Rower elektryczny- na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rower elektryczny- na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rower elektryczny- na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  Rower elektryczny to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnego roweru. W czasach kiedy coraz bardziej świadomie dbamy o środowisko, rowery z napędem elektrycznym stają się wygodną, ekologiczną, ale i przyjemną alternatywą dla takich środków transportu jak samochody czy autobusy. Zakup roweru elektrycznego może wydawać się bardziej skomplikowany, jeśli zastanawiasz się nad nim, zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając rower dla siebie.

  • Jakie parametry powinny mieć dobre rowery elektryczne?
  • Jaką żywotność ma rower elektryczny?

Jakie parametry powinny mieć dobre rowery elektryczne?

Rower elektryczny to pojazd, który otwiera przed Tobą zupełnie nowe możliwości. Rower wyposażony jest we wspomaganie pedałowania, dzięki któremu możesz przemieszczać się znacznie szybciej i dalej, niż jeśli wybierzesz zwykły rower. Rower z silnikiem elektrycznym sprawia, że bez problemu podjedziesz nawet pod bardzo strome wzniesienie. Wybór rowerów elektrycznych jest ogromny, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę kupując model dla siebie.

Moment obrotowy silnika

To kluczowy parametr w rowerach elektrycznych. Ma on duży wpływ na komfort i dynamikę jazdy na jednośladzie. Moment obrotowy mierzony jest w niutonometrach (Nm) i określa, jak dużą siłę może wygenerować silnik. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujesz jeździć po terenie, na którym występują duże wzniesienia. Wyższy moment obrotowy pożądany jest, szczególnie kiedy kupujesz rower elektryczny MTB, czyli rower górski.

Pojemność baterii

Pojemność baterii mierzy się w watogodzinach (Wh). Ten parametr określa zasięg roweru elektrycznego. Im jest większa, tym dalej pojazd dojedzie bez konieczności dodatkowego ładowania. Zwykle pojemność baterii to 400-700 Wh.

Waga

Rowery elektryczne zawsze są cięższe od tradycyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy możemy bez problemu podnieść rower, w razie gdyby trzeba było go przenieść.

Łatwość przewożenia

Jeśli chcemy zabierać ze sobą rower np. na wakacje, warto zwrócić uwagę na możliwości jego przewozu. W przypadku większości rowerów przyda się specjalny bagażnik umieszczony na dachu, lub z tyłu samochodu. Możesz też zdecydować się na rower elektryczny składany, który ze względu na łatwość składania, zmieści się w większości bagażników.

Jaką żywotność ma rower elektryczny?

Rower elektryczny ma praktycznie taką samą żywotność, co klasyczny rower. Wpływa na nią żywotność baterii, trwałość komponentów, z których został wykonany, a także wytrzymałość ramy, układu hamulcowego, przerzutek, opon czy łańcucha. Jeśli chodzi o żywotność baterii, przy założeniu, że rower będzie użytkowany codziennie, powinna ona posłużyć nam przez 3-5 lat. Warto wziąć pod uwagę także to, że jej wytrzymałość zależy od tego, czy rower będzie używany w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach oraz po na jakim terenie będzie najczęściej używany.

Trwałość takich komponentów jak silnik, kontroler lub wyświetlacz także zależna jest od jakości ich wykonania, a także tego, jak używamy roweru. Na pewno korzystnie na ich żywotność wpłynie odpowiednie serwisowanie i ogólna dbałość o pojazd.

Dobry rower elektryczny nie jest tani, dlatego warto dobrze przemyśleć ten zakup. Jeśli jednak będziesz o niego dbać, nie tylko ułatwi Ci codzienne dojazdy do pracy oraz wycieczki w terenie, ale posłuży w bardzo dobrym stanie przez wiele lat. To bardzo ciekawa alternatywa nie tylko dla samochodu, ale też dla klasycznego roweru, ponieważ jazda nim jest tak samo przyjemna, a jednak nieco łatwiejsza.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com