Wyprawa Mateusza Waligóry na Everest - etap rowerowy zakończony

Wyprawa Mateusza Waligóry na Everest - etap rowerowy zakończony

Asekol Everest Expedition

Tydzień 3. – górski finał rowerowego etapu wyprawy

 

 

  Trzeci tydzień wyprawy Mateusza Waligóry na Everest z poziomu morza upłynął pod znakiem górskich premii, czyli niekończących się podjazdów na finał rowerowego etapu oraz dotarcia do miejsca, w którym większość ludzi dopiero zaczyna swoją drogę na Everest.
Podróżnik wraz z towarzyszącym mu na tym etapie fotografem Jakubem Rybickim przekroczyli nepalską granicę w Wielkanoc. Trzy dni później wjechali w góry. I to przez duże G. Już pierwszy dzień oferował wjazd na wysokość 1400 m n.p.m. i ponad 2 km podjazdów na 20 km jazdy.
Potem było tylko trudniej. W ciągu ostatnich czterech dni rowerowej części wyprawy przejechali ponad 100 km pokonując przy tym na rowerach przewyższenie większe niż całkowita wysokość Everestu. Ta liczona od poziomu morza. W sumie na nepalskich drogach przejechali ponad 8,5 km w górę i ponad 6 km w dół, wyjeżdżając na wysokość ponad 3000 m n.p.m.
Rowerowy etap wyprawy zakończył się po przejechaniu w sumie 1274 km przez Indie i Nepal. 

 Z Phaplu podróżnicy wyruszyli w pieszą drogę przez Himalaje, która prowadziła dolinami rzeki Dudh Kosi. Pomimo pełni sezonu trekkingowego na tym etapie wędrówki spotykali niewielu innych wędrowców. Po 4 dniach w drodze i pokonaniu imponującej sumy podejść przekraczającej łącznie 7000 metrów w pionie dotarli do Lukli, skąd Rybicki wyruszył w drogę powrotną, aby odbierając rowery przetransportować je do Katmandu, a następnie do Polski. Waligóra z kolei wykorzysta kilka dni oczekiwania na resztę zespołu oraz na pierwszą w trakcie trwania wyprawy regenerację i odpoczynek. Zespół w składzie: Mateusz Waligóra, Bartek Dobroch (reporter), Marcin Kin (fotograf), Izabela Pakuła i Mirosław Baściuk wyruszy w dalszą drogę 13 kwietnia. Celem kolejnych dni będzie marsz w stronę bazy pod Mount Everest połączony z aklimatyzacyjnym wejściem na sześciotysięcznik Lobuche East (6119 m n.p.m.)

 Celem wyprawy Mateusza Waligóry jest dotarcie na Mount Everest z poziomu morza z wykorzystaniem jedynie siły własnych mięśni, bez emisji zbędnych zanieczyszczeń, w myśl zasady „leave no trace”. Jeśli wyprawa się powiedzie, będzie pierwszym Polakiem, który osiągnie Mount Everest w taki sposób. Wyprawa odbywa się w formie himalajskiego triathlonu, na który składają się etap rowerowy prowadzący przez północny wschód Indii do Nepalu, etap pieszy, czyli trekking do bazy pod Everestem i wspinaczka na najwyższy szczyt Ziemi.

 

 

Postępy wyprawy można śledzić na profilach w social media:

https://www.facebook.com/MateuszWaligoraOfficial/

 

 

Patronat Honorowy nad wyprawą objęło

Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Oddział The Explorers Club.

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com