Trzy odsłony Afryki

28.05.2012 godz. 19:00
Klub Podróżników "Śródziemie"
Kraków Piwnica pod Baranami
Trzy odsłony Afryki
slajdowisko odwołane

28 maja w Piwnicy odbywa się JUBILEUSZ ANDRZEJA ZARYCKIEGO  z okazji 50-lecia pracy twórczej kompozytora. Złoty medal GLORIA ARTIS wręczyć ma Jubilatowi w imieniu ministra Bogdana Zdrojewskiego prezydent Jacek Majchrowski. Jest to ważny jubileusz jednego z czołowych kompozytorów Krakowa i Piwnicy. Medal czeka w sejfie ministerstwa od grudnia 2011, ponieważ nie może go wręczyć nikt poza ministrem lub osobą uznaną za reprezentanta ministra.

za utrudnienia przepraszamy




Trzy odsłony Afryki

Kamila Kielar

Zbigniew Gałęza
Małgorzata Gazda


"Trzy odsłony Afryki" to około trzygodzinne slajdowisko podczas którego trzy różne osoby, opowiedzą o trzech różnych częściach Afryki, poznanych w trakcie trzech różnych przedsięwzięć. W trakcie slajdowiska zaprezentują kolejno swoje zdjęcia i opowieści.


1.  Kamila Kielar
"Afryka Nowaka"

Etap XXIV Afryki Nowaka od początku był wyjątkowy - miał to być finał, miała być Algieria, miał być masowy przejazd rowerowy. I to prawda, wyjątkowo było, ale nie w Algierii, tylko w Tunezji i nie na finale, tylko na etapie specjalnym. Pomimo przeciwności wyjazd nie tylko się odbył, ale był również zupełnie nowatorskim przedsięwzięciem, w którym wzięło udział 16 osób. Tunezja, czyli kraj który kojarzy się z wakacjami w kurortach all-inclusive, okazała się krajem wciąż mało znanym, obfitującym w przygody, dzikie miejsca i jak wszędzie w Afryce - niezwykle przyjaznych ludzi. Dowiecie się, jak się złapać rowero-autostop, jak szybko można przepchać jednoślad przez pustynię, jak się jeździ w rowerowej karawanie i co Nowak ma wspólnego z Georgem Lucasem. Inna sprawa, że każdy kraj z perspektywy siodełka rowerowego wygląda zupełnie inaczej. I właśnie to inne spojrzenie zobaczycie na slajdowisku.

2. Zbigniew Gałęza
"Afryka Nowaka razy dwa"

W ciągu godziny  przeniesiemy się do Sudanu, Sudanu Południowego i Ugandy, gdzie przez 2 i pół miesiąca podążała Wyprawa Sztafetowa śladami Kazimierza Nowaka. Rowerem i statkiem, od zwrotnika do równika, przez pustynie, rozlewiska Nilu, góry Imatong. Opowieści o tym co można zjeść na pustyni, jak nie dać się sudańskiej biurokracji i nie nudzić się na barce płynącej w górę Nilu.

3. Małgorzata Gazda
"Madagaskar z lornetką, statystyką i Towarzystwem Biologii Tropikalnej" 

Wyspa na Oceanie Indyjskim, przez lata odizolowana od kontynentów kryje w sobie wiele tajemnic
i niespodzianek. To co od razu kojarzy się z Magadaskarem to lemury, z królem Julianem na
czele. Obecnie ponad 100 gatunków lemurów jest znanych nauce. Lemury nie są jednak jedyną
atrakcją Czerwonej Wyspy, która znana jest także z bogatej flory. Najpopularniejszym motywem
pocztówkowym jest Aleja Baobabów znajdująca się niedaleko Morondavy. Ze względu na
małą ilość połączeń lotniczych z Europy (głównie z Paryża), Madagaskar ciągle jawi się jako
miejsce bardzo egzotyczne, trochę nierealne. Niestety potencjał tego kraju ciągle pozostaje
niewykorzystany. W czasie slajdowiska przeniesiemy się na Czerwoną Wyspę i postaramy
się ją, jak najlepiej poznać. Miałam okazję spędzić na Madagaskarze miesiąc, biorąc udział w
kursie biologii tropikalnej i ochrony przyrody. Dlatego pojawią się nie tylko opowieści typowo przyrodnicze, ale także zostaną poruszone wątki naukowe. Wieczór z lemurami, wanilią,
baobabami, ariary i ryżem!



foto: Kamila Kielar







Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]