Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?  

Wyszukaj w portalu

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
18.03.2013 godz. 19:00
Klub Podróżników "Śródziemie"
Kraków Piwnica pod Baranami
Zew Północy - jachtem dookoła Skandynawii
kpt. Marta Sziłajtis - Obiegło
Zew Północy, jachtem dookoła Skandynawii
kpt. Marta Sziłajtis - Obiegło
& załoga; Anna Janik, kpt. Michał Dylon


https://lh4.googleusercontent.com/-u67KlTP1gXo/USSQO-eYuFI/AAAAAAAAS5w/1xx5HBsQrhQ/w438-h329-o-k/2013-02-20
Spitsbergen, Magdalenefjord

Główny cel projektu to zatoczenie jachtem pełnej pętli wokół półwyspu Skandynawskiego z wykorzystaniem akwenów morskich, jak i wód śródlądowych Federacji Rosyjskiej bez demontowania masztu.
Stała załoga projektu to Marta Sziłajtis - Obiegło i Michał Dylon – oboje z patentem kapitańskim, olbrzymim doświadczeniem i wielką pasją do żeglowania. Stroną techniczną, organizacyjną i logistyczną na lądzie zawiadywała Anna Janik. Na poszczególnych odcinkach towarzyszyła nam rodzina, przyjaciele, znajomi oraz uczestnicy chcący w tak niebanalny sposób przemierzać świat. W rejsie wzięły udział 54 osoby. Załoga podążała za arktycznymi wyzwaniami w poszukiwaniu pięknych wspomnień i żeglarskiego doświadczenia, a także śladów swoich przodków - szczególnie w Rosji.
Trasa rejsu to ponad 9 tysięcy mil morskich. Jej pokonanie zajęło nieco ponad 6 miesięcy rzetelnej i konsekwentnej żeglugi podzielonej na 20 etapów. Odwiedziliśmy łącznie 60 portów i kotwicowisk w 11 krajach. Żeglowaliśmy przez 5 mórz (Północne, Bałtyckie, Białe, Barentsa, Norweskie) 2 oceany (Atlantycki i Arktyczny) oraz 3 kanały: Angielski, Kiloński i Białomorski. Spotkaliśmy się z masą gościnności zarówno wśród lokalnych społeczności jak i licznych rodaków napotykanych na całej trasie. Zachwycaliśmy się białymi nocami i piękną, słoneczną pogodą w dzikich pustkowiach północno-zachodniej Rosji. Dokonaliśmy trawersu 2 największych jezior Europy – Ładogi i Onegi. Obserwowaliśmy morsy, wieloryby, lisy polarne, foki i renifery. W Arktyce nasz dzień polarny trwał dokładni 840 h - przez ponad miesiąc nie mieliśmy okazji doświadczyć zmierzchu nocy. Po powrocie na kontynent udało nam się kilkakrotnie podziwiać bajecznie świetliste zorze polarne. Trasa rejsu wiodła przez najmniej eksplorowany zakątek Europy - wody śródlądowe północnej Rosji. Z tego odcinka jesteśmy szczególnie dumni, gdyż jako pierwszy jacht pod polską banderą zatoczyliśmy pętlę dookoła Skandynawii nie składając masztu.


Rejs poza koło podbiegunowe marzył się Marcie od dawna, zwłaszcza po udanej wyprawie jachtem do Murmańska zimą 2010 r. Fascynacja bezludną, niedostępną krainą lodu i zimna zrodziła myśl o powrocie w te rejony w bardziej sprzyjających warunkach – latem.Ogródek pani kapitan

Marta Sziłajtis – Obiegło, kapitan jachtowy,  najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat, laureatka gdyńskich KOLOSÓW, wyróżniona nagrodą Rejs Roku 2009, uhonorowana dyplomem Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa, właśnie zakończyła kolejną podróż - rejs etapowy jachtem dookoła Skandynawii Zew Północy.
Marta urodziła się w Poznaniu, związana jest jednak bardzo mocno z Gdynią, gdzie się wychowywała i mieszka. W roku 2005 r. w wieku 19 lat została najmłodszym kapitanem z tzw. starym patentem. Zorganizowała i prowadziła kilkadziesiąt rejsów szkoleniowych i turystycznych. Była oficerem wachtowym na polskich żaglowcach Pogoria, Gedania, Kapitan Głowacki. Na swoim koncie ma już ponad 60 tys. przebytych mil morskich.


