Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Wyprawa na Aconcaguę
 
Jeżeli zastanawiasz się, czy Aconcagua to góra dla Ciebie lub szukasz więcej informacji o drodze na szczyt, to dobrze trafiłeś. Poniżej zamieszczam dość szczegółowy opis klasycznej drogi doliną Horcones przez Plaza de Mulas. Jest to miejsce idealne zarówno na trekking po bezkresach andyjskich, jak i do postawienia pierwszych kroków na znacznej wysokości. Najbardziej popularna droga na Aconcaguę (tj. przez dolinę Horcones) nie należy do najbardziej wymagających pod względem technicznym. Jednakże wędrowanie i nocleg na znacznej wysokości mogą dać się we znaki. Dlatego nie należy bagatelizować skali przedsięwzięcia i przed wyjazdem zadać sobie pytanie, czy to jest oby na pewno dla mnie. Pomimo dobrze zorganizowanej infrastruktury oraz braku trudności technicznych (raki, czekan i kijki trekkingowe wystarczą) co roku zdarzają się wypadki śmiertelne na stokach Aconcagui.
 
O górze:
Aconcagua to najwyższy szczyt Andów, Ameryki Południowej oraz całej Ameryki (także półkul zachodniej i południowej) o wysokości 6960,8 m n.p.m. Wejście na szczyt jest wspaniałą przygodą, jednakże wymaga odpowiednich przygotowań, czasochłonnej aklimatyzacji, siły woli, dobrej kondycji, a przede wszystkim szczęścia. Warunki pogodowe mogą naprawdę płatać figle. Dlatego najlepiej jest wybrać się w samym środku sezonu, który przypada na styczeń. Musimy jednak pamiętać, że jest to także czas o największym ruchu turystycznym. Osobiście polecam pomyśleć o wyjeździe na samym początku sezonu (tj. koniec listopada lub początek grudnia), ponieważ wtedy możemy naprawdę poczuć klimat gór. Na początku sezonu warunki atmosferyczne są wyjątkowo nieprzewidywalne, a w wyższych partiach, tj. powyżej Plaza de Mulas, nadal panują warunki zimowe.
 
A tak się prezentuje Aconcagua od zachodu. W wyższych partiach praktycznie przez cały rok zalega śnieg, dlatego nie powinno być problemu z dostępem do wody pitnej. Uzdatnianie powyżej Plaza de Mulas raczej nie jest potrzebne.
 
Muły w dolinie Horcones. Każdy zwierzak może zabrać ze sobą dwa pakunki o łącznej masie nieprzekraczającej czterdziestu kilogramów.
 
Informacje praktyczne:
Wyprawa w góry wysokie – oczywiście taka bez wsparcia komercyjnych agencji turystycznych – wymaga sporego przygotowania. Składają się na to: kompletowanie ekwipunku, trening wytrzymałościowy, nastawienie psychiczne, formalności związane z pozwoleniami i wizami, przestudiowanie obranej trasy, analiza ryzyka w górach i w podróży, ubezpieczenia, szczepienia, transport itp. Im lepiej się przygotujemy, tym większe szanse na powodzenie wyprawy.
 
Żeby poruszać się po Parku Narodowym lub wejść na Aconcaguę, należy mieć zezwolenie. Trzeba ubiegać się o nie samemu w Mendozie. Proces wydaje się dość prosty, ale kompletnie niedostosowany dla turysty.
 1. Wypełniamy samemu lub razem z agancją formularz zgłoszeniowy (Formulario de Expedicion) na stronie Parku Narodowego – odnośnik pojawia się dopiero w listopadzie, kiedy sezon wspinaczkowy się rozpoczyna.
 2. Z automatycznie wygenerowanym rachunkiem możemy iść do kasy w Mendozie, żeby uiścić stosowną opłatę.
 3. Po zakończeniu transakcji otrzymujemy potwierdzenie, z którym możemy się już spokojnie udać do Ministerstwa Turystyki w Mendozie, gdzie otrzymujemy pozwolenie.
Przykładowe ceny:
 • Bilet lotniczy z Warszawy do Santiago de Chile: 4000-4500PLN.
 • Taksówka w Mendozie: 50ARS.
 • Pozwolenie na szczyt (w zależności od roku i seozonu): 550-1000USD.
 • Nocleg w Penitentes (z kolacją): 45USD.
 • Nocleg w Confluencii: 25USD.
 • Autobus z Santiago do Mendozy: 18000CLP.
 • Transport bagażu Mułami: 220USD.
Na całą podróż, bez wsparcia komercyjnych agencji, powinniśmy liczyć około 10.000-12.000 PLN. W okolicach Aconcagui i w górskich wioskach bez problemu możemy płacić w dolarach. Wszędzie indziej musimy zaopatrzyć się w pesos. Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę i wymieniać na miejscu po korzystnym kursie.
 
W górach czas płynie powoli. Zanim jeszcze wyruszymy na trekking, możemy zauważyć, że życie w górach rządzi się swoimi prawami.
 
Widok na obóz Plaza de Mulas. Powszechnie się uważa, że jest to jedna z największych baz na świecie w górach wysokich.
 
Pod Aconcaguą do transportu pakunków powszechnie wykorzystywane są muły. Dzięki nim będziemy w stanie wszelkie bambetle przetransportować aż do Plaza de Mulas. Powyżej wszystko musimy wnieść już na własnych barkach.
 
Opis drogi:
Droga klasyczna jest najprostszym i najbardziej popularnym wariantem wejścia na najwyższy szczyt Ameryki i południowej hemisfery – Aconcaguę. W środku sezonu, przy sprzyjających warunkach pogodowych nie wymaga użycia czekanu ani liny. Najbardziej popularny wariant wejścia od strony doliny Horcones opiera się na biwakach w dwóch lub trzech obozach pośrednich przed ostatecznym atakiem szczytowym, np. Canadá, Nido de Cóndores. Drogę pokonuje się marszem i nie potrzeba doświadczenia we wspinaczce w skale lub w lodzie. Istnieje też możliwość założenia obozu wyżej, tj. w Colerze lub Belínie na wysokości około 6000 m n.p.m., jednak rozpoczęcie ataku bezpośrednio z Nido de Cóndores pozwala uniknąć przykrych dolegliwości związanych z adaptacją do wysokości.
 
Proponowany przebieg wyprawy:
 • Penitentes – Guarda (przyjazd w góry i dotarcie do wejście do Parku Narodowego)
 • Guarda – Confluencia (pierwszy dzień trakingu doliną Horcones)
 • Confluencia – Plaza de Mulas (kolejny dzień trekingu doliną Horcones)
 • Plaza de Mulas – Plaza Canadá (pierwszy etap akcji górskiej)
 • Plaza Canadá – Nido de Cóndores (kolejny etap akcji góskiej)
 • Nido de Cóndores – Cerro Aconcagua (atak szczytowy)
 • Cerro Aconcagua – Nido de Cóndores (zejście ze szczytu do najwyższego obozu)
 • Nido de Cóndores – Plaza de Mulas (zejście do obozu bazowego)
 • Plaza de Mulas – Guarda (powrót doliną Horcones)
Na całą wyprawę powinniśmy liczyć od 12 do 20 dni, w zależności od warunków pogodowych, procesu aklimatyzacji oraz naszej wydolności fizycznej. W obozie Plaza de Mulas możemy liczyć na konsultacje medyczne oraz zawsze możemy sprawdzić najnowszą prognozę pogody.
 
Trekking doliną Horcones wymaga dobrego przygotowania i wytrwałości. Monotonny krajobraz może się ciągnąć kilometrami.
 
Na szczycie. Wyżej się już nie da wejść w całej Ameryce. Przy dobrej pogodzie widać Ocean Spokojny, ciągnący się aż po nieboskłon.
 
Na zakończenie
Podane tutaj informacje mają raczej charakter poglądowy i mogą stanowić tylko wstęp do planowania wyprawy. Każda góra wysoka ma unikatowy charakter, na który składają się między innymi pogoda, trudności techniczne, wahania temperatur, rodzaj skały, dostępność wody, nasłonecznienie, infrastruktura, dostęp do opieki medycznej itp., dlatego musimy dobrze poznać panujące lokalnie warunki, żeby roztropnie zaplanować całe przedsięwzięcie. Pamiętajmy, że działalność górska jest niebezpieczna i może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Konieczne jest doświadczenie, które pozwoli na bezpieczne podróżowanie i działanie w górach wysokich.
 
 Widok na zniszczone obozowisko Plaza Independencia. Powyżej tego miejsca jest już blisko do szczytu, jednak nie idźmy dalej, jeżeli samopoczucie, pogoda, warunki fizyczne nie dopisują.
 
 
Opis i zdjęcia: Łukasz Kocewiak, autor książki o solowej wyprawie pt. "Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika".
Więcej informacji z pierwszej ręki na blogu Kartka z Podróży: www.kartkazpodrozy.pl/aconcagua

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
aleja 2019
 

Polecamy

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Odwiedza nas 233 gości oraz 0 użytkowników.