Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Polak na krańcach świata, czyli jak przeżyć egzotyczną podróż?

 

    Palące słońce, tropikalne plaże, egzotyczne krajobrazy – w dzisiejszych czasach podróż do odległych zakątków świata, m.in. Azji i Afryki nie stanowi żadnego problemu. Z takim wyjazdem wiąże się jednak ryzyko, z którego wielu podróżnych nie zdaje sobie sprawy. Co może zaskoczyć nas w innej części globu i jak się do tego przygotować?

 

egzotyczna podroz 1

 

Ubranie, nie tylko na upał

Odpowiednie ubrania podczas wyjazdu w tropikalne zakątki świata to podstawa. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do wysokich temperatur i nieustannego upału, dlatego wybierając rzeczy na codzienne zwiedzanie, stawiajmy na lekkie T-shirty i podkoszulki na ramiączkach. Na wypadek poparzeń zabierzmy również ubrania osłaniające większą część ciała – bluzy lub koszule z długim rękawem. Rzeczy starajmy się dobierać względem planowanych atrakcji. Pamiętajmy o strojach kąpielowych, najlepiej zaopatrzyć się w dwie pary. Dodajmy do tego lekkie i wytrzymałe obuwie – na pieszą wędrówkę sandały lub buty sportowe, a na plażę klapki. Na głowie nie może zabraknąć kapelusza lub czapki oraz okularów przeciwsłonecznych.

Pamiętajmy jednak, że w niektórych kulturach strój znaczy bardzo wiele. Ubierajmy się adekwatnie do miejsca i nie narażajmy się mieszkańcom. Okazujmy szacunek obcym kulturom, respektując ich nakazy.       

Woda i apteczka

Skoro jesteśmy przy upale, pamiętajmy również o balsamie do opalania. W wysokich temperaturach łatwo o oparzenia słoneczne. Przydadzą się również kremy ochronne na wysuszoną i spękaną skórę. Egzotyczne kraje to także insekty, niektóre z nich mogą przenosić choroby, warto więc mieć spray, który skutecznie je odstraszy.

Na egzotycznej wycieczce bez wody ani rusz. Niezależnie czy idziemy zwiedzać, plażować lub spacerować, miejmy przy sobie butelkę. W upale organizm szybko się odwadnia, a brak wody w takim klimacie może poskutkować nawet zasłabnięciem. Zadbajmy także o wyposażenie apteczki. Podstawą są plastry opatrunkowe i leki przeciwbólowe. Warto kupić także tabletki na wypadek choroby lokomocyjnej oraz biegunki.    

Dokumenty i inne akcesoria

Wybierając się w podróż na inny kontynent, musimy pamiętać, że tutaj posiadanie dowodu to za mało. Zawsze powinniśmy mieć przy sobie ważny paszport. Ponadto w niektórych przypadkach wymagana jest także wiza oraz opłata turystyczna. Warto to sprawdzić jeszcze przed wyjazdem.

Nie lekceważmy także kwestii ubezpieczenia. Opieka medyczna w niektórych krajach jest niezwykle droga, a błaha kontuzja lub dolegliwość może skończyć się wystawieniem wysokiego rachunku. Dobre ubezpieczenie turystyczne pokryje wysokie koszty leczenia i nie tylko. Niektórzy ubezpieczenie oferują też m.in. pomoc w przypadku utraty dokumentów i bagażu lub w sytuacji opóźnionego lotu. Przed wylotem warto dokładnie zapoznać się z ofertami.    

Im mniej, tym lepiej

Z pakowaniem nie należy przesadzać, niektóre rzeczy lepiej zostawić w pokoju hotelowym. Pieniądze, aparat, telefon i inne gadżety mogą zwrócić uwagę lokalnych złodziei. Zabierajmy jedynie to, co niezbędne w danej chwili. Jeśli w efekcie kradzieży stracimy np. całą gotówkę i dokumenty, nasz wyjazd szybko zmieni się w koszmar. Ponadto, każdy dodatkowy przedmiot to zbędne kilogramy, które w upale mogą bardzo uprzykrzać życie. Zamiast dużego plecaka weźmy poręczny worek lub tzw. nerkę.   

 

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.