Mapa rejsu Zew Północy

Kpt. Michał Dylon


Kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło


Anna Janik


Norwegia, Fiordy


Jacht na Svelbardzie


Kpt. Michał Dylon, Spitsbergen


Jacht, Kanal Białomorski, Rosja


Sołowki, Rosja


Fiordy Norwegii


Lodowce Spitsbergenu


Tu zobaczysz slajdowisko na żywo z dowolnego miejsca na ziemi:
http://www.klubpodroznikow.com/nasze-filmy
zapraszamy
18.03.2013 godz. 19:00

Ekspedycja Zew Północy
- jachtem dookoła Skandynawii

Główny cel projektu to zatoczenie jachtem pełnej pętli wokół półwyspu
Skandynawskiego z wykorzystaniem akwenów morskich, jak i wód śródlądowych
Federacji Rosyjskiej bez demontowania masztu. Mamy nadzieję zwrócić uwagę
szczególnie na mało uczęszczany, a ważny dla Polaków fragment wód rosyjskich -
Kanał Białomorski wraz z rejonem Wysp Sołowieckich oraz tragiczne historie
naszych rodaków z tym związane. Start projektu w Portugalii, finał sześć miesięcy
później w trójmieście.

Stała załoga projektu to Marta Sziłajtis - Obiegło i Michał Dylon – oboje z patentem kapitańskim, olbrzymim doświadczeniem i wielką pasją do żeglowania. Stroną techniczną, organizacyjną i logistyczną na lądzie zawiadywała Anna Janik. Na poszczególnych odcinkach towarzyszyła nam rodzina, przyjaciele, znajomi oraz uczestnicy chcący w tak niebanalny sposób przemierzać świat. W rejsie wzięły udział 54 osoby. Załoga podążała
za arktycznymi wyzwaniami w poszukiwaniu pięknych wspomnień i żeglarskiego doświadczenia, a także śladów swoich przodków - szczególnie w Rosji.

Trasa rejsu to ponad 13 tysięcy mil morskich. Jej pokonanie zajęło nieco ponad 6 miesięcy rzetelnej i konsekwentnej żeglugi podzielonej na 20 etapów. Odwiedziliśmy łącznie 60 portów i kotwicowisk w 11 krajach. Żeglowaliśmy przez 5 mórz (Północne, Bałtyckie, Białe, Barentsa, Norweskie) 2 oceany (Atlantycki i Arktyczny) oraz 3 kanały: Angielski, Kiloński i Białomorski. Spotkaliśmy się z masą gościnności zarówno wśród lokalnych
społeczności jak i licznych rodaków napotykanych na całej trasie. Zachwycaliśmy się białymi nocami i piękną, słoneczną pogodą w dzikich pustkowiach północno-zachodniej Rosji. Dokonaliśmy trawersu 2 największych jezior Europy – Ładogi i Onegi. Obserwowaliśmy morsy, wieloryby, lisy polarne, foki i renifery. W Arktyce nasz dzień polarny trwał dokładni 840 h - przez ponad miesiąc nie mieliśmy okazji doświadczyć zmierzchu nocy. Po powrocie na kontynent udało nam się kilkakrotnie podziwiać bajecznie świetliste zorze polarne.
Trasa rejsu wiodła przez najmniej eksplorowany zakątek Europy - wody śródlądowe północnej Rosji. Z tego odcinka jesteśmy szczególnie dumni, gdyż jako pierwszy jacht pod polską banderą zatoczyliśmy pętlę dookoła Skandynawii nie składając masztu.

