Podróż do Dominikany – o czym warto pamiętać?

Podróż do Dominikany – o czym warto pamiętać?

Podróż do Dominikany – o czym warto pamiętać?

 

  Dominikana kojarzy się z pięknymi plażami pokrytymi białym piaskiem, szaleństwem wodnym w postaci nurkowania czy surfingu, a także idealną pogodą. Zdecydowanie jest to kierunek, który może przynieść Ci wspomnienia z wymarzonych i najlepszych wakacji. Zanim jednak spakujesz walizki, warto się przygotować na wyjazd. Zobacz, jak zorganizować podróż do Dominikany i na co zwrócić szczególną uwagę. 

 

Czy Dominikana jest bezpieczna? Na co zwrócić uwagę?

Zanim zaczniesz swoje rajskie wakacje, warto przybliżyć garść informacji na temat podróży do Dominikany. Jak w każdym kraju będącym kierunkiem sporej liczby turystów, istnieje pewne ryzyko kradzieży i oszustw. Warto zachować szczególną ostrożność na miejscu. Jeśli wybierasz się do hotelu all inclusive, możesz liczyć na pomoc pracowników, a także większą ochronę. Poza strzeżonymi miejscami, jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, poziom przestępczości jest bardzo wysoki. Podwyższył się on po okresie pandemii, kiedy mieszkańcom pogorszył się nieco stan życia.

W Dominikanie występują trzęsienia ziemi, w dodatku od czerwca do listopada mogą spotkać mieszkańców i podróżujących huragany oraz tsunami. Warto przez cały czas pobytu słuchać komunikatów lokalnych władz, a także zapoznać się z informacjami na temat zachowań podczas sytuacji zagrożenia.

Dominikana to kraj, w którym występuje zagrożenie malarią, chorobami pasożytniczymi oraz dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Właśnie dlatego nie warto pić wody prosto z kranu. Zabierz też ze sobą środki na komary, bo jest ich tutaj bardzo dużo. Przed wyjazdem dla bezpieczeństwa wybierz się do swojego lekarza rodzinnego, aby omówić profilaktykę. Oczywiście trzeba pamiętać też o wysokiej temperaturze i słońcu. Przyda Ci się lekka, zwiewna odzież oraz krem z filtrem UV.

Zasady wjazdu do Dominikany są dosyć proste i zrozumiałe. Aby wjechać do Dominikany, konieczny jest paszport. Od 1 maja 2023 roku wymagana jest ważność dokument przez 6 miesięcy od momentu skończenia podróży. Nie jest konieczna wiza wjazdowa, ale trzeba okazać bilet powrotny do kraju, a także dysponować środkami finansowymi na pokrycie kosztów pobytu. Bez wizy możesz przebywać na Dominikanie do 30 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców.

 

Podróż do Dominikany – o tym pamiętaj podczas wypoczynku!

Oto kilka zasad, których warto się trzymać podczas podróżowania do Dominikany:

  • pieniądze, karty kredytowe i paszporty zostaw w sejfie hotelowym,
  • noś ze sobą minimalną ilość gotówki,
  • unikaj spacerowania po nieznanych obszarach, szczególnie po zmroku,
  • zapoznaj się z zasadami jazdy i bezpieczeństwa na drodze,
  • myj ręce przed każdym posiłkiem i pij wodę butelkowaną,
  • unikaj spożywania surowych owoców morza,
  • ustalaj wysokość ceny za przejazd taksówką przed ruszeniem (samochody nie mają taksometrów),
  • nie wymieniaj pieniędzy w kantorach i bankach poza hotelem czy miejscem strzeżonym,
  • zawsze pilnuj swojej torebki i plecaka.

O tym, kiedy najlepiej postawić na podróż do Dominikany oraz co warto zwiedzić, przeczytasz w tym poradniku: https://cuk.pl/porady/dominikana-czy-i-kiedy-warto-pojechac.

 

Organizacja wyjazdu do Dominikany

Jak już wiesz, kradzieże, rabunki i drobne przestępstwa poza miejscami strzeżonymi są bardzo częste. Wybierz zatem hotel, pensjonat czy apartament ze sprawdzonego źródła. Najlepiej, aby obiekt znajdował się w miejscowości, która jest położona w regionie turystycznym. Podczas zwiedzania czy noclegu na wyspie, nie zabieraj ze sobą wartościowych przedmiotów.

Wyjeżdżasz do Dominikany? Nie zapomnij o kilku ważnych kwestiach:

  • zgłoś swoją wycieczkę w systemie Odyseusz,
  • przygotuj informacje na temat pomocy konsularnej i adresu przydatnych placówek państw należących do Unii Europejskiej (na terenie Dominikany nie ma polskiej placówki dyplomatycznej),
  • wykup ubezpieczenie – Dominikana nie należy do Unii Europejskiej, dlatego nie obowiązuje tu podstawowa pomoc z kartą EKUZ,
  • wypełnij obowiązkowy formularz wjazdu lub wyjazdu,
  • szczepienia ochronne nie są obowiązkowe, ale zalecane są przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, WZW typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C,
  • poinformuj swoich bliskich o planach podróży i zostaw im dane kontaktowe.
  •  

Jakie ubezpieczenie do Dominikany wybrać?

Opieka medyczna w Dominikanie jest płatna, a lekarstwa są dosyć drogie. Właśnie dlatego warto się przygotować do wyjazdu. Zabierz ze sobą wszystkie leki, które przyjmujesz regularnie (najlepiej wraz z zaświadczeniem od lekarza, że bierzesz je na stałe), a także takie, które mogą się przydać w trakcie podróży.

Wykup ubezpieczenie do Dominikany, bo leczenie i wizyty u specjalistów są bardzo wysokie. Pokrycie kosztów z własnej kieszeni mogłoby znacznie nadszarpnąć Twój budżet domowy. Szczególnie jeśli dojdzie do wizyty u specjalistów, dodatkowych badań czy zabiegu. Warto przygotować się na każdą ewentualność. W każdej chwili może użądlić Cię tropikalny owad, a lokalne jedzenie zaszkodzić żołądkowi. Kiedy dojdzie do poważniejszych urazów ciała, udaru słonecznego czy wypadku na skuterze, leczenie może okazać się bardziej wymagające. A to generuje kolejne koszty.

Jakie ubezpieczenie do dominikany wybrać? Przyda się polisa z dużą sumą ubezpieczenia, która obejmuje koszty leczenia, akcje ratownicze oraz transport do Polski (np. po wypadku). Przyda się też zabezpieczenie bagażu i OC w życiu prywatnym, z pomocą którego ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnych szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Porównaj polisy turystyczne w wielu towarzystwach jednocześnie. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora online w CUK Ubezpieczenia. Dopełnisz formalności w kilka minut.

Zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia, abyś otrzymał pomoc, jakiej realnie potrzebujesz na miejscu. Może okazać się, że polisa nie działa, kiedy do zdarzenia dojdzie pod wpływem alkoholu (nawet jednego drinka) lub dotyczy chorób przewlekłych. Wtedy konieczne będą odpowiednie rozszerzenia.

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com