jest szeroka plaża z dużą ilością leżaków i parasoli, wypożyczalniami wszelakiego sprzętu pływającego oraz kilkoma klubami i kawiarniami. Po zwiedzaniu miasta, można wybrać się na odpoczynek na plaży lub popływać w ciepłych wodach Morza Śródziemnego.

 

sidi bou said port i plaza Tunezja Afryka Polnocna 1

 

 

 

W Sidi Bou Saïd drzwi są uśmiechem domów. Pomalowane na niebieski lub jaskrawy żółty kolor, łukowate lub prostokątne, otoczone rzeźbionym kamieniem, ceramiczne lub z białego i czarnego marmuru… każde drzwi mają swój wyjątkowy styl. Te najpiękniejsze zdobione są grubymi, czarnymi gwoździami, tworzącymi kształt gwiazdy, rozety, cyprysa lub ryby. Warto zboczyć z głównej ulicy i przejść się małymi, wąskimi i krętymi uliczkami: z każdym krokiem jest się coraz bardziej zaskoczonym kolejnymi wyjątkowymi drzwiami. Sidi Bou Saïd było niegdyś ulubionym kierunkiem wakacyjnym dla zamożnych rodzin z Tunisu. Prowadziły one wyszukany tryb życia nad brzegiem morza i były chronione przez grób Sidi Abou Saïd, świętego z XIII wieku. Za bielonymi wapnem murami kryją się niekiedy prawdziwe pałace. Jeden z nich został wybudowany w 1912 roku przez Europejczyka, który zakochał się w tym miasteczku – barona Rudolfa d’Erlanger; pałac został przekształcony w muzeum, w którym grane są dzisiaj koncerty. Inne domy stały się galeriami sztuki lub pensjonatami. Wzdłuż głównych arterii otwarto wiele sklepików i kawiarni. 

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 18

 

 

TRANSPORT

Port lotniczy Tunis-Kartagina znajduje się ok 20 km od Sidi Bou Saïd. Mały pociąg TGM kursuje między La Marsa, Sidi Bou Saïd, Kartaginą, la Goulette i Tunisem. Linia szybkich autokarów zapewnia transport na terenie Tunisu w tym i Sidi Bou Saïd, będącego obecnie dzielnicą stolicy. Po wcześniejszym ustaleniu stawki, dojechać można także taksówką, która zawiezie nas w różne miejsca tego rozległego  miasta jakim jest Tunis.

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 1

 

Jednym z miejsc jakie warto odwiedzić poza turystyczną malowano na biało częścią miasta, jest Muzeum Instrumentów Muzycznych w pałacu Ennajma Ezzahra w Sidi Bou Saïd.

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 2

 

Nie brak tutaj sklepików z pamiątkami, wyrobami regionalnymi czy odzieżą. Warto jednak pamiętać że zazwyczaj nie ma widocznych cen i należy się targować. Nietaktem jest rozpoczęcie targowania a w efekcie rezygnacja z zakupu. Często możemy sporo zyskać targując się mądrze, lecz po uzyskaniu zadowalającej ceny grzeczność nakazuje dobicia targu.

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 5

 

Strona o Tunezji z obszernym tłumaczeniem na j. polski

https://www.discovertunisia.com/pl

 

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 8

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 13

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 14

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 15

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 16

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 17

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 20

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 23

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 26

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 27

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 31

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 34

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 38

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 41

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 42

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 43

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 44

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 45

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 47

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 49

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 52

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 53

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 54

 

sidi bou said Tunezja Afryka Polnocna 56

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com