Rejs poza koło podbiegunowe marzył się Marcie od dawna, zwłaszcza po udanej wyprawie jachtem do Murmańska zimą 2010 r. Fascynacja bezludną, niedostępną krainą lodu i zimna zrodziła myśl o powrocie w te rejony w bardziej sprzyjających warunkach – latem.

Z morza Białego trasa rejsu wiodła na północ, w kierunku rzadko odwiedzanych lodowatych rejonów Spitsbergenu. Sięgając 80° szerokości geograficznej byliśmy najbliżej brzegów bieguna północnego podczas całej naszej wyprawy. To stąd w 1926 r. norweski podróżnik Roard Amundsen wystartował zeppelinem w udany trawers bieguna. Współcześnie na Spitsbergenie prowadzone są liczne badania związane z ociepleniem klimatu, a Polacy mogą być dumni aż z 5 placówek naukowych, nad którymi powiewa Polska flaga. Naszych naukowców jest najwięcej na całym Svalbardzie.

Spitsbergen zachwycił nas surowością klimatu, bezludnymi przestrzeniami i bezkresem lodu. Zadziwiła serdeczność jego mieszkańców i słoneczne noce, bardziej pogodne niż środek dnia. Co więcej, także Rosja okazała się idealnym miejscem do podróżowania drogami wodnymi. Wykorzystywane tam dość powszechnie szlaki rzeczne dają olbrzymie możliwości logistyczne oraz swobodę przemieszczania nieporównywalną z rosyjską infrastrukturą drogową. Oba te miejsca polecamy szczególnie tym wszystkim, którzy cenią sobie ciszę, spokój i nieskrępowaną przestrzeń dziewiczych terenów.

Na koniec rejsu czekała nas jeszcze żegluga wzdłuż zachodnich wybrzeży Norwegii, krainy pełnej surowej przyrody i magicznych fiordów. Powrót na start w jesiennej odsłonie Morza Północnego do przyjaznej mariny w Calais i Breście. Tam, wraz z końcem października zamknęliśmy pętlę wokół Skandynawii, kończąc projekt pełnym sukcesem. Jako pierwszy jacht w historii Polski opłynęliśmy Skandynawię z postawionym masztem.
Wcześniej próby takiej dokonała jedynie załoga Rzeszowiaka, jednak uwięzieni w Rosji pomiędzy mostami musieli zmienić się z dzielnego jachtu w zwykłą motorówkę, zrzucając żagle i demontując maszt.

Rejs zakończyliśmy w pierwszych dniach listopada dopływając do brzegów rodzinnego Trójmiasta.

Marta Sziłajtis – Obiegło, kapitan jachtowy, najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat, laureatka gdyńskich KOLOSÓW, wyróżniona nagrodą Rejs Roku 2009, uhonorowana dyplomem Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa, właśnie zakończyła kolejną podróż - rejs etapowy jachtem dookoła Skandynawii Zew Północy.

Marta urodziła się w Poznaniu, związana jest jednak bardzo mocno z Gdynią, gdzie się wychowywała i mieszka. W roku 2005 r. w wieku 19 lat została najmłodszym kapitanem z tzw. starym patentem. Zorganizowała i prowadziła kilkadziesiąt rejsów szkoleniowych i turystycznych. Była oficerem wachtowym na polskich żaglowcach Pogoria, Gedania, Kapitan Głowacki. Na swoim koncie ma już ponad 60 tys. przebytych mil morskich.

Mimo olbrzymiego doświadczenie wciąż z wielką pasją doskonali swoje umiejętności. Zdobyła między innymi
uprawnienia: Master of Yachts 200 tons; Master of Yachts Ocean (International Yacht Training), została
radiooperatorem SRC, brała udział w kursach STCW w Akademii Morskiej z zakresu: indywidualnych technik
ratowniczych, ochrony przeciwpożarowej, zasad pierwszej pomocy medycznej, bezpieczeństwa własnego i
odpowiedzialności wspólnej.

Dotychczas najczęściej żeglowała po Bałtyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Zafascynowana Oceanem
Atlantyckim żeglowała z upodobaniem zarówno po jego części europejskiej, jak i wzdłuż brzegów Brazylii,
uczestnicząc w Kobiecych Regatach Dookoła Świata.

W 2008 roku uzyskała tytuł magistra Turystyki i Rekreacji, i wyruszyła w samotny rejs dookoła świata. Trasa
rejsu prowadziła z Wenezueli przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski, Pacyfik, Północną Australię, Ocean
Indyjski i Południowy Atlantyk. Odwiedziła 19 portów w 11 krajach. Projekt ten spotkał się z bardzo dużym
zainteresowaniem społecznym. Na stronach www zmagania Marty śledziło ok. 50 tysięcy osób. W mediach
pojawiło się przeszło 900 publikacji krajowych i 30 zagranicznych.

Michał Dylon podobno żegluje od trzeciego roku życia, ale prawdziwych początków dokładnie nie pamięta.
Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni (Nawigacja), do której trafił tylko po to, żeby popływać na Darze
Młodzieży. Posiada patent Kapitana Jachtowego oraz Motorowodnego wg PZŻ jak i International Yacht Training
(USA). Pracował także dla Kanadyjskiej Szkoły Pod Żaglami (Class Afloat, The Lunenburg Academy) jako Chief
Officer na żaglowcu Concordia.

Z uwagi na charakter swojej zawodowej pracy odwiedził wiele mało popularnych miejsc, od Afryki Zachodniej
aż po Spitsbergen. Na lądzie uwielbia włóczyć się własnymi ścieżkami, zwłaszcza po górach. W wolnym czasie
biega i jeździ na rowerze. Jego trzecią największą pasją jest fotografia. Poza morzem i górami najłatwiej go
spotkać w trójmieście i w towarzystwie Marty J

Anna Janik – prawdziwy przyjaciel i prawa ręka pani kapitan. Wyprawę jachtem dookoła Skandynawii
zawiadywała głównie z biura na lądzie, gromadząc wszelkie niezbędne informacje do sprawnej obsługi rejsu.
Prowadziła dokumentację fotograficzną, zawiadywała rezerwacjami i ubezpieczeniem. Zarządza stroną
internetową i profilami na facebook'u. A poza tym... stanowi niezawodne emergency logistyczne oraz
pogodowe dla dzielnej załogi na jachcie. W trakcie całego rejsu żeglowała jako załoga w 4 etapach – w sumie
ponad 2 tyś Mn. Anna po godzinach sporo podróżuje (zwiedziła ponad 30 krajów), wspina w górach wysokich
(Tatry, Alpy, Kaukaz, Himalaje), biega (m.in. biegi uliczne, górskie, pustynne, podziemne, przeprawowe) oraz
fotografuje - i to jak! Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, trzykrotnie nominowana w
prestiżowym konkursie Laury Magellana w kategorii Pozazawodowe Osiągnięcie Roku w latach 2008, 2009 i
2012 (ostatni raz właśnie za współ-organizację rejsu Zew Północy).

kpt. Marta Sziłajtis - Obiegło
kpt. Michał Dylon
Anna Janik
Więcej na:
www.oceanprzygody.pl

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

zlot zaglowcow

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

komunikaty GOPR, TOPR

mapy Tatr online

Małopolska Gościnna

MAŁOPOLSKIM SZLAKIEM ZAMKÓW, SKANSENÓW I PODZIEMI TURYSTYCZNYCH
 
 
 
 
 
 
Zdjęcie użytkownika FotoPolska.
 

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/18358923_460244054324930_172413466320514221_o.jpg?oh=54c9f395f075463e509ee9c649cf297c&oe=59778B09Klubpodroznikow.com wykorzystuje pliki cookies w celach prawidłowego funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody możesz opuścić tę stronę lub wyłączyć ciasteczka (tutaj dowiesz się jak to zrobić).

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 
 
 

Polecamy

 
 

 

Odwiedza nas 114 gości oraz 1 użytkownik.

  • admin