spływ kajakowy na Kaszubach

spływ kajakowy na Kaszubach


Spływ kajakowy w Borach Tucholskich
2 - 4.06
 
dzień I - 3 czerwca - spływ dłuższym odcinkiem Chociny przez jezioro Karsińskie do miejsca biwaku
Zielona Chocina -Swornegacie ok  6-7 godz spływu
dzień II - 4 czerwca -  spływ rzeką Brdą przez Jezioro Witoczno do miejscowości Mylof
Swornegacie - zapora wodna Mylof ok  6-7 godz spływu
 
Zaprasza Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników
 

Ten spływ jest już za nami ! - 2017r

Zapraszamy na spływ kajakowy i wycieczki rowerowe w malowniczej miejscowości Swornegacie na Kaszubach. Swornegacie to niezwykle malownicza miejscowość, której uroki można podziwiać wybierając się na wycieczkę rowerem drogowym. Z pozycji kajaka widoki są zupełnie inne.
Wieczorne ogniska na świetnie przygotowanym polu namiotowym nad samą rzeką z grilowaniem ryb czy innych mięsiw po udanym spływie to połączenie idealne na weekend.


Przypominamy, że wszelkie zapytania i zgłoszenia przesyłamy na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIE jest to spływ komercyjny, więc nie szukajcie panelu do zapisów i wyboru opcji z masażami, krewetkami, szampanem i lektyką.
- 2 noclegi 2/3 i 3/4 czerwca, na polu namiotowym z pełnym węzłem sanitarnym z miejscem na ognisko i grillowanie (namiot we własnym zakresie).
- 2 x ognisko + świeża ryba (lub kiełbasa) kawa, herbata,
- dwa dni spływu kajakiem + kapok + transport z kajakami na start (pierwszy dzień) i powrót na pole namiotowe (drugi dzień)
lub wymiennie rower górski (dwa dni kajak lub dwa dni rower lub raz kajak raz rower) za cały dzień od godz. 9 do 19
 
Na polu namiotowym jest pełny węzeł sanitarny z prysznicem, dostęp do gniazdka z prądem, więc można zabrać czajnik czy nieśmiertelną suszarkę do włosów (nawet lokówkę i prostownicę)

Mamy nadzieję że każdy zadba także o ubezpieczenie jeżeli takowego nie posiada. To jest kilka zł za dzień a warto o tym pomyśleć.

  informacje dot. uczestników spływu, tj:
- czy dwa dni kajak, czy sobota kajak a niedziela rower (chodzi o rezerwację sprzętu)
- czy na wieczorne ognisko ma być rybka czy kiełbasa (oczywiście zestaw)
- sposób dojazdu oraz z jakiego rejonu, bo to może ułatwić umawianie się z innymi chętnymi.
Wszelkie zmiany (rowery czy kulinarne) możliwe będą do końca maja po przesłaniu informacji na maila.
 
 
 
http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/rajdy/kajaki_w_borach_tucholskich/DSC_0655.JPG
 
 wieczorne grilowanie
 
 
 
 
http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/rajdy/kajaki_w_borach_tucholskich/DSC_8167.JPG
 
 
Pole namiotowe z pełnym węzłem sanitarnym znajduje się nad samą rzeką Brdą. Kajaki i rowery także są na miejscu. Samochody parkujemy także na terenie pola namiotowego.
 
 
 
 
Pozostałe posiłki organizujemy we własnym zakresie.
Poprzednio stołowaliśmy się w Restauracji Jeziorna i wszyscy byli usatysfakcjonowani.
 
 
http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/rajdy/kajaki_w_borach_tucholskich/DSC_0486.JPG
 
 
 
http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/rajdy/kajaki_w_borach_tucholskich/DSC_0643.JPG
 
Restauracja Jeziorna

 

 
Zielona Chocina -Swornegacie 6-7 godz spływu
 
ILOŚĆ KILOMETRÓW ZE SWORNYCHGACI DO: Zielona Chocina (20 km)
Chocina- rzeka o długości ok. 44 km przepływa przez tereny Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Głównym dopływem Chociny jest Prądzona, która w dolnym biegu płynie przez obszary meliorowanych łąk i bagien. W zlewni Prądzonej znajdują się liczne jeziora. Chocina w środkowym biegu - od połączenia z Prądzoną - płynie po sandrze Brdy w szerokiej zatorfionej dolinie. Na wysokości miejscowości Niepszczołąg i Wielkie Zanie dociera do granic Parku. Poniżej Chocińskiego Młyna rzeka meandrując płynie w kierunku jeziora Karsińskiego, wpadając do niego w pobliżu miejscowości Kokoszka, na 154 km biegu Brdy (na wysokości linii nurtu Brdy).
 
 
 




dzień drugi - spływ
Swornegacie - Mylof - (19km)
(Zapora wodna w Mylofie)

Lewy dopływ Wisły, jest jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce.

Długość Brdy wynosi 238 km, a dorzecze składa się z 43 bezpośrednich dopływów oraz licznych jezior.
Wypływa z Jeziora Smołowego (kilka kilometrów na wschód od Miastka) a kończy się wpadając do jeziora Szczytno na północnych krańcach Pojezierza Krajeńskiego.W środkowym odcinku Brda płynie na wschód poprzez jeziora rynnowe Równiny Charzykowskiej, a następnie przez Bory Tucholskie, gdzie rzeka skręcając na południe tworzy wspaniały odcinek przełomowy.

Spiętrzona w dolnym biegu buduje malownicze Jezioro Koronowskie oraz dwa mniejsze jeziora. W końcu przepływa przez Bydgoszcz i już jako rzeka skanalizowana wpada do Wisły powyżej Fordonu

Najciekawszy i najbardziej urozmaicony szlak kajakowy w Polsce, piękne i czyste jeziora, urozmaicony bieg rzeki. Większość trasy znajduje się w otulinie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" oraz na terenie Zaborskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Piękno i różnorodność znajdujących się tu rezerwatów przyrody zachwyci każdego... Niezwykła malowniczość, rozległe lasy, piękne jeziora, urozmaicony bieg rzeki i pierwotna przyroda to największe zalety tego szlaku, uznawanego już od lat międzywojennych za jeden z najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych Europy.Był to również jeden z ulubionych szlaków Jana Pawła II. Rzeka mimo odcinków o szybszym nurcie jest szlakiem łatwym i nieuciążliwym, który śmiało można polecić również początkującym kajakarzom nawet tym zupełnie „zielonym”, którzy chcieliby wybrać się na swój pierwszy spływ..




dzień drugi zamiennie dla zmęczonych wiosłowaniem - wycieczka rowerowa po rezerwacie Bory Tucholskie 
 
http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/rajdy/kajaki_w_borach_tucholskich/DSC_0584.JPG
 
 
Miejsce na spływ wybranie jest nie przypadkowo. To wyjątkowej urody połączenie malowniczych jezior i meandrujących rzeczek. Mnogość zieleni i ilość dodatkowych "miejscówek" z dużymi atrakcjami. No i co ważne, tutaj nie docierają rozwrzeszczone tłumy Bożenek i Zenków, fanów promocji Lidla i Biedronki B)

Tutaj można naprawdę wypocząć !
NIE MA komarów !

Dla jadących z południa podpowiedź dojazdu:
https://www.e-podroznik.pl/


 
 
 
http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/rajdy/kajaki_w_borach_tucholskich/DSC_0662.JPG
 

Osoby dysponujące czasem mogą oczywiście zostać na dłużej by poznać magię Kaszub a szczególnie polecamy
 
 
 
 
 
 
 
 
zapraszamy do rozmowy na forum i umawiania się na wspólny wyjazd czy to pociągiem czy samochodem
https://klubpodroznikow.com/forum/44-woda/13414-splyw-kajakowy-na-rozpoczecie-sezonu#14773

http://rozklad-pkp.pl/

dojazd z dworca w Chojnicach autobusem miejskim linii Nr 1
rozkład i mapa jazdy autobusu
http://cms.mobiinfo.pl/m/m7xp.php?IDKlienta=CHOJNICE_MZK#


Rzeka Brda, która jest lewym dopływem Wisły, to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce. Długość rzeki wynosi 239 km (w tym długość szlaku wodnego to 233 km), a  dorzecze składa się z 43 bezpośrednich dopływów i licznych jezior, co czyni je atrakcyjną dla zwolenników spływów kajakowych. Park Narodowy „bory Tucholskie” to jeden z najmniejszych polskich Parków Narodowych, będący wizytówką całych Borów Tucholskich. Jest on bogactwem borów sosnowych, przetkanych rynnowymi, polodowcowymi jeziorami i bogaty w liczne walory przyrodnicze. Jest to również obszar bardzo interesujący turystycznie. Wyróżnia się tu Struga Siedmiu Jezior, ciekawostka hydrologiczna, łącząca ciąg jezior od Ostrowskiego po Charzykowskie.
Swornegacie - nazwa obecna ustaliła się w XIX w. Pochodzi od dwóch kaszubskich słów: swora, czyli warkocz pleciony z korzeni sosnowych, wykorzystywany do umacniania, czyli gacenia brzegów (gacy) jezior i rzek przez mieszkańców.
 
 
alt
 
 
pole namiotowe i wypożyczalnia kajaków oraz rowerów.
 
