Alaska

11.06.2012 godz. 19:00
Klub Podróżników "Śródziemie"
Kraków Piwnica pod Baranami
Sebastian Bielak
Alaska


Alaska w obiektywie Sebastiana Bielaka



Wyprawa życia
Niedawno wydarzyło się coś, co na zawsze odcisnęło w mej duszy piętno dalekich podróży oraz eksploracji niezbadanych, dzikich zakątków Ziemi – spędziłem trzy miesiące na Alasce. W ciągu niespełna dwunastu tygodni zwiedziłem południe tego stanu (głównie Półwysep Kenai) oraz środkową jego część, obejmującą swym zasięgiem Wyżynę Środkowego Jukonu. Mój pobyt na Alasce wiązał się ze stażem naukowym w trzech Ostojach Przyrody: Kenai, Koyukuk oraz Nowitna, w których zdobywałem praktyczne doświadczenie i wiedzę na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody w tej części Ameryki Północnej.

Ciekawe miejsca, interesujący ludzie
Wyprawa na Alaskę była jedną z największych i najwspanialszych przygód w moim życiu. Dzięki niej mogłem na własne oczy zobaczyć jeden z ostatnich zakątków Ziemi, gdzie przyroda wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek jest tylko jednym z jej mniej znaczących elementów. W trakcie wyprawy poznałem wielu interesujących ludzi, m. in. Amerykanów polskiego pochodzenia oraz Atabasków, którzy żyją na pograniczu nowoczesnej kultury amerykańskiej i tradycyjnego stylu życia odziedziczonego po przodkach. Zwiedziłem sporo ciekawych miejsc, m. in. byłem nad rzeką Kenai, w której łowi się ogromne czawycze (tutaj w 1986 r. padł rekord Alaski), byłem w miejscu gdzie odkryto pierwsze na Alasce złoża ropy naftowej i słuchałem indiańskich opowieści o tajemniczych Leśnych Ludziach, którzy ponoć do dzisiaj zamieszkują niedostępne połacie alaskańskiej tajgi.



Dwa tygodnie na Jukonie - największej rzece Alaski (fot. Dan Bogan)



Pejzaż Półwyspu Kenai (fot. Sebastian R. Bielak)



Jezioro Kenai zasilane lodowcami (fot. Sebastian R. Bielak)



Kolejne nasze obozowisko rozbite na dziewiczej wyspie pośrodku Jukonu (fot. Sebastian R. Bielak)

Tropy niedźwiedzia grizzly (fot. Sebastian R. Bielak)


Jako pokłosie mojej wyprawy na Alaskę powstały dwie książki oraz strona internetowa. Pierwsza książka już się ukazała i jest to bogato ilustrowany album pt. „Parki narodowe i rezerwaty Alaski”, który opisuje alaskańską dziką przyrodę, a zwłaszcza rzadkie i mało znane w Europie gatunki flory i fauny. Druga książka będzie pozycją typowo podróżniczą, napisaną w formie dzienników z wyprawy, w których lekkim i barwnym językiem opisuję swoje przygody na Alasce oraz doświadczenia i spostrzeżenia wynikające ze zderzenia polskości z kulturą amerykańską oraz mentalnością Indian.
Zapraszam do odwiedzenia mojej strony internetowej poświęconej wyprawie na Alaskę:http://www.sebastianbielak.pl


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com