Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Jak zwiedzić 5 stolic w 5 dni? Nic prostszego!

 

   Europejskie stolice mają to do siebie, że są miastami pięknymi, pełnymi historii i dobrej energii. A gdyby więc poświęcić kilka dni na zwiedzenie przynajmniej kilku z nich? Jak się okazuje, wiele głównych miast położonych jest dość blisko siebie i w ciągu paru dni możesz do nich przyjechać. Oczywiście posiadają one też wysokiej klasy hotele (w Budapeszcie, w Wiedniu czy w Pradze).

 

Jak zwiedzić 5 stolic

 

Hotele w Budapeszcie wzywają – zacznij wycieczkę od stolicy Węgier
   Wycieczkę zacznij od Budapesztu, który przez wiele lat wydawał się miejscem jakby niedocenianym i trochę pomijanym. Ustępował popularności Pradze czy Wiedniowi, a wielka szkoda – jest to bowiem miasto pełne wdzięku, historii i ogromnej ilości atrakcji dla odwiedzających. Doceniane stają się także hotele w Budapeszcie, nie będziesz miał więc kłopotu ze znalezieniem odpowiedniego noclegu. Co możesz tu zobaczyć? Przede wszystkim piękny budynek parlamentu położony nad Dunajem, ale też takie klasyki jak Zamek Królewski czy Basztę Rybacką. Nieziemskie wrażenie robi Zamek Vajdahunyad, musisz odwiedzić też Plac Bohaterów oraz Bazylikę św. Stefana. Miło spędzony dzień z kolei zakończ wycieczką do niezwykłych Łaźni Gellerta. Pierwszy dzień zaliczony!


Ruszamy do Bratysławy!
   200 km na zachód od Budapesztu leży stolica Słowacji, Bratysława. Bratysława nie uchodzi za tak spektakularną stolicę jak wiele innych, głównych miast europejskich, jednak zdecydowanie posiada swój urok i ma wielu sympatyków. Odwiedzisz tu odrestaurowany, barokowy Zamek Bratysławski i ruiny Zamku Devin, zobaczysz też Katedrę św. Marcina zaprojektowaną w stylu gotyckim. Bratysława cechuje się też piękną starówką, czy kilkoma malowniczymi placami (na jednym z nich znajdziesz np. jeden z najstarszych budynków na Słowacji, tj. Stary Ratusz). Miasto jest bardziej kameralne, ale nie będziesz nim zawiedziony.


Kierunek… Wiedeń!
   Wiedeń od Bratysławy dzieli odległość jedynie 80 km, jesteś w stanie więc dojechać tam dosłownie w godzinę. Warto przy tym odpowiednio wcześniej zacząć wędrówkę, stolica Austrii jest bowiem dużym, przepięknym, pełnym atrakcji miastem. Monumentalna starówka robi niezwykłe wrażenie i każdy, kto nią spaceruje, jest absolutnie onieśmielony. Musisz koniecznie zobaczyć tu także kompleks pałacowy Hofburg, przepiękny, otoczony ogrodami Pałac Schönbrunn, przepiękny Belweder, Ratusz, czy niezwykły budynek Wiedeńskiej Opery oraz Katedrę św. Szczepana. Atrakcje Wiednia można wymieniać bardzo długo, długo można też zwiedzać całe miasto. A warto się sprężyć, ponieważ następnego dnia ruszamy na podbój… Czech!


Praga – piękniejsza niż Paryż?
   Do stolicy Czech będzie nas czekała dość długa droga, bo wynosząca aż 330 kilometrów. Na pocieszenie dodamy, że praskie hotele – tak jak hotele w Bratysławie czy w Wiedniu – są na najwyższym poziomie, więc po długiej wycieczce i intensywnym dniu będziesz mógł porządnie wypocząć. A emocji będzie tu naprawdę co nie miara. Praga zachwyca piękną, centralną częścią miasta z szeregiem niezwykłych kamienic. Wycieczka nad słynny Most Karola jest niesamowitym doświadczeniem, gdzie nagrodą będzie nieziemski widok na Arcykatedrę górującą nad miastem. Oczywiście musisz też wybrać się na spacer po Kampie i Hradczanach – przepięknej, prawdziwie królewskiej dzielnicy miasta. Będziesz zachwycony!


Na koniec… Berlin
   Mamy nadzieję, że w Pradze dobrze spałeś, gdyż czeka Cię przejazd ok. 350 kilometrów w kierunku północnym, prosto do niemieckiego Berlina. Tutaj możesz być zaskoczony, o ile bowiem opisywane wcześniej stolice uchodzą za piękne, tak Berlin… cieszy się opinią miasta umiarkowanie atrakcyjnego. Niektórzy wręcz zarzucają mu brzydotę, toporność oraz wytykają… walające się po mieście śmieci. Bez wątpienia jednak warto przyjechać tu choćby po to, by zobaczyć słynną Bramę Brandenburską oraz niebanalnej architektury budynek parlamentu. Z pewnością warto zwiedzić też Katedrę Berlińską czy wybrać się na Plac Aleksandra. Poszczególnych atrakcji znajdziesz tu oczywiście dużo, ale - przyznamy szczerze – że ze wszystkich wymienionych stolic Berlin najmniej nas zaintrygował.


Wspaniała wycieczka!
   Rzecz jasna kierunek jazdy jest tylko propozycją: jeżeli z jakichkolwiek względów będzie Ci to bardziej na rękę, rozpocznij przygodę od Berlina, a zakończ na Budapeszcie (hotele w Budapeszcie są bardzo wysokiej jakości, na koniec podróży będziesz więc mógł dobrze się wyspać). Uważamy w każdym razie, że warto odbyć taką wędrówkę – w krótkim czasie zobaczysz wiele wartościowych miejsc.

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

fotografia warsztaty testy

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 141 gości oraz 0 użytkowników.