Wakacje na Sardynii – co odkryć na zapomnianej wyspie Włoch?
Polacy na nowo zaczęli interesować się Sardynią, a co za tym idzie, biura podróży rozwijają swoją ofertę wakacji w tym rejonie. O tym dlaczego warto odkryć ten, do niedawna jeszcze zapomniany region, opowiada poniższy tekst.
Jedno z najbardziej malowniczych miejsc na świecie. Szmaragdowa wyspa, leżąca nieco na uboczu Włoch, przez co często pomijana – a przecież ma tyle do zaoferowania! Szmaragdowe Wybrzeże słynące z przepięknych zatoczek w kształcie muszli, Alghero tchnące historią i sztuką, Cagliari, gdzie można zobaczyć flamingi w ich naturalnym środowisku czy Zatoka Orosei słynąca z samotnych zatok i gór, które w tej części wyspy zdają się schodzić wprost do morza. W sumie 1 800 kilometrów nieskazitelnego wybrzeża. Co zobaczyć w każdej jego części? Sprawdźcie!
Porto Cervo – synonim luksusowych wakacji
Szmaragdowe Wybrzeże to miejsce w którym znajdziemy najpiękniejsze na świecie plaże o białym piasku, położone pośród krystalicznie czystych zatoczek mieniących się we wszystkich odcieniach błękitu. Symbolem Szmaragdowego wybrzeża jest zaś Porto Cervo. Podczas podróży na Sardynię, warto zarezerwować sobie chociażby jeden dzień, by zobaczyć to niepowtarzalne miasto.
Z luksusową turystyką kojarzy się ono nie bez powodu. Porto Cervo powstało bowiem z inicjatywy księcia Karim Aga Khan, brytyjskiego milionera i jednego z najbogatszych osób na świecie. To on w latach pięćdziesiątych zlecił zaaranżowanie ekskluzywnej, wręcz utopijnej przestrzeni, kwintesencji śródziemnomorskiego luzu, raju tylko dla wybranych. W rezultacie powstały tu wspaniałe posiadłości, zaprojektowane przez najsłynniejszy architektów, m.in. Jacquesa Couelle czy Luigi Viettiego. Przepych otoczony naturalną scenerią najpiękniejszej części wyspy.
Jak przystało na Szmaragdowe Wybrzeże, główną atrakcją są tu oczywiście plaże. Jedną z najbardziej popularnych jest Cala Granu, leżąca niespełna kilometr od kurortu. Ma zaledwie około 100 metrów długości, ale urok tego miejsca wynagradza wszystko. Nieco dalej, około 3 kilometrów od Porto Cervo znajduje się kolejna wyjątkowa plaża – Spiaggia del Pevero z której roztacza się wspaniały widok na pobliską wyspę Nibani. Warto też wybrać się na wyspy archipelagu La Maddalena, słynące z różowego piasku.
Porto Cervo to jednak nie tylko plaże. Nie zapominajmy, że północna część wyspy skrywa wiele śladów starożytnych cywilizacji. Najbardziej tajemniczą z nich jest cywilizacja nuorska, której pozostałością są nuragi – okrągłe, kamienne grobowce, które do dzisiaj spędzają sen z oczu archeologów. Nieopodal Porto Cervo można zobaczyć najbardziej monumentalne z nich – Tombe dei giganti – w których znaleziono 2,5 metrowe szkielety! Ich tajemnicy wciąż nie udało się wyjaśnić.
Alghero – miasto pełne śladów starożytności, sklepów i błękitnych grot
Jednak największą atrakcją Sardynii jest Alghero, którego architektura zachwyca każdego. Przez wiele lat ten region był własnością Hiszpanów – wpływy tej kultury i architektury są na tyle duże, że miasto często nazywane jest małą Barceloną. Patrząc na zabytki takie jak Cattedrale di Santa Maria w Piazza Duomo stanowiąca mieszankę stylów renesansowych, barokowych i gotyckich czy zwiedzając Museo Diocesano d'Arte Sacra w którym znajduje się pokaźna ekspozycja hiszpańskich klejnotów, trudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem.
Ale to naturalne skarby przyrody sprawiają, że to miasto znajduje się na szczycie listy atrakcji Sardynii. Grota Neptuna położona na cyplu Capo Caccia znajduje się w odległości około 20 kilometrów od miasta. Powstała 130 milionów lat temu.
– To miejsce do którego zdecydowanie warto się wybrać. Nie jest to zwykła jaskinia. Przede wszystkim jej wnętrze wygląda, jakby zostało wyrzeźbione w złocie. Ten widok zawsze wywołuje okrzyki zachwytu. Niezwykły kolor zawdzięczamy skale w której woda wyrzeźbiła tę olbrzymią grotę – czerwonemu wapieniowi – wyjaśnia Piotr Wilk z biura podróży Rainbow. – Kolejny efekt WOW wywołuje rozmiar tego miejsca. Wewnątrz groty znajduje się słone jezioro – długie na 120 metrów! Skalne nacieki i fantazyjne formacje odbijające w jego tafli to widok, który trudno opisać – dodaje.
Poza tym, sama okolica w której znajduje się grota, jest niezwykła – wapienne skały poprzecinane licznymi grotami i wąwozami, w większości dostępnymi wyłącznie od strony morza – to jedno z najpiękniejszych miejsc, nie tylko w Sardynii.
Cagliari – rzymskie miasto w Zatoce Aniołów
Sardynia uznawana jest za kolebkę długowieczności. Z właściwości prozdrowotnych słynie zwłaszcza południe wyspy, czyli obszar w którym znajduje się Cagliari. Na całym świecie znana jest tutejsza talasoterapia – leczenie za pomocą słońca i morskiej wody. W trosce o zdrowie można więc całymi dniami wypoczywać na tamtejszych plażach.
Cagliari to stolica Sardynii. Miasto, niczym Rzym, rozpościera się na zboczach siedmiu wzgórz, które łagodnie opadają do Golfo degli Angeli – Zatoki Aniołów. Uznawane jest za najbardziej kosmopolityczny region wyspy. Z jednej strony uosabia leniwy, południowy klimat – pełno tu knajpek w których warto przysiąść i spróbować prawdziwego włoskiego cappucino, lub po prostu pospacerować wąskimi uliczkami podziwiając piękną architekturę i chłonąc relaksujący klimat. Z drugiej strony jest to miasto pełne energii, w którym życie toczy się 24 godziny na dobę.
Znakiem rozpoznawczym Cagliari jest Bastione di San Remy – monumentalna budowla znajdująca się w dzielnicy Castello. Bastion wybudowano w XIX wieku na antycznych murach miasta. Koniecznie trzeba zobaczyć to miejsce, choćby ze względu na wspaniały widok, który roztacza się z najwyższego tarasu. Można stamtąd podziwiać całą okolice – port, zatokę i piękne góry Capoterra.
Zatoka Orosei – miejsce dla odkrywców
Miejsce, w którym morze spotyka się z górami, tworząc wyjątkowy krajobraz, z przepięknymi piaszczystymi plażami, ukrytymi przed światem. Ta część Sardynii w dużej mierze dostępna jest tylko łodzią, ale uchodzi też za najbardziej spektakularną.
Zatoka Orosei rozciąga się na długości 70 kilometrów, układając się w łagodny kształt półksiężyca wzdłuż wschodniego brzegu wyspy, rozciągając się pomiędzy Punta Nera na północy aż po Capo Monte Santu na południu. Doskonałym punktem stanowiącym bazę wypadową do zwiedzania zarówno okolicy jak i całego wschodniego wybrzeża jest miasteczko Cala Gonone. Łatwo można dotrzeć stamtąd zarówno na jedną z przepięknych plaż, jak i w najwyższe góry Sardynii – Gennargentu – idealne miejsce dla miłośników trekkingu.
40-kilometrowy odcinek na południe od Cala Gonone jest pozbawiony cywilizacji i charakteryzuje się pionowymi wapiennymi klifami pośród których ukryte są plaże i głębokie groty. Prawdopodobnie najpiękniejsza plaża w tej zatoce to Cala Mariolu podzielona na dwie części przez wypiętrzające się z piasku skały. Wypolerowane przez wodę wapienie w niczym jednak nie utrudniają kąpieli w szafirowym morzu. Sceneria idealna na wymarzone wakacje.
Źródło: r.pl/wlochy/sardynia