Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Branża hotelowa rośnie i rozwija się dla klientów

 

  Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że branża hotelarska od lat dynamicznie się rozwija. Hotele to już nie tylko budynki, w których możesz skorzystać z noclegu w atrakcyjnych warunkach. To miejsca, w których wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie. W jaki sposób firmy te rywalizują o klientów?

 

Branża hotelowa rośnie

 

Hotele z coraz lepszymi wynikami

   Ostatnie lata stoją pod znakiem dynamicznego rozwoju w hotelarstwie. Branża odnotowuje dobre wyniki zarówno pod względem popytu, jak i podaży. W 2018 roku w Polsce mieliśmy 2800 skategoryzowanych obiektów hotelowych, które oferowały 137 tys. pokojów. Największą bazą noclegową dysponuje Warszawa – 14,6 tys. miejsc w 97 skategoryzowanych obiektach. Z raportu CBRE „Rynek hotelowy w Polsce w 1. połowie 2019 r.” wynika, że od 2013 do 2018 roku podaż miejsc noclegowych w stolicy rosła systematycznie o średnio 5,5 proc. rocznie. CBRE przewiduje, że mając na uwadze planowane inwestycje, tempo przyrostu w kolejnych latach wzrośnie do 6,3 proc.

Co wpływa na tak dynamiczny rozwój hotelarstwa w Polsce? Wiele czynników. Jednym z nich jest rosnąca liczba turystów, którzy odwiedzają nasz kraj. Według danych GUS w 1. kwartale 2019 roku ok. 6,7 mln turystów skorzystało w Polsce z miejsc noclegowych, a w tym samym okresie poprzedniego roku – 6,3 mln. Oznacza to wzrost o 6 proc., czyli ok. 443 tys. osób. Pomijając Polaków, najwięcej turystów, którzy wynajęli nocleg w Polsce przyjechało z Niemiec – 301,2 tys.

Wyższe przychody w branży wiążą się również z tym, że firmy, które prowadzą hotele, mają do dyspozycji większą pulę środków na rozwój. Przedsiębiorcy dążą do tego, żeby klienci mogli zarządzać swoim pobytem w hotelu z poziomu smartfona. Za pomocą aplikacji klient może dokonać check-inu, jak również zamówić drinki w barze czy złożyć inne zamówienie. Dzięki wykorzystaniu technologii NFC (Near Field Communication) smartfon staje się kluczem do pokoju.  Są to rozwiązania, które z biegiem lat prawdopodobnie będą dostępne w większości hoteli w Polsce.

Coraz większy popyt w branży i wysoka rentowność hoteli powodują, że rośnie zainteresowanie inwestycjami w tym sektorze. Według kalkulacji Emmerson Evaluation wskaźnik rentowności EBITDA liczony dla hoteli mających 3, 4 lub 5 gwiazdek wynosi od 20 do 40 proc. Natomiast analiza kosztów pokazuje, że w przypadku hotelu mającego 5 gwiazdek średni koszt budowy jednego pokoju wynosi 540 tys. złotych.

Czego oczekują goście hotelowi?

Z badania przeprowadzonego przez HRS możesz dowiedzieć się, jakie są oczekiwania klientów hoteli. 45 proc. zwraca uwagę na funkcjonalność przestrzeni. 34 proc. badanych oczekuje udogodnień technicznych, takich jak np. możliwość obsługiwania za pomocą smartfona lub tabletu światła, klimatyzacji czy telewizji.

Telewizja hotelowa i darmowy internet są usługami pożądanymi przez zdecydowaną większość klientów hoteli. Na jakiej zasadzie są one udostępniane gościom? Hotele, pensjonaty czy apartamentowce korzystają m.in. z oferty UPC. W ten sposób dostawca usługi dopełnia wszystkich obowiązków związanych z prawami do odtwarzania programów telewizyjnych w pokojach hotelowych, zajmuje się również wdrożeniem rozwiązania. Oferta może obejmować różne możliwości. Istnieje opcja dostarczenia sygnału z sal konferencyjnych, włączenia lokalnego, satelitarnego i naziemnego źródła tego sygnału. W przypadku internetu możliwe jest zapewnienie prędkości nawet do 10 GB/s.

Rozwiązania w hotelach zaskakują

Henn na Hotel w Japonii był pierwszym punktem, w którym część personelu została zastąpiona przez… znające kilka języków roboty. W hotelu The Yotel w USA atrakcją jest robot bagażowy, który podnosi bagaże gości i umieszcza je w specjalnych komorach. Kolejnym ciekawym miejscem w USA jest hotel The Linq w Las Vegas. Obiektem można w całości sterować za pomocą aplikacji WeChat. W ten sposób możesz m.in. zarządzać wszystkimi udogodnieniami. To przykłady unikatowych rozwiązań, które pojawiają się w wybranych miejscach na świecie. Z biegiem lat zapewne wiele z tych technologii zostanie zaadoptowanych również w Polsce.

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

fotografia warsztaty testy

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 321 gości oraz 0 użytkowników.