Spływ kajakowy w Borach Tucholskich
dzień II - 4 czerwca - spływ rzeką Brdą przez Jezioro Witoczno do miejscowości Mylof
Ten spływ jest już za nami ! - 2017r
Zapraszamy na spływ kajakowy i wycieczki rowerowe w malowniczej miejscowości Swornegacie na Kaszubach. Swornegacie to niezwykle malownicza miejscowość, której uroki można podziwiać wybierając się na wycieczkę rowerem drogowym. Z pozycji kajaka widoki są zupełnie inne.
Wieczorne ogniska na świetnie przygotowanym polu namiotowym nad samą rzeką z grilowaniem ryb czy innych mięsiw po udanym spływie to połączenie idealne na weekend.
NIE jest to spływ komercyjny, więc nie szukajcie panelu do zapisów i wyboru opcji z masażami, krewetkami, szampanem i lektyką.
- 2 noclegi 2/3 i 3/4 czerwca, na polu namiotowym z pełnym węzłem sanitarnym z miejscem na ognisko i grillowanie (namiot we własnym zakresie).
- 2 x ognisko + świeża ryba (lub kiełbasa) kawa, herbata,
- dwa dni spływu kajakiem + kapok + transport z kajakami na start (pierwszy dzień) i powrót na pole namiotowe (drugi dzień)
lub wymiennie rower górski (dwa dni kajak lub dwa dni rower lub raz kajak raz rower) za cały dzień od godz. 9 do 19
Na polu namiotowym jest pełny węzeł sanitarny z prysznicem, dostęp do gniazdka z prądem, więc można zabrać czajnik czy nieśmiertelną suszarkę do włosów (nawet lokówkę i prostownicę)
Mamy nadzieję że każdy zadba także o ubezpieczenie jeżeli takowego nie posiada. To jest kilka zł za dzień a warto o tym pomyśleć.
informacje dot. uczestników spływu, tj:
- czy dwa dni kajak, czy sobota kajak a niedziela rower (chodzi o rezerwację sprzętu)
- czy na wieczorne ognisko ma być rybka czy kiełbasa (oczywiście zestaw)
- sposób dojazdu oraz z jakiego rejonu, bo to może ułatwić umawianie się z innymi chętnymi.
Wszelkie zmiany (rowery czy kulinarne) możliwe będą do końca maja po przesłaniu informacji na maila.
Poprzednio stołowaliśmy się w Restauracji Jeziorna i wszyscy byli usatysfakcjonowani.
dzień drugi - spływ
Swornegacie - Mylof - (19km)
(Zapora wodna w Mylofie)
Lewy dopływ Wisły, jest jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce.
Długość Brdy wynosi 238 km, a dorzecze składa się z 43 bezpośrednich dopływów oraz licznych jezior.
Wypływa z Jeziora Smołowego (kilka kilometrów na wschód od Miastka) a kończy się wpadając do jeziora Szczytno na północnych krańcach Pojezierza Krajeńskiego.W środkowym odcinku Brda płynie na wschód poprzez jeziora rynnowe Równiny Charzykowskiej, a następnie przez Bory Tucholskie, gdzie rzeka skręcając na południe tworzy wspaniały odcinek przełomowy.
Spiętrzona w dolnym biegu buduje malownicze Jezioro Koronowskie oraz dwa mniejsze jeziora. W końcu przepływa przez Bydgoszcz i już jako rzeka skanalizowana wpada do Wisły powyżej Fordonu
Najciekawszy i najbardziej urozmaicony szlak kajakowy w Polsce, piękne i czyste jeziora, urozmaicony bieg rzeki. Większość trasy znajduje się w otulinie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" oraz na terenie Zaborskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Piękno i różnorodność znajdujących się tu rezerwatów przyrody zachwyci każdego... Niezwykła malowniczość, rozległe lasy, piękne jeziora, urozmaicony bieg rzeki i pierwotna przyroda to największe zalety tego szlaku, uznawanego już od lat międzywojennych za jeden z najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych Europy.Był to również jeden z ulubionych szlaków Jana Pawła II. Rzeka mimo odcinków o szybszym nurcie jest szlakiem łatwym i nieuciążliwym, który śmiało można polecić również początkującym kajakarzom nawet tym zupełnie „zielonym”, którzy chcieliby wybrać się na swój pierwszy spływ..Tutaj można naprawdę wypocząć !
NIE MA komarów !
Dla jadących z południa podpowiedź dojazdu:
https://www.e-podroznik.pl/
Osoby dysponujące czasem mogą oczywiście zostać na dłużej by poznać magię Kaszub a szczególnie polecamy
https://klubpodroznikow.com/forum/44-woda/13414-splyw-kajakowy-na-rozpoczecie-sezonu#14773
http://rozklad-pkp.pl/
dojazd z dworca w Chojnicach autobusem miejskim linii Nr 1
rozkład i mapa jazdy autobusu
http://cms.mobiinfo.pl/m/m7xp.php?IDKlienta=CHOJNICE_MZK#
Rzeka Brda, która jest lewym dopływem Wisły, to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce. Długość rzeki wynosi 239 km (w tym długość szlaku wodnego to 233 km), a dorzecze składa się z 43 bezpośrednich dopływów i licznych jezior, co czyni je atrakcyjną dla zwolenników spływów kajakowych. Park Narodowy „bory Tucholskie” to jeden z najmniejszych polskich Parków Narodowych, będący wizytówką całych Borów Tucholskich. Jest on bogactwem borów sosnowych, przetkanych rynnowymi, polodowcowymi jeziorami i bogaty w liczne walory przyrodnicze. Jest to również obszar bardzo interesujący turystycznie. Wyróżnia się tu Struga Siedmiu Jezior, ciekawostka hydrologiczna, łącząca ciąg jezior od Ostrowskiego po Charzykowskie.
Szlak im dr. Kazimierza Karasiewicza
Tuchola - Piszczek - Tuchola Rudzki Most - leśnictwo Plaskosz - pole biwakowe "Binduga Gołąbek" - leśnictwo Zielonka - Woziwoda, 23 km
Szlak Wielkiego Kanału Brdy
Legbąd - wzdłuż Wielkiego Kanału Brdy - Czerska Struga - Uboga - Rytel - wzdłuż Wielkiego Kanału Brdy - Konigort - Mylof - Duża Klonia - Dąbrówka - Męcikał 24 km
Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzkowskiego (pn. - wsch. fragment)
Męcikał - jez. Trzemeszno - Giełdoń - Czarniż - Kinice - Kosobudy - Broda - Dąbrowa - Wiele 24,5 km
Szlak Kasztelański (odcinek pn.)
Silno - Jez. Grochowskie - Grochowo - Wysoka - jez. Śpierewnik - Białe Błota - jez. Śpierewnik - jez. Suszek - Rytel-Zarzecze - Rytel - Rytel Wieś (przyst. PKP) 18 km
Szlak im. Bartłomieja Nowodworskiego
Plaskosz - Miejski Rów - jez. Głęboczek - Tuchola (dworzez PKP-PKS) - Piszczek - Rudzki Most - Świt - Piła-Młyn - Szumiąca - Dziuki (jez. Gwiazda) - Jez. Wielkie Cekcyńskie - Cekcyn 34 km
Szlak im. Kazimierza Sulisławskiego
Cekcyn – Zielonka – Wierzchucin – Mukrz – rez. Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” – Cisina – Huta – Stępiska – Lniano 24,8 km
Szlak "Uroczysk Brdy"
Tuchola - Świt - uroczysko "Piekło" - Piła Młyn - Zamrzenica - Sokole Kuźnica, 21 km
Szlak im. Leona Wyczółkowskiego
Sokole Kuźnica - Klonowo - jez. Strzyżyny Wielkie - Pruszcz, 16 km
Szlak "Dziewięciu z nieba"
Cekcyn – Zielonka – Wierzchucin – Mukrz – rez. Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” – Cisina – Huta – Stępiska – Lniano 24,8 km
Szlak "Stu z nieba"
Cekcyn – Zielonka – Wierzchucin – Mukrz – rez. Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” – Cisina – Huta – Stępiska – Lniano 24,8 km
Oto najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić będąc w okolicy:
- Park Narodowy Bory Tucholskie z jego atrakcjami
- Zaborski Park Krajobrazowy z jego walorami
- Akwedukt wodny w Fojutowie
- Ścieżka dydaktyczna w Klosnowie
- Miejscowość Odry - kamienne kręgi
- Kościółek w Leśnie i kamienne kręgi w Leśnie
- Mylof z zaporą wodna
- Coroczna inscenizacja Bitwy pod Krojantami we wrześniu
- Kalwarię Wielewską
- Miejscowości Charzykowy i Swornegacie
- Muzeum Kaszubskie w Jagliach
- Zagrodę artysty ludowego p. Józefa Chełmowskiego
- Kręgi Kamienne w Odrach
Akwedukt w Fojutowie można zaliczyć niewątpliwie do jednej z najciekawszych atrakcji Borów Tucholskich. Jednocześnie to najdłuższa i najmasywniejsza tego typu budowla w Polsce (75 m szerokości), która nawiązuje do idei rzymskich akweduktów. Różnica wysokości pomiędzy lustrami przecinających się rzek wynosi około 9m. Zbudowano go w 1848 r. z kamienia oraz ciętej cegły a w latach 70 przeprowadzono remont sklepienia ( wyłożono płytami żelbetonowymi ). Przez tunel przepływa Czerska Struga, natomiast przęsło łączy wody kanału Brdy, która nawadnia okoliczne zakątki. Akwedukt w Fojutowie znajduje się na trasie Tuchola-Czersk.
Kręgi Kamienne w Odrach
Kamienne Kręgi to największe w Polsce skupisko kamiennych kręgów, prawdopodobnie cmentarzysko Gotów z I i II w. n.e. Rezerwat położony jest po prawej stronie rzeki Wdy. Kręgi liczą od 15 do 33 m średnicy. W każdym kręgu jest od od 16 do 29 kamieni wystających z ziemi na 20 do 70 cm. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany . W kręgach i kurhanach odkryto ponad 600 grobów. Od 15 września 1958 teren ten stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody . Stworzono go nie tylko dla zachowania obiektu archeologicznego, ale również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów (zwykle obserwowanych wyłącznie na terenach wysokogórskich), które odkryto na 300 głazach.