Góry w Europie oferują niezwykłą różnorodność krajobrazów i niezapomniane widoki. Od majestatycznych szczytów Alp, przez zachwycające Dolomity, po zielone Pireneje – każdy z tych regionów ma swój unikalny urok. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem górskich wędrówek, narciarstwa, czy po prostu chcesz odpocząć na łonie natury, góry Europy zapewnią Ci idealne warunki do relaksu i aktywnego wypoczynku. W tym artykule odkryjesz najpiękniejsze góry w Europie: spis miejsc, które warto odwiedzić o każdej porze roku.
Co warto wiedzieć o europejskich górach?
Europejskie góry to jedne z najbardziej malowniczych i różnorodnych regionów świata, przyciągające turystów zarówno latem, jak i zimą. Pasma górskie w Europie, takie jak Alpy, Pireneje czy Dolomity, oferują nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale również doskonałe warunki do trekkingu, narciarstwa i wspinaczki. Najpiękniejsze góry w Europie znajdują się w takich krajach jak Szwajcaria, Francja, Austria, Włochy, ale również w Polsce i na Słowacji, ale warto wiedzieć, że pasma górskie są rozsiane po całym kontynencie: od Półwyspu Skandynawskiego, przez Wielką Brytanię i Europę Środkową.
Najwyższe góry Europy to Alpy, z najwyższym szczytem w Europie, Mont Blanc, który wznosi się na 4805 m n.p.m. Najstarsze góry Europy to polskie Góry Świętokrzyskie, które uformowały się około 500 milionów lat temu. Do najmłodszych gór kontynentu zaliczają się między innymi Góry Betyckie, Pireneje, masyw korsykański, Alpy, Apeniny, Góry Dynarskie oraz Karpaty, które rozciągają się przez pięć różnych krajów.
Dolomity, Włochy
Włochy to jeden z najpiękniejszych krajów w Europie, nic zatem dziwnego, że ma także wspaniałe góry. Dolomity, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwycają spektakularnymi szczytami, uroczymi dolinami, bujnymi lasami i krystalicznie czystymi jeziorami. Dolomity to raj dla narciarzy zimą. Są też idealne dla miłośników letnich aktywności. Można tu wędrować po górskich szlakach, uprawiać wspinaczkę, jeździć na rowerze. Do najpiękniejszych miejsc w Dolomitach należą m.in. najwyższy szczyt Marmolada (3343 m n.p.m.), wioska Santa Maddalena, jezioro Lago di Braies.
Tatry Wysokie, Słowacja
Tatry rozciągają się oczywiście w Polsce, ale także na Słowacji i warto wybrać się właśnie w te góry za granicą. Polskie Tarty zna już niemal każdy z nas, tymczasem słowackie Tatry Wysokie, które są najwyższą częścią Karpat, mogą zadziwić i umożliwić obcowanie z naprawdę wysokimi szczytami górskimi, bez konieczności wyjazdu w Alpy. Do najważniejszych gór tego pasma należą: Gerlach (2655 m n.p.m.), Łomnica (2634 m n.p.m.), Krywań (2494 m n.p.m.), Jagnięcy Szczyt (2230 m n.p.m.) oraz Sławkowski Szczyt (2452 m n.p.m.). Dla odważnych dostępna jest niezwykła kolejka linowa prowadząca na szczyt Łomnicy, z którego roztaczają się niezapomniane widoki. Warto odwiedzić inne atrakcje Tatr Wysokich jak Szczyrbskie Jezioro oraz Jaskinia Bielska, Wodospady Zimnej Wody.
Chcesz czuć się bezpiecznie? Sprawdź ofertę ubezpieczenia w góry na Słowację.
Góry Dynarskie, Chorwacja
Góry Dynarskie to pasmo górskie na terenie Chorwacji i Bośni i Hercegowiny. Najwyższym szczytem po stronie chorwackiej jest Vrh Dinare, osiągający wysokość 1831 m n.p.m., któremu pasmo zawdzięcza swoją nazwę. Region jest spokojny, bo w Chorwacji większość turystów wybiera wypoczynek na wybrzeżu Adriatyku. Warto jednak połączyć urlop z górskimi wędrówkami. Szlaki są umiarkowane, jednak latem najlepiej wyruszać rano, aby uniknąć upałów i zbytