Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928

Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928

Klub Podróżników Śródziemie
Forty Kleparz, ul. Kamienna 2/4, Kraków

26.04.2022 godzina 19:00

Dariusz Grochal

Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928

 Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928

 Dariusz Grochal

 

Jak podróżujący przez świat harcerz rozsławił Polskę w jednej najgłośniejszych wypraw dwudziestolecia międzywojennego?
Co mogło przydarzyć się w czasie dwuletniej ekspedycji samochodem dookoła świata?
Jakie pamiątki pozostały po ekscytującej przygodzie harcerzy sprzed stu lat?
 
W czasie, kiedy dalekie podróże są ograniczone - warto wyruszyć na przygodę z bohaterami książki - EKSPEDYCJA PIERWSZEGO POLAKA AUTOMOBILEM DOOKOŁA ŚWIATA 1926-1928.

Dorota i Dariusz Grochalowie napisali pasjonujący reportaż historyczny o pierwszej polskiej wyprawie samochodowej dookoła świata, harcerza Jerzego Jelińskiego. Objechał on świat w latach 1926-28 zmodyfikowanym fordem T a w połowie drogi przesiadł się na buicka. Podróż przez Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię znów Afrykę i Europę zajęła Jelińskiemu dwa lata i jest jednym z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski.
Dzięki doskonale zachowanym pamiątkom z wyprawy – m.in. księdze zawierającej wpisy głów państw, polityków, gwiazd filmowych, dostojników, skautów i wielu innych osób, w tym: Piłsudskiego, Mościckiego, prezydentów Czechosłowacji, Austrii, Benito Mussoliniego, prezydenta USA, a także bogatej dokumentacji fotograficznej, która ozdabia strony znakomitej książki, czy możliwości zobaczenia odnalezionego i odrestaurowanego pojazdu, którym poruszali się harcerze – wyobraźnia działa jeszcze lepiej.

Ekspedycję Jelińskiego relacjonowały gazety na całym świecie, w Polsce zapraszany był na setki spotkań i prelekcji opowiadając o swoich przygodach. Historia do dziś zasługuje na miejsce w pamięci i rozgłos. Był gwiazdą przedwojennej Polski na miarę Tony Halika czy Arkadego Fiedlera w późniejszych latach.
Autorzy przeprowadzili bardzo szczegółowe kwerendy w archiwach, m.in. w USA dzięki temu wydanie zawiera najświeższe szczegóły tej fantastycznej ekspedycji.
Dzięki autorom po raz pierwszy mamy szansę poznać ze szczegółami tę epicką wędrówkę, która powtórzona nawet w dzisiejszych czasach byłaby olbrzymim przedsięwzięciem.
Jeliński, ze swoją odwagą w stawianiu sobie wyzwań oraz skutecznym i pogodnym pokonywaniu przeciwności losu to wzór i inspiracja do działania.
 

 

 

Program slajdowisk

https://www.facebook.com/klubpodroznikowsrodziemie/events/

 

 

 

Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926 1928 1

 

 

Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926 1928 2

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com