 
 
alt
 
jednorazowo może spłynąć ok 140 osób
 
 
Szlaki turystyczne

Szlak im dr. Kazimierza Karasiewicza
Tuchola - Piszczek - Tuchola Rudzki Most - leśnictwo Plaskosz - pole biwakowe "Binduga Gołąbek" - leśnictwo Zielonka - Woziwoda, 23 km

Szlak Wielkiego Kanału Brdy
Legbąd - wzdłuż Wielkiego Kanału Brdy - Czerska Struga - Uboga - Rytel - wzdłuż Wielkiego Kanału Brdy - Konigort - Mylof - Duża Klonia - Dąbrówka - Męcikał 24 km

Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzkowskiego (pn. - wsch. fragment)
Męcikał - jez. Trzemeszno - Giełdoń - Czarniż - Kinice - Kosobudy - Broda - Dąbrowa - Wiele 24,5 km

Szlak Kasztelański (odcinek pn.)
Silno - Jez. Grochowskie - Grochowo - Wysoka - jez. Śpierewnik - Białe Błota - jez. Śpierewnik - jez. Suszek - Rytel-Zarzecze - Rytel - Rytel Wieś (przyst. PKP) 18 km

Szlak im. Bartłomieja Nowodworskiego
Plaskosz - Miejski Rów - jez. Głęboczek - Tuchola (dworzez PKP-PKS) - Piszczek - Rudzki Most - Świt - Piła-Młyn - Szumiąca - Dziuki (jez. Gwiazda) - Jez. Wielkie Cekcyńskie - Cekcyn 34 km

Szlak im. Kazimierza Sulisławskiego
Cekcyn – Zielonka – Wierzchucin – Mukrz – rez. Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” – Cisina – Huta – Stępiska – Lniano 24,8 km

Szlak "Uroczysk Brdy"
Tuchola - Świt - uroczysko "Piekło" - Piła Młyn - Zamrzenica - Sokole Kuźnica, 21 km

Szlak im. Leona Wyczółkowskiego
Sokole Kuźnica - Klonowo - jez. Strzyżyny Wielkie - Pruszcz, 16 km

Szlak "Dziewięciu z nieba"
Cekcyn – Zielonka – Wierzchucin – Mukrz – rez. Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” – Cisina – Huta – Stępiska – Lniano 24,8 km

Szlak "Stu z nieba"
Cekcyn – Zielonka – Wierzchucin – Mukrz – rez. Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” – Cisina – Huta – Stępiska – Lniano 24,8 km

Bory Tucholskie to przede wszystkim spływy rzekami : Brda, Wda, Zbrzyca, Słupia, Piława, Gwda, Łupawa, Drawa, Chocina, Kłonecznica, Kulawa i jeziorami: Charzykowskie, Karsińskie, Witoczno, Łąckie, Dybrzyk i wiele innym okolicznych. To także atrakcje regionu jakie można zobaczyć poruszając się po terenie rowerem górskim także z wypożyczalni.
Oto najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić będąc w okolicy:
- Park Narodowy Bory Tucholskie z jego atrakcjami
- Zaborski Park Krajobrazowy z jego walorami
- Akwedukt wodny w Fojutowie
- Ścieżka dydaktyczna w Klosnowie
- Miejscowość Odry - kamienne kręgi
- Kościółek w Leśnie i kamienne kręgi w Leśnie
- Mylof z zaporą wodna
- Coroczna inscenizacja Bitwy pod Krojantami we wrześniu
- Kalwarię Wielewską
- Miejscowości Charzykowy i Swornegacie
- Muzeum Kaszubskie w Jagliach
- Zagrodę artysty ludowego p. Józefa Chełmowskiego
- Akwedukt w Fojutowie
- Kręgi Kamienne w Odrach
 
 

alt
 
Akwedukt w Fojutowie

Akwedukt w Fojutowie można zaliczyć niewątpliwie do jednej z najciekawszych atrakcji Borów Tucholskich. Jednocześnie to najdłuższa i najmasywniejsza tego typu budowla w Polsce (75 m szerokości), która nawiązuje do idei rzymskich akweduktów. Różnica wysokości pomiędzy lustrami przecinających się rzek wynosi około 9m. Zbudowano go w 1848 r. z kamienia oraz ciętej cegły a w latach 70 przeprowadzono remont sklepienia ( wyłożono płytami żelbetonowymi ). Przez tunel przepływa Czerska Struga, natomiast przęsło łączy wody kanału Brdy, która nawadnia okoliczne zakątki. Akwedukt w Fojutowie znajduje się na trasie Tuchola-Czersk.
 
 
 
 
 
 
alt

Kręgi Kamienne w Odrach

Kamienne Kręgi to największe w Polsce skupisko kamiennych kręgów, prawdopodobnie cmentarzysko Gotów z I i II w. n.e. Rezerwat położony jest po prawej stronie rzeki Wdy. Kręgi liczą od 15 do 33 m średnicy. W każdym kręgu jest od od 16 do 29 kamieni wystających z ziemi na 20 do 70 cm. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany . W kręgach i kurhanach odkryto ponad 600 grobów. Od 15 września 1958 teren ten stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody . Stworzono go nie tylko dla zachowania obiektu archeologicznego, ale również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów (zwykle obserwowanych wyłącznie na terenach wysokogórskich), które odkryto na 300 głazach.
 
 
pływ rzeką Chociną z Chocińskiego Młyna leniwie meandrując w kierunku jeziora Karsińskiego przepływaliśmy pod 7 mostkami i nazwaliśmy ten odcinek "szlakiem 7 mostów".

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]