Ferie za granicą – o czym warto pamiętać?

Ferie za granicą – o czym warto pamiętać?

  Ferie w pełni, więc pora na zasłużony zimowy odpoczynek! Wybrałeś już miejsce i termin wyjazdu na upragnione ferie za granicą? Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby wszystko poszło zgodnie z planem. 

 

 

Ferie za granicą? Zacznij od dobrego planu

Dobry plan to podstawa udanego wyjazdu. Zastanów się, na czym chcesz się skupić, gdy będziesz już na miejscu. Interesuje Cię całodniowe zwiedzanie? Wolisz chillout na plaży? A może chcesz połączyć jedno i drugie? Zrób plan, by o niczym nie zapomnieć.

Jeśli planujesz się przemieszczać, przed wyjazdem na zagraniczne ferie rozeznaj się w lokalnym transporcie. Sprawdź, czy na miejscu jest komunikacja miejska, czy może lokalsi preferują inny rodzaj transportu. Oprócz atrakcji poszukaj też miejsc, w których warto zjeść. Sprawdź, które lokalne restauracje mają najlepsze opinie, i oznacz je na mapie, by móc łatwo do nich dotrzeć.

Nie zapomnij o wymaganych dokumentach

Jeśli jedziesz do państwa, które należy do UE, jedyny dokument, jaki będzie Ci potrzebny, to dowód osobisty. Wybierasz się do kraju spoza UE? Koniecznie sprawdź ważność swojego paszportu. Niektóre kraje wymagają, aby paszport był ważny jeszcze przez pewien okres po planowanej dacie powrotu. W przypadku innych miejsc konieczne może być uzyskanie wizy, dlatego lepiej wcześniej sprawdź, jakie formalności obowiązują w kraju docelowym.

Przed wyjazdem na ferie pomyśl o ubezpieczeniu

Bezpieczeństwo podczas podróży jest kluczowe. Przed wyjazdem na ferie za granicę zastanów się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia podróżnego. Taka polisa często obejmuje koszty związane np. z leczeniem czy utratą bagażu. Jeśli wybierasz się na narty, możesz wykupić specjalną polisę narciarską. Taka opcja zwykle jest droższa od zwykłego ubezpieczenia, ale daje Ci większą ochronę w razie wypadku.

Przed wyjazdem dokładnie zapoznaj się z warunkami polisy i upewnij się, że obejmuje ona wszystkie ewentualności, z którymi możesz się zetknąć w trakcie pobytu za granicą.

Nie strać kontaktu z bliskimi – włącz pakiet roamingu!

Podczas pobytu za granicą na pewno będziesz potrzebować roamingu. Dzięki niemu można korzystać z usług telekomunikacyjnych, takich jak rozmowy, SMS-y i internet, w kraju docelowym. Musisz jednak pamiętać, że roaming poza UE może być kosztowny, dlatego sprawdź wcześniej, jakie warunki roamingu oferuje Twój operator.

Chcesz korzystać z roamingu na superprostych zasadach, mieć pełną kontrolę nad wydatkami i zero niespodziewanych kosztów po powrocie z zagranicy? Sprawdź ofertę Orange Flex! Roaming w Orange Flex działa inaczej niż w klasycznym abonamencie, gdzie operator nalicza Ci zużycie danych i dopiero na koniec miesiąca przesyła fakturę z podsumowaniem poniesionych kosztów. Tutaj to Ty wybierasz wielkość pakietu, jaki chcesz kupić, i dzięki temu masz pewność, że nie przekroczysz swojego budżetu ani o złotówkę. Pakiet roamingu w Orange Flex możesz kupić przed wyjazdem na ferie za granicę albo już na miejscu – robisz to wygodnie w aplikacji i nie potrzebujesz do tego internetu.

W roamingu Orange Flex w UE oczywiście możesz korzystać z nielimitowanych rozmów, SMS-ów i MMS-ów bez dodatkowych opłat. Masz to w każdym planie Orange Flex. Do tego paczka GB – od 6,53 GB do aż 17,39 GB w UE, w zależności od planu. A plany w Orange Flex możesz elastycznie zmieniać, ponieważ jest to usługa w subskrypcji – możesz więc podwyższyć sobie plan na miesiąc, na czas ferii za granicą, a potem wrócić na swój podstawowy pakiet, który wystarcza Ci na co dzień.

Na ferie 2024 Orange Flex przygotował też promocje roamingowe:

  • 3 GB internetu w roamingu w UE za pół ceny, czyli za 12,50 zł (do wykorzystania przez 7 dni),
  • 2 GB internetu w roamingu w Szwajcarii za 25 zł (do wykorzystania przez 7 dni).

Z promek może skorzystać każdy użytkownik Orange Flex, który dołączy do Klubu Flex w aplikacji.

Przygotuj odpowiednią walutę

Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, jaką walutą posługują się w kraju, do którego się wybierasz. Podczas ferii za granicą przyda Ci się karta walutowa, którą będziesz mógł płacić bez zbędnej prowizji. Pamiętaj jednak, że oprócz tego warto mieć przy sobie także pewną ilość gotówki. To szczególnie istotne, jeśli planujesz być w miejscach mniej zurbanizowanych.

Zadbaj o swoje zdrowie

Przed wyjazdem za granicę sprawdź, czy musisz wykonać zalecane szczepienia ochronne. Takie szczepienia są wymagane przy wjeździe do niektórych krajów, szczególnie tych tropikalnych. Możesz też skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat ewentualnych zagrożeń zdrowotnych w danym regionie. Pamiętaj, by zabrać ze sobą w podróż podstawową apteczkę podróżną.

 

 [artykuł sponsorowany]

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com