Marek Kamiński przejedzie pół świata samochodem elektrycznym z Polski, poprzez Kaliningrad, Litwę, Białoruś, Rosję i Syberię, Chiny oraz Koreę Południową aż do Japonii.
Będzie to podróż przez dwa bieguny współczesnego świata, które mimo, że są tak blisko siebie, różnią się pod każdym względem. Z jednej strony praktycznie niezmierzone bogactwa naturalne i olbrzymie przestrzenie Rosji, a z drugiej – mała przestrzeń, brak bogactw i surowców Japonii, kraju nękanego przez tsunami, trzęsienia ziemi, powodzie, a jednocześnie będącego najbardziej rozwiniętym technologicznie i ekonomicznie Biegunem Ziemi.
Projekt No Trace Expedition to najnowszy podróżniczy projekt Marka Kamińskiego. Jego realizacja będzie miała miejsce w terminie maj-lipiec 2018 roku. Około. 13 tys. kilometrów zostanie pokonanych samochodem elektrycznym przez Kaliningrad, Litwę, Łotwę, Rosję i Syberię, Mongolię, Chiny, Koreę Południową aż do Japonii.
Misja ekspedycji skupiona jest wokół popularyzacji szeroko pojętej elektromobilności. Wyprawa ma udowodnić i uświadomić opinii publicznej, że samochodem elektrycznym, stworzonym z myślą o miastach, można przemierzać dalekie i trudne dystanse, przejechać bezdroża i jednocześnie pozytywnie wpływać na otoczenie, chroniąc je przed szkodliwymi śladami ludzkiej działalności.
Mottem ekspedycji jest uświadomienie, że „Troska o lepszy świat wymaga odwagi” – odwagi do zmiany swoich zwyczajów, odwagi w sięganiu po nowe technologie, odwagi w wychodzeniu ze swojej strefy komfortu, odwagi w robieniu rzeczy wciąż mało popularnych w społeczeństwie.
Filozofia wyprawy oparta jest na dotychczasowych doświadczeniach podróżnika – wszystkie wyprawy, które odbył Marek Kamiński ukazywały inne oblicze podróżowania. Każda z podróży dała nowe podejście do tego tematu. Idea No Trace Expedition nawiązuje do wędrówki na Biegun Północny i Południowy, kiedy jedynymi śladami jakie Marek Kamiński zostawił, były odbicia nart na śniegu, które za jakiś czas znikały. Wszystkie wyprodukowane śmieci podczas wyprawy zabierał ze sobą, pokazując tym samym, że jest to możliwe i wystarczy odrobina trudu, by podróżować w duchu „no trace”.
Będzie to podróż przez dwa bieguny współczesnego świata, które mimo, że są tak blisko siebie, różnią się pod każdym względem. Z jednej strony praktycznie niezmierzone bogactwa naturalne i olbrzymie przestrzenie Rosji, a z drugiej – mała przestrzeń, brak bogactw i surowców Japonii, kraju nękanego przez tsunami, trzęsienia ziemi, powodzie, a jednocześnie będącego najbardziej rozwiniętym technologicznie i ekonomicznie Biegunem Ziemi.
Podróż do Japonii to droga człowieka poszukującego sensu, pragnącego zachowania harmonii pomiędzy technologią, naturą a duchowością. Eksploratora badającego wpływ nowoczesnej technologii na ochronę środowiska, dokumentującego również różnice międzykulturowe. Podróżnika otwartego na nowe odkrycia, stale czerpiącego inspiracje ze świata zewnętrznego, uważnie przyglądającego się potrzebom ludzi. Podróżnik Marek Kamiński chce odpowiedzieć na pytania, jak w tych różnych prędkościach rozwijającego się świata, człowiek odnajduje sens swojego istnienia, w jaki sposób rozumie to, co doświadcza podczas podróży przez życie, jak ma się wzrastający rozwój cywilizacji i technologii do sensu istnienia ludzi?
Cały sposób przeprowadzenia wyprawy, czyli odżywianie, ubrania, zasilanie, aktywności będą oparte o innowacyjne technologie oszczędzające naturę. Idee i wartości projektu będą przejawiały się poprzez używanie: ekologicznych opakowań na żywność, jak i samej ekologicznej żywności, wody z butelki z filtrem, zasilania w postaci baterii ładowanych energią słoneczną, minimalistycznych zestawów ubrań – nanoubrań nieprzyjmujących zapachów, butów skonstruowanych z myślą o ekologii oraz samochodu będącego bazą do eksploracji świata, a jednocześnie zawierającego ekologiczny sprzęt do tej eksploracji (np. kajak z kartonu, rower).
Marek Kamiński ma nadzieję, że ekspedycja zainspiruje wielu ludzi do zrównoważonego, odpowiedzialnego stylu życia, w tym świadomego podróżowania. Tę ideę pragnie połączyć z innowacyjnym podejściem - Leave Trail – za którym kryje się pozostawianie śladu, ale nie w przyrodzie, tylko w umysłach ludzi.
Razem z Partnerami Projektu zamierza podkreślić aktywne działania na rzecz środowiska.
Poprzez wyprawę pragnie w innowacyjny sposób zakomunikować, że chce zmieniać świat na lepsze. Jednak nie tylko w kwestii ekologii, ale także wspierając dzieci, ponieważ jego zamierzeniem jest również wsparcie, poprzez wyprawę, najnowszego projektu Fundacji Marka Kamińskiego – Life Plan – 8-miesięcznego programu opartego na metodzie Biegun, mającego na celu rozwój potencjału dzieci będących w trudnej sytuacji życiowej.
Zadaniem Marka Kamińskiego jest sprawdzenie z jakimi trudnościami zmierzy się wyprawa, kierowana określonymi zasadami, czyli oszczędzaniem natury i minimalizmem. Wnioski i przemyślenia powstałe w drodze zostaną zawarte w e-booku, filmie dokumentalnym oraz raporcie naukowo-badawczym, po to, by zmienić świadomość poruszanych tematów.
Poprzez projekt No Trace Expedition Marek Kamiński chce wykreować nowy standard podróżowania zgodny z zasadami natury, zwrócić uwagę na ważność rozwoju i edukowania w obszarze podróży. Podróżnik poprzez swoje działania pragnie promować ekologiczne, zrównoważone wartości oraz zainspirować kolejną rzeszę ludzi do robienia rzeczy niemożliwych!
Partnerzy Strategiczni Projektu: Nissan, PKN Orlen, INVENA S.A.
Wyprawa zostanie poprzedzona trzema konferencjami prasowymi w Polsce, podczas których Marek Kamiński zaprezentuje No Trace Expedition oraz samochód Nissan Leaf, którym przemierzy trasę z Polski do Japonii.
Spotkania z Markiem Kamińskim odbędą się:
22.05 o godz. 14.00 – siedziba Tatrzańskiego Parku Narodowego, ul. Kuźnice 1, Zakopane
24.05. o godz. 14.00 – Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa
28.05 o godz. 14.00 – Olivia Business Center, Al. Grunwaldzka 472, Gdańsk.
Wstęp jest otwarty zarówno dla dziennikarzy, jak i osób zainteresowanych wyprawą Marka Kamińskiego - No Trace Expedition.
Marek Kamiński odsłania tablicę przed swoim dębem w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie przy ul. Lema
Ostatnie testy sprzętu jaki będzie towarzyszył Markowi prze wiele miesięcy podróży
Planowana trasa przejazdu samochodem o napędzie elektrycznym z Polski do Japonii