Zima w Chorwacji

Zima w Chorwacji

   Sezon zimowy to okazja do odkrywania niezwykłych pejzaży i barwnych wydarzeń. Malownicza sceneria Parku Narodowego Jezior Plitwickich, karnawałowe ulice Rijeki, gdzie tradycje ożywają w niepowtarzalny sposób oraz procesja św. Błażeja w Dubrowniku, czekają na wszystkich odwiedzających! 

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich ©CNTB/ Luka Esenko

 

Magiczne Zimowe Pejzaże
W zimowej aurze Jezior Plitwickich dostrzec można zamarznięte wodospady, tworzące bajkową krainę. Symfonia milionów kropelek wody w Parku Narodowym Krka tworzy zapierającą dech w piersiach melodyjną opowieść, a surowa i majestatyczna natura Paklenicy ukrywa w sobie niewypowiedziane piękno.
Risnjak, Učka czy Papuk to jedne z wielu magicznych miejsc, gdzie zima staje się artystą malującym najbardziej urzekające pejzaże. 

 

Park Narodowy Risnjak ©CNTB/ Zoran Jelača

 

Karnawał w Rijece
Rijeka, to miasto nietuzinkowe pod wieloma względami. Atrakcją, której nie można przeoczyć jest słynny Karnawał rozpoczynający się 17 stycznia, w dniu św. Antoniego, i trwający aż do Środy Popielcowej. Symbolicznym otwarciem zabawy jest podniesienie karnawałowej flagi. 
Karnawał w Rijece jest unikalny, a każdy nawet najbardziej szalony element karnawałowej ceremonii jest starannie zaplanowany. Jednym z nich jest Dziecięca Parada Karnawałowa, gdzie liczne postacie z baśni i malownicze kreacje fantazji  stają się głównymi bohaterami. Dzieci w kolorowych kostiumach są dowodem, że tradycja karnawału jest bliska również wśród najmłodszych i z pewnością będzie kontynuowana.
Ukoronowaniem piątej pory roku, ponieważ tak nazywają mieszkańcy Rijeki czas karnawału, jest Międzynarodowa Parada Karnawałowa, podczas której uczestnicy poprzez barwne kostiumy wyrażają swoje spojrzenie na aktualne zjawiska społeczne. Wydarzenie łączy w sobie elementy europejskiego karnawału, opartego na długotrwałych tradycjach kulturowych, folklorze i mitologii. Karnawał w Rijece to nie tylko widowisko, to przede wszystkim głęboko zakorzeniona tradycja, która żyje w sercach mieszkańców, przenosząc swoją magię na ulice tego wyjątkowego miasta.

 

Św. Błażej w Dubrowniku ©CNTB/Ivo Biočina

 

Procesja św. Błażeja w Dubrowniku
Ważnym wydarzeniem w okresie zimowym jest dzień św. Błażeja (sv. Vlaho), przypadający 3 lutego. Zgodnie z legendą, dzięki wstawiennictwu tego świętego w trakcie oblężenia weneckiego, Dubrownik został ocalony, a mieszkańcy w ramach wdzięczności uczynili św. Błażeja patronem miasta. Następnie wzniesiono kościół w stylu barokowym, będący ośrodkiem kultu dla całego regionu. 
Oficjalne obchody święta, które w Chorwacji nazywane jest festa, zaczynają się od podniesienia flagi św. Błażeja na maszt przed udekorowanym kościołem. Następnie wyrusza procesja, podczas której przenoszona jest pozłacana relikwia oraz posąg świętego, trzymającego w dłoniach makietę miasta. W procesji biorą udział festanjuli, pełniący zaszczytną rolę przewodzenia ceremonii oraz trombunjeri, strzelający na pokaz z historycznej broni palnej. Hymn Čuj, sveti Vlaho naš (Usłysz nas, święty Błażeju) rozbrzmiewający po Stradunie, głównej ulicy Dubrownika, towarzyszy wyruszającej procesji.  W przeszłości obywatele całej Republiki Dubrownickiej przybywali do miasta, leżącego u stóp wzgórza Srđ, aby uczestniczyć w obchodach święta patrona miasta. 
Zimowa Chorwacja czeka na Wasze kolejne odkrycia i przygody.

 

info prasowe AVIAREPS Poland/CNTB

zdjęcie nagłówkowe Park Narodowy Risnjak ©CNTB/ Zoran Jelača

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com