Polak na krańcach świata, czyli jak przeżyć egzotyczną podróż

Polak na krańcach świata, czyli jak przeżyć egzotyczną podróż?

 

    Palące słońce, tropikalne plaże, egzotyczne krajobrazy – w dzisiejszych czasach podróż do odległych zakątków świata, m.in. Azji i Afryki nie stanowi żadnego problemu. Z takim wyjazdem wiąże się jednak ryzyko, z którego wielu podróżnych nie zdaje sobie sprawy. Co może zaskoczyć nas w innej części globu i jak się do tego przygotować?

 

egzotyczna podroz 1

 

Ubranie, nie tylko na upał

Odpowiednie ubrania podczas wyjazdu w tropikalne zakątki świata to podstawa. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do wysokich temperatur i nieustannego upału, dlatego wybierając rzeczy na codzienne zwiedzanie, stawiajmy na lekkie T-shirty i podkoszulki na ramiączkach. Na wypadek poparzeń zabierzmy również ubrania osłaniające większą część ciała – bluzy lub koszule z długim rękawem. Rzeczy starajmy się dobierać względem planowanych atrakcji. Pamiętajmy o strojach kąpielowych, najlepiej zaopatrzyć się w dwie pary. Dodajmy do tego lekkie i wytrzymałe obuwie – na pieszą wędrówkę sandały lub buty sportowe, a na plażę klapki. Na głowie nie może zabraknąć kapelusza lub czapki oraz okularów przeciwsłonecznych.

Pamiętajmy jednak, że w niektórych kulturach strój znaczy bardzo wiele. Ubierajmy się adekwatnie do miejsca i nie narażajmy się mieszkańcom. Okazujmy szacunek obcym kulturom, respektując ich nakazy.       

Woda i apteczka

Skoro jesteśmy przy upale, pamiętajmy również o balsamie do opalania. W wysokich temperaturach łatwo o oparzenia słoneczne. Przydadzą się również kremy ochronne na wysuszoną i spękaną skórę. Egzotyczne kraje to także insekty, niektóre z nich mogą przenosić choroby, warto więc mieć spray, który skutecznie je odstraszy.

Na egzotycznej wycieczce bez wody ani rusz. Niezależnie czy idziemy zwiedzać, plażować lub spacerować, miejmy przy sobie butelkę. W upale organizm szybko się odwadnia, a brak wody w takim klimacie może poskutkować nawet zasłabnięciem. Zadbajmy także o wyposażenie apteczki. Podstawą są plastry opatrunkowe i leki przeciwbólowe. Warto kupić także tabletki na wypadek choroby lokomocyjnej oraz biegunki.    

Dokumenty i inne akcesoria

Wybierając się w podróż na inny kontynent, musimy pamiętać, że tutaj posiadanie dowodu to za mało. Zawsze powinniśmy mieć przy sobie ważny paszport. Ponadto w niektórych przypadkach wymagana jest także wiza oraz opłata turystyczna. Warto to sprawdzić jeszcze przed wyjazdem.

Nie lekceważmy także kwestii ubezpieczenia. Opieka medyczna w niektórych krajach jest niezwykle droga, a błaha kontuzja lub dolegliwość może skończyć się wystawieniem wysokiego rachunku. Dobre ubezpieczenie turystyczne pokryje wysokie koszty leczenia i nie tylko. Niektórzy ubezpieczenie oferują też m.in. pomoc w przypadku utraty dokumentów i bagażu lub w sytuacji opóźnionego lotu. Przed wylotem warto dokładnie zapoznać się z ofertami.    

Im mniej, tym lepiej

Z pakowaniem nie należy przesadzać, niektóre rzeczy lepiej zostawić w pokoju hotelowym. Pieniądze, aparat, telefon i inne gadżety mogą zwrócić uwagę lokalnych złodziei. Zabierajmy jedynie to, co niezbędne w danej chwili. Jeśli w efekcie kradzieży stracimy np. całą gotówkę i dokumenty, nasz wyjazd szybko zmieni się w koszmar. Ponadto, każdy dodatkowy przedmiot to zbędne kilogramy, które w upale mogą bardzo uprzykrzać życie. Zamiast dużego plecaka weźmy poręczny worek lub tzw. nerkę.   

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]