Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Marek Kamiński przejedzie pół świata samochodem elektrycznym z Polski, poprzez Kaliningrad, Litwę, Białoruś, Rosję i Syberię, Chiny oraz Koreę Południową aż do Japonii.

Będzie to podróż przez dwa bieguny współczesnego świata, które mimo, że są tak blisko siebie, różnią się pod każdym względem. Z jednej strony praktycznie niezmierzone bogactwa naturalne i olbrzymie przestrzenie Rosji, a z drugiej – mała przestrzeń, brak bogactw i surowców Japonii, kraju nękanego przez tsunami, trzęsienia ziemi, powodzie, a jednocześnie będącego najbardziej rozwiniętym technologicznie i ekonomicznie Biegunem Ziemi.

samochodem elektrycznym z Polski do Japonii

#NoTraceExpedition

Projekt No Trace Expedition to najnowszy podróżniczy projekt Marka Kamińskiego. Jego realizacja będzie miała miejsce w terminie maj-lipiec 2018 roku. Około. 13 tys. kilometrów zostanie pokonanych samochodem elektrycznym przez Kaliningrad, Litwę, Łotwę, Rosję i Syberię, Mongolię, Chiny, Koreę Południową aż do Japonii.

Misja ekspedycji skupiona jest wokół popularyzacji szeroko pojętej elektromobilności. Wyprawa ma udowodnić i uświadomić opinii publicznej, że samochodem elektrycznym, stworzonym z myślą o miastach, można przemierzać dalekie i trudne dystanse, przejechać bezdroża i jednocześnie pozytywnie wpływać na otoczenie, chroniąc je przed szkodliwymi śladami ludzkiej działalności.

Mottem ekspedycji jest uświadomienie, że „Troska o lepszy świat wymaga odwagi” – odwagi do zmiany swoich zwyczajów, odwagi w sięganiu po nowe technologie, odwagi w wychodzeniu ze swojej strefy komfortu, odwagi w robieniu rzeczy wciąż mało popularnych w społeczeństwie.

Filozofia wyprawy oparta jest na dotychczasowych doświadczeniach podróżnika – wszystkie wyprawy, które odbył Marek Kamiński ukazywały inne oblicze podróżowania. Każda z podróży dała nowe podejście do tego tematu. Idea No Trace Expedition nawiązuje do wędrówki na Biegun Północny i Południowy, kiedy jedynymi śladami jakie Marek Kamiński zostawił, były odbicia nart na śniegu, które za jakiś czas znikały. Wszystkie wyprodukowane śmieci podczas wyprawy zabierał ze sobą, pokazując tym samym, że jest to możliwe i wystarczy odrobina trudu, by podróżować w duchu „no trace”.
Będzie to podróż przez dwa bieguny współczesnego świata, które mimo, że są tak blisko siebie, różnią się pod każdym względem. Z jednej strony praktycznie niezmierzone bogactwa naturalne i olbrzymie przestrzenie Rosji, a z drugiej – mała przestrzeń, brak bogactw i surowców Japonii, kraju nękanego przez tsunami, trzęsienia ziemi, powodzie, a jednocześnie będącego najbardziej rozwiniętym technologicznie i ekonomicznie Biegunem Ziemi.

Podróż do Japonii to droga człowieka poszukującego sensu, pragnącego zachowania harmonii pomiędzy technologią, naturą a duchowością. Eksploratora badającego wpływ nowoczesnej technologii na ochronę środowiska, dokumentującego również różnice międzykulturowe. Podróżnika otwartego na nowe odkrycia, stale czerpiącego inspiracje ze świata zewnętrznego, uważnie przyglądającego się potrzebom ludzi. Podróżnik Marek Kamiński chce odpowiedzieć na pytania, jak w tych różnych prędkościach rozwijającego się świata, człowiek odnajduje sens swojego istnienia, w jaki sposób rozumie to, co doświadcza podczas podróży przez życie, jak ma się wzrastający rozwój cywilizacji i technologii do sensu istnienia ludzi?

Cały sposób przeprowadzenia wyprawy, czyli odżywianie, ubrania, zasilanie, aktywności będą oparte o innowacyjne technologie oszczędzające naturę. Idee i wartości projektu będą przejawiały się poprzez używanie: ekologicznych opakowań na żywność, jak i samej ekologicznej żywności, wody z butelki z filtrem, zasilania w postaci baterii ładowanych energią słoneczną, minimalistycznych zestawów ubrań – nanoubrań nieprzyjmujących zapachów, butów skonstruowanych z myślą o ekologii oraz samochodu będącego bazą do eksploracji świata, a jednocześnie zawierającego ekologiczny sprzęt do tej eksploracji (np. kajak z kartonu, rower).

Marek Kamiński ma nadzieję, że ekspedycja zainspiruje wielu ludzi do zrównoważonego, odpowiedzialnego stylu życia, w tym świadomego podróżowania. Tę ideę pragnie połączyć z innowacyjnym podejściem - Leave Trail – za którym kryje się pozostawianie śladu, ale nie w przyrodzie, tylko w umysłach ludzi.

Razem z Partnerami Projektu zamierza podkreślić aktywne działania na rzecz środowiska.

Poprzez wyprawę pragnie w innowacyjny sposób zakomunikować, że chce zmieniać świat na lepsze. Jednak nie tylko w kwestii ekologii, ale także wspierając dzieci, ponieważ jego zamierzeniem jest również wsparcie, poprzez wyprawę, najnowszego projektu Fundacji Marka Kamińskiego – Life Plan – 8-miesięcznego programu opartego na metodzie Biegun, mającego na celu rozwój potencjału dzieci będących w trudnej sytuacji życiowej.

Zadaniem Marka Kamińskiego jest sprawdzenie z jakimi trudnościami zmierzy się wyprawa, kierowana określonymi zasadami, czyli oszczędzaniem natury i minimalizmem. Wnioski i przemyślenia powstałe w drodze zostaną zawarte w e-booku, filmie dokumentalnym oraz raporcie naukowo-badawczym, po to, by zmienić świadomość poruszanych tematów.

Poprzez projekt No Trace Expedition Marek Kamiński chce wykreować nowy standard podróżowania zgodny z zasadami natury, zwrócić uwagę na ważność rozwoju i edukowania w obszarze podróży. Podróżnik poprzez swoje działania pragnie promować ekologiczne, zrównoważone wartości oraz zainspirować kolejną rzeszę ludzi do robienia rzeczy niemożliwych!

Partnerzy Strategiczni Projektu: Nissan, PKN Orlen, INVENA S.A.

Wyprawa zostanie poprzedzona trzema konferencjami prasowymi w Polsce, podczas których Marek Kamiński zaprezentuje No Trace Expedition oraz samochód Nissan Leaf, którym przemierzy trasę z Polski do Japonii.

Spotkania z Markiem Kamińskim odbędą się:

22.05 o godz. 14.00 – siedziba Tatrzańskiego Parku Narodowego, ul. Kuźnice 1, Zakopane
24.05. o godz. 14.00 – Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa
28.05 o godz. 14.00 – Olivia Business Center, Al. Grunwaldzka 472, Gdańsk.

Wstęp jest otwarty zarówno dla dziennikarzy, jak i osób zainteresowanych wyprawą Marka Kamińskiego - No Trace Expedition.

Zaproszen

Marek Kamiński odsłania tablicę przed swoim dębem w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie przy ul. Lema

Marerk Kamiński

Ostatnie testy sprzętu jaki będzie towarzyszył Markowi prze wiele miesięcy podróży

32392084 1904105989620826 212507396893835264 n

Planowana trasa przejazdu samochodem o napędzie elektrycznym z Polski do Japonii

30715096 1869279596436799 6306258145224163328 n

https://www.facebook.com/MarekKaminskiExplorer/

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 211 gości oraz 1 użytkownik.

  • Albin