Ras Al Khajmah czyli najpiekniejszy Emirat ZEA

Ras Al Khajmah czyli najpiekniejszy Emirat ZEA

Co jest takiego wyjątkowego w Ras Al Khajmah, czyli najpiękniejszym z siedmiu Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

   Wybierając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wizyta nie musi ograniczać się do zwiedzania Dubaju. Siódme najczęściej odwiedzane miasto świata przyciąga oczywiście swoimi budowlami z Burj Khalifa na czele. Tańczące fontanny czy Dubai Mall będący najdroższym domem towarowym świata także ma swoich zwolenników. Jednak na wybrzeżu Zatoki Arabskiej jest znacznie więcej miejsc które warto zobaczyć. Zjazd najdłuższą tyrolką na świecie - Zipline Jebel Jais w Ras al Khaimah w górach przy granicy z Omanem, nieco niżej przygoda w parku odkrywców Bear Grylls czy też wizyta na Farmie Pereł w Ras al Khaimah i poznanie powstawania i połowu tych drogich kuleczek. Od otwarcia EXPO 2020 w Dubaju, ten rejon Azji stał się popularnym kierunkiem także wśród Polaków. Co zatem warto zobaczyć poza samym Dubajem?. 

 

Hilton Ras Al Khaimah Beach Resort

 

W pobliżu pustyni, nad morzem i w sąsiedztwie gór, ten wielokrotnie nagradzany ośrodek, rozciągnięty na 1,5 km prywatnej piaszczystej plaży, oferuje idealne miejsce na relaksujący wypoczynek. To także idealna baza wypadowa w góry jak i na zwiedzanie całego Emiratu. Mimo że dosyć daleko od Polski, to jednak spotkałem tutaj sporo rodaków. Może dlatego że gdy w Polsce mamy już minusowe temperatury i śnieg, w Emiratach nadal jest bardzo ciepło a słońce przyjemnie świeci przez cały rok. 

 

 


Pustynia, morze, góry i dobrze przygotowana baza wypoczynkowa

 


Farma pereł - Suwaidi Pearl Farm

Turystów spędzających wakacje w Ras al Khaimah czeka dodatkowa, unikalna okazja odwiedzenia farmy pereł, gdzie można zapoznać się z tradycją połowu pereł oraz doświadczyć odkrycia perły w otwieranej ostrydze, zobaczyć jak rosną ostrygi w koloniach podwodnych, a obok brodzące stada flamingów. Na miejscu można zakupić także same perły powstające tuż obok, lub spędzić trochę czasu na górnym pokładzie popijając herbatę. 

Wycieczka po farmie Suwaidi Pearl to wyjątkowa okazja, aby odkryć historyczną i kulturową podróż regionalnego przemysłu perłowego oraz dowiedzieć się o ewolucji arabskiej perły i spuściźnie, która doprowadziła do tego, że stała się jednym z najbardziej poszukiwanych klejnotów na świecie.

Połowy pereł były niegdyś głównym źródłem dochodu dla większości mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich i były ściśle wplecione w kulturę ZEA, która sięga wstecz około 7000 lat. To właśnie perły były przed odkryciem ropy naftowej, największym bogactwem Zatoki Perskiej, której ciepłe, płytkie wody wydały niektóre z najpiękniejszych okazów na świecie. Gdy na początku XX wieku Japończycy odkryli, jak tworzyć sztuczne perły, praktyka połowu pereł naturalnie zmalała. Z powodu odkrycia ropy naftowej w Zatoce Perskiej w połowie XX wieku, miejsca pracy w przemyśle naftowym szybko przejęły pozycję najbardziej popularnego zawodu w regionie.

Suwaidi Pearls Farm Tour znajduje się w okolicy Al Rams w Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Farma Pereł znajduje się na morzu w pływającej konstrukcji zwanej Pontoon. Otwarte przez cały dzień, siedem dni w tygodniu. Zwiedzanie i pokazy mogą trwać od minimum 2 godzin do maksymalnie 4 godzin.

https://klubpodroznikow.com/relacje/swiat/azja/3390-farma-perel-w-ras-al-khaimah-w-zea

 

Farma Pereł w Ras al Khaimah w ZEA 22

 

 


Muzeum Narodowe w Ras al-Chajmie - Ras Al Khaimah National Museum


Ras al-Chajma jest jednym z niewielu miejsc, które były nieprzerwanie zamieszkiwane przez całą swoją historię, co czyni ją jednym z najdłużej zasiedlonych miejsc na świecie. Aby uczcić historię Emiratu, w Muzeum Narodowym zgromadzono imponującą kolekcję archeologicznych i etnologicznych artefaktów, które mogą odkrywać zwiedzający.   Wykopaliska archeologiczne ujawniły, że zaawansowane społeczności handlowe funkcjonowały w tym regionie od 5000 r. p.n.e. W całym emiracie znajduje się ponad 1 tys. pojedynczych stanowisk archeologicznych i starożytnych pozostałości, co świadczy o jego starożytnych początkach. Strategiczne położenie Ras al-Chajmy umożliwiało prowadzenie handlu z Mezopotamią w latach 5500–3800 p.n.e. Ponadto starożytne zapisy wskazują, że mieszkańcy Ras al-Chajmy już w X wieku podróżowali do Indii, Chin i na Zanzibar.

 

 

 

Dhayah Fort


Fort Dhayah jest jedynym fortem na wzgórzu pozostałym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Fort Dhayah, przypominająca twierdzę budowla wpisana na Światową Wstępną Listę Dziedzictwa UNESCO, stoi dumnie pośród jałowych gór i żyznych wadi północnego emiratu, Ras al-Chajmy. Fort stanowi centrum tej bujnej oazy – rozciągają się z niego widoki na góry, palmy i zielone połacie ziem aż do sąsiedniego Omanu i do samego morza.

Fort Dhayah jest jedynym fortem na wzgórzu pozostałym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego początki sięgają późnej epoki brązu (1600–1300 r. p.n.e.), kiedy to miejscowi wykorzystywali go do celów osadniczych i fortyfikacyjnych. Widoczna obecna dwuwieżowa twierdza z cegły mułowej o złotym odcieniu została zbudowana w XIX wieku i odrestaurowana pod koniec lat 90. Jest to ważny zabytek historyczny, ponieważ właśnie tam w 1819 roku rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami brytyjskimi a lokalnymi plemionami Qawasim.

U podstawy fortu leży 12 dużych grobowców z okresu Wadi Suq, od 2000 do 1300 r. p.n.e. Cztery z grobowców były już przedmiotem wykopalisk i ujawniły imponujące struktury pogrzebowe południowo-wschodniej Arabii. Departament ds. Starożytności i Muzeów Ras al-Chajmy zamierza przekształcić cały ten teren w park archeologiczny. 

https://klubpodroznikow.com/relacje/swiat/azja/3647-fort-dhayah-jedynym-fortem-na-wzgorzu-pozostalym-w-zjednoczonych-emiratach-arabskich

 

 

 

 


Góry Al-Hadżar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z najwyższym szczytem Jebel Jais (1934 m n.p.m.)

 

 

 

Bear Grylls Explorers Camp


Obóz założony przez brytyjskiego komandosa  Edwarda Michaela znanego jako Bear Grylls

Bear Grylls Explorers Camp znajduje się w górzystym północnym emiracie – Ras al-Chajmie. Każdy eksplorator-instruktor jest wysoko wykwalifikowany i wyszkolony w technikach przetrwania praktykowanych przez znanego na całym świecie Beara Gryllsa, Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE). Podczas pobytu w obozie Beara w Ras al-Chajmie, jego zespół nauczy kluczowych umiejętności, technik i postaw niezbędnych do przetrwania w dzikich partiach gór i na pustyni.
Bear Grylls Explorers Camp został zaprojektowany z myślą o amatorach i nie wymaga żadnych umiejętności w zakresie biwakowania. Obóz położony jest w dolinie pośród gór Dżabal al-Dżajs w Ras al-Chajmie. Proste kontenery mieszkalne zapewniają surowe ale jednocześnie komfortowe warunki podczas wyjątkowego pobytu w obozie wśród natury.

 

 

 

Jais flight


Najdłuższa tyrolka na świecie 

Najdłuższa tyrolka świata wpisana do księgi rekordów Guinnessa a do tego z najwyższej góry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Długość liny 2832 m, różnica wysokości między punktami to aż 400 m, przy prędkość przejazdu do 160km/h !.

Góra Jebel Jais na której zboczu zbudowana została ta wyjątkowa atrakcja, oddalona jest od Dubaju o 2 godziny jazdy samochodem. 

Na rządnych mocniejszych wrażeń i smaku prawdziwej adrenaliny, czeka blisko 3 kilometrowa tyrolka. Około kilometra od platformy startowej znajduje się pawilon, gdzie podpisujemy stosowne dokumenty, zgody i oświadczenia, przechodzimy instruktaż oraz zostajemy ubrani w sprzęt. Na całość składa się uprząż wspinaczkowa, specjalny strój z taśmami i rolkami na którym w trakcie zjazdu będziemy w pozycji leżącej. Do tego osłona na włosy i oczywiście kask oraz gogle by cokolwiek widzieć przy tej prędkości i pędzie powietrza. 

https://klubpodroznikow.com/relacje/swiat/azja/3391-najdluzsza-tyrolka-na-swiecie-zipline-jebel-jais-in-ras-al-khaimah-zea

 

Najdluzsza tyrolka na swiecie Zipline Jebel Jais in Ras al Khaimah ZEA 22

 

 

 

Jais Sledder


Najdłuższy tor saneczkowy w Ras Al Khaimah

Wybierając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pierwszym skojarzeniem jest oczywiście Dubaj. Owszem, to miasto robi wrażenie ale ZEA składa się z 7 Emiratów a najbardziej różnorodnym jest zapewne Ras Al Khajmah. Pasmo górskie Al-Hadżar z jego najwyższym szczytem Jebel Jais przyciąga od kilku lat turystów z całego świata. Przyjeżdżając w góry można skorzystać z różnych ekscytujących i wielokrotnie nagradzanych atrakcji, w tym z Jais Flight, najdłuższej tyrolki na świecie, Jais Sky Tour i noclegu w Bear Grylls Explorers Camp. Najwyżej położona restauracja w ZEA, 1484 by Puro która działa od niespełna roku, przezywa prawdziwe oblężenie. Będąc w tym miejscu przed rokiem miałem okazję zjechać na najdłuższej tyrolce świata a pozostałe atrakcje były dopiero w planach. Tym razem mogłem skorzystać zarówno z kuchni jak i panoramy wspomnianej restauracji, oraz zupełnie nowej inwestycji której nie ma jeszcze nawet na mapach Google. Ta nowość to tor saneczkowy dający niemniej frajdy co zjazd na sąsiedniej tyrolce.


https://klubpodroznikow.com/relacje/swiat/azja/3645-jais-sledder-najdluzszy-tor-saneczkowy-w-ras-al-khaimah

 

https://klubpodroznikow.com/images/2022/11/22/jais%20sledder,%20mountains%20in%20ras%20al%20khaimah,%20united%20arab%20emirates%20(10)_large.jpg

 

 

 

Obiad w 1484 by Puro

Po aktywności jakie oferuje okolica czyli zjazd na linie czy na torze saneczkowym, warto dopełnić wizytą w tej restauracji. Dla wielu osób zarówno mieszkańców ZEA jak i turystów to miejsce jest celem samym w sobie. 
Ta restauracja z zapierającymi dech w piersiach widokami znajduje się nieopodal szczytu Dżabal al-Dżajs. 1448 by Puro znajduje się w najwyższym punkcie w ZEA. Smakując potrawy jednocześnie delektujemy się pięknymi widokami. Obok restauracji znajduje się także punkt widokowy pozwalający podziwiać panoramę na Zatokę Perską. Zróżnicowane menu zawiera dania z lokalnych składników, takie jak tradycyjna szakszuka, koreański smażony kurczak, okoń morski z patelni i wiele innych. Goście mogą podziwiać widok na doliny i szczyty gór Hadżar z jadalni, w której szklane okna wznoszą się od podłogi do samego sufitu.

Adres: Szczyt Dżabal al-Dżajs, Jais Adventure Center

 

 

 

opracowanie i foto: Albin Marciniak

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com