Jaką płytę grzewczą wybrać?

Jaką płytę grzewczą wybrać?

Jaką płytę grzewczą wybrać?

   Nie sposób sobie wyobrazić kuchni bez płyty grzewczej. Jednak, planując wykończenie kuchni, trzeba dopasować rodzaj płyty do instalacji, która jest w domu czy do potrzeb użytkownika. Warto także przeanalizować funkcje dodatkowe, które posiada każda z płyt.

 

plyta grzewcza

 

 

Płyta indukcyjna

Płyty indukcyjne zyskują dużą popularność wśród użytkowników. W przypadku płyty indukcyjnej należy się liczyć z koniecznością zakupu garnków, których dno jest specjalnie dostosowane do pracy na indukcji. Jest to chyba jedna z niewielu wad płyt indukcyjnych. Jeśli chodzi o zalety, to przede wszystkim warto nadmienić oszczędność – zarówno czasu, jak i ciepła. Płyta indukcyjna rozgrzewa się szybciej od innych płyt, a szybkozmienne pole magnetyczne, które generowane jest przez cewki pod powierzchnią garnka, ogrzewa jedynie jego spód, dzięki czemu unikamy strat ciepła podczas gotowania.

Kolejnym plusem płyty indukcyjnej jest jej bezpieczeństwo. Brak palników oraz ograniczone do powierzchni garnków czy patelni pole grzewcze daje duży komfort użytkowania i znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas gotowania. Ryzyko oparzenia się jest zredukowane praktycznie do bezpośredniego dotknięcia garnka lub patelni. Brak palników ze źródłem ognia sprawia, że ryzyko pożaru pochodzącego od płyty również jest znikome.

 

Płyty indukcyjne ze zintegrowanym okapem

Jedno z najnowszych rozwiązań dostępnych na rynku płyt grzewczych, które można kupić w sklepie Castorama. Jest to płyta indukcyjna z wbudowanym okapem, który pochłania dym, parę oraz zapachy. Dodatkowo wyciąg uruchamia się równo z płytą oraz dostosowuje moc do pracy płyty. Płyty indukcyjne ze zintegrowanym okapem sprawdzą się w każdej kuchni, jednak szczególnie ich wybór powinny rozważyć osoby, które posiadają wyspę kuchenną oraz ograniczone miejsce w pomieszczeniu.

 

Płyta ceramiczna

Ceramiczne płyty grzewcze zbudowane są ze szklanych płyt, pod którymi znajdują się spiralne grzałki. Podobnie jak w przypadku indukcji, płyty ceramiczne posiadają pola grzewcze, które się nagrzewają. Wszystko, co znajduje się wokół pola, się nie nagrzewa. Płyty ceramiczne nagrzewają się stosunkowo dłużej niż ich indukcyjne odpowiedniki. Dodatkowo, stawiając mniejszy garnek czy patelnię na większym polu, dochodzi do utraty ciepła. Szkło ceramiczne nagrzewa się dłużej oraz dłużej oddaje temperaturę, przez co istnieje możliwość oparzenia się po dotknięciu pola grzewczego nawet po zakończeniu gotowania.

Płyta elektryczna jest zdecydowanie łatwiejsza w czyszczeniu od płyty gazowej, a także znacznie tańsza od indukcyjnego odpowiednika. Płyty elektryczne można znaleźć na stronie https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/wyposazenie-kuchenne/agd-do-zabudowy/plyty-grzewcze.html.

 

Płyta gazowa

Wybór gazowej płyty grzewczej uzależniony jest w pierwszej kolejności od dostępu do instalacji gazowej. W nowym budownictwie, szczególnie wielorodzinnym, instalacje gazowe zdarzają się coraz rzadziej.

Jeśli w domu lub mieszkaniu jest możliwość zainstalowania gazowej płyty grzewczej, warto rozważyć tę opcję ze względu na stosunkowo niski koszt zakupu oraz eksploatacji. Do płyt gazowych nie są wymagane specjalne garnki czy patelnie. Dodatkowo naczynia takie jak wok, sprawdzą się jedynie gdy używamy płyty gazowej.

Wadą gazowej płyty grzewczej są straty ciepła oraz znacznie większa możliwość poparzenia. Tylko ok. 40% energii z pól grzejnych jest wykorzystywane do podgrzewania naczynia, reszta jest uwalniana do otoczenia. Jeśli zdecydujemy się na kupno gazowej płyty grzewczej, warto zaopatrzyć się w czujnik gazu dla bezpieczeństwa wszystkich domowników.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com