Dużo podróżujesz? Poznaj sposoby na oszczędzanie na paliwie

 Dużo podróżujesz? Poznaj sposoby na oszczędzanie na paliwie

 
Osoby, które często podróżują samochodem, na paliwo wydają nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jest to spora kwota, którą systematycznie powiększają podwyżki cen na stacjach benzynowych. Chociaż na taką sytuację nie masz wpływu, możesz wdrożyć metody pozwalające na oszczędzanie na paliwie. Sprawdź, od czego zacząć.
 
 
Dużo podróżujesz
 

Na stacjach benzynowych dają się zauważyć delikatne wahania ceny paliwa. Tymczasem podwyżka zaledwie o kilka groszy może wpłynąć na podniesienie kosztów tankowania auta – szczególnie, jeśli kierowca robi to kilka razy w ciągu miesiąca.

 

Średnie detaliczne ceny na stacjach paliw kształtują się na następującym poziomie (stan na 13.03.2019):

 

  • benzyna bezołowiowa 95 – 4,77 zł/l
  • benzyna bezołowiowa 98 – 5,09 zł/l
  • olej napędowy – 5,09 zł/l
  • autogaz – 2,13 zł/l.

 

Warto więc poznać sposoby na oszczędzanie na paliwie, dzięki którym domowy budżet zostanie lekko odciążony.

 

5 metod, aby zaoszczędzić na paliwie

 

Poniższe sposoby oszczędzania na paliwie możesz zrealizować wszystkie lub zastosować tylko wybiórcze metody. Im bardziej racjonalnie podejdziesz do tematu, tym większych oszczędności możesz się spodziewać.

 

1. Korzystaj z publicznych środków transportu

 

Chcąc zaoszczędzić na kosztach tankowania pojazdu, przesiądź się do publicznych środków transportu. Tramwajem czy autobusem można bez trudu dotrzeć do pracy. W dalszą podróż wystarczy wybrać się pociągiem lub autobusem dalekobieżnym.

Chociaż komunikacja publiczna daje szerokie możliwości, wygoda podróżowania własnym pojazdem jest nie do przecenienia. Dlatego niewielu kierowców decyduje się na takie rozwiązanie.

 

2. Podróżuj wspólnie ze znajomymi

 

Twój sąsiad jeździ do pracy w tym samym kierunku? Bliski znajomy wybiera się w dłuższą podróż – w okolicę, do której musisz dotrzeć? Jeżeli oboje korzystacie z pojazdu, warto podróżować wspólnie. Ustalając harmonogram i informując się wzajemnie o planowanych wyjazdach, można uniknąć tzw. pustych przebiegów i zmniejszyć wydatki na tankowanie.

 

3. Poszukaj banku przyjaznego kierowcom

 

Okazuje się, że tzw. autobanki mogą zaproponować kierowcom korzystne warunki współpracy. Dedykowane konta osobiste, indywidualne plany oszczędzania czy atrakcyjne finansowanie – oto, co proponuje bank nastawiony na potrzeby i oczekiwania kierowców.

Niektóre instytucje idą o krok dalej, oferując udział w programach lojalnościowych. Dają one dostęp do dodatkowych profitów, np. zwrotów wydatków za paliwo, rabatów na tankowanie.

Za przykład korzystnego programu może posłużyć promocja Tankuj Korzyści dostępna w Toyota Banku. Dedykowana jest właścicielom Moto Konta – konta osobistego, które jest darmowe po spełnieniu kilku prostych warunków. Do programu może dołączyć każdy, kto zdecyduje się na otwarcie tego rachunku osobistego.

W przypadku tego programu lojalnościowego oszczędzanie na paliwie polega na uzyskaniu zwrotu za tankowanie – cashback może wynieść nawet do 10% (w zależności od spełnionych warunków). Ponadto można liczyć na dodatkowe benefity, np. bony paliwowe, rabaty na nowe samochody, zwrot środków.

Aby móc skorzystać ze wszystkich udogodnień, należy założyć Moto Konto i następnie pobrać na smartfon aplikację Tankuj Korzyści.

 

4. Sprawdzaj ceny paliw na konkurencyjnych stacjach

 

Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest tankowanie do pełna na przypadkowych stacjach. Często jest tak, że ceny paliwa są kilka groszy większe niż w innych miejscach. Dlatego warto od czasu do czasu sprawdzać obowiązujące ceny w kilku różnych stacjach. Jeśli znajdują się na trasie przejazdu, warto się tam zatrzymać.

Pamiętaj także, aby unikać tankowania na autostradach – tam ceny benzyny mogą być wyższe nawet o kilkanaście groszy.

 

5. Postaw na ekonomiczną jazdę

Oszczędzanie na paliwie to także wdrożenie zasad ekonomicznej jazdy. Postępowanie zgodne z poniższymi wskazówkami przełoży się na mniejsze spalanie. To zaś oznacza więcej paliwa w baku i mniejszą częstotliwość wizyt na stacji benzynowej.

 

 

Aby ograniczyć spalanie:

  • jak najszybciej zmień bieg na wyższy – zaraz po uruchomieniu silnika,
  • dostosuj bieg do obrotów silnika,
  • unikaj gwałtownego hamowania i przyspieszania,
  • dostosuj prędkość do sytuacji na drodze, np. nie rozpędzaj się, gdy widzisz czerwone światło.

 

Nie da się jednoznacznie określić, jak duże oszczędności na paliwie poczynisz. Po wprowadzeniu choćby kilku powyższych sposobów, zauważysz jednak pewne zmiany w domowym budżecie.

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]