Branża hotelowa rośnie i rozwija się dla klientów

 Branża hotelowa rośnie i rozwija się dla klientów

 

  Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że branża hotelarska od lat dynamicznie się rozwija. Hotele to już nie tylko budynki, w których możesz skorzystać z noclegu w atrakcyjnych warunkach. To miejsca, w których wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie. W jaki sposób firmy te rywalizują o klientów?

 

Branża hotelowa rośnie

 

Hotele z coraz lepszymi wynikami

   Ostatnie lata stoją pod znakiem dynamicznego rozwoju w hotelarstwie. Branża odnotowuje dobre wyniki zarówno pod względem popytu, jak i podaży. W 2018 roku w Polsce mieliśmy 2800 skategoryzowanych obiektów hotelowych, które oferowały 137 tys. pokojów. Największą bazą noclegową dysponuje Warszawa – 14,6 tys. miejsc w 97 skategoryzowanych obiektach. Z raportu CBRE „Rynek hotelowy w Polsce w 1. połowie 2019 r.” wynika, że od 2013 do 2018 roku podaż miejsc noclegowych w stolicy rosła systematycznie o średnio 5,5 proc. rocznie. CBRE przewiduje, że mając na uwadze planowane inwestycje, tempo przyrostu w kolejnych latach wzrośnie do 6,3 proc.

Co wpływa na tak dynamiczny rozwój hotelarstwa w Polsce? Wiele czynników. Jednym z nich jest rosnąca liczba turystów, którzy odwiedzają nasz kraj. Według danych GUS w 1. kwartale 2019 roku ok. 6,7 mln turystów skorzystało w Polsce z miejsc noclegowych, a w tym samym okresie poprzedniego roku – 6,3 mln. Oznacza to wzrost o 6 proc., czyli ok. 443 tys. osób. Pomijając Polaków, najwięcej turystów, którzy wynajęli nocleg w Polsce przyjechało z Niemiec – 301,2 tys.

Wyższe przychody w branży wiążą się również z tym, że firmy, które prowadzą hotele, mają do dyspozycji większą pulę środków na rozwój. Przedsiębiorcy dążą do tego, żeby klienci mogli zarządzać swoim pobytem w hotelu z poziomu smartfona. Za pomocą aplikacji klient może dokonać check-inu, jak również zamówić drinki w barze czy złożyć inne zamówienie. Dzięki wykorzystaniu technologii NFC (Near Field Communication) smartfon staje się kluczem do pokoju.  Są to rozwiązania, które z biegiem lat prawdopodobnie będą dostępne w większości hoteli w Polsce.

Coraz większy popyt w branży i wysoka rentowność hoteli powodują, że rośnie zainteresowanie inwestycjami w tym sektorze. Według kalkulacji Emmerson Evaluation wskaźnik rentowności EBITDA liczony dla hoteli mających 3, 4 lub 5 gwiazdek wynosi od 20 do 40 proc. Natomiast analiza kosztów pokazuje, że w przypadku hotelu mającego 5 gwiazdek średni koszt budowy jednego pokoju wynosi 540 tys. złotych.

Czego oczekują goście hotelowi?

Z badania przeprowadzonego przez HRS możesz dowiedzieć się, jakie są oczekiwania klientów hoteli. 45 proc. zwraca uwagę na funkcjonalność przestrzeni. 34 proc. badanych oczekuje udogodnień technicznych, takich jak np. możliwość obsługiwania za pomocą smartfona lub tabletu światła, klimatyzacji czy telewizji.

Telewizja hotelowa i darmowy internet są usługami pożądanymi przez zdecydowaną większość klientów hoteli. Na jakiej zasadzie są one udostępniane gościom? Hotele, pensjonaty czy apartamentowce korzystają m.in. z oferty UPC. W ten sposób dostawca usługi dopełnia wszystkich obowiązków związanych z prawami do odtwarzania programów telewizyjnych w pokojach hotelowych, zajmuje się również wdrożeniem rozwiązania. Oferta może obejmować różne możliwości. Istnieje opcja dostarczenia sygnału z sal konferencyjnych, włączenia lokalnego, satelitarnego i naziemnego źródła tego sygnału. W przypadku internetu możliwe jest zapewnienie prędkości nawet do 10 GB/s.

Rozwiązania w hotelach zaskakują

Henn na Hotel w Japonii był pierwszym punktem, w którym część personelu została zastąpiona przez… znające kilka języków roboty. W hotelu The Yotel w USA atrakcją jest robot bagażowy, który podnosi bagaże gości i umieszcza je w specjalnych komorach. Kolejnym ciekawym miejscem w USA jest hotel The Linq w Las Vegas. Obiektem można w całości sterować za pomocą aplikacji WeChat. W ten sposób możesz m.in. zarządzać wszystkimi udogodnieniami. To przykłady unikatowych rozwiązań, które pojawiają się w wybranych miejscach na świecie. Z biegiem lat zapewne wiele z tych technologii zostanie zaadoptowanych również w Polsce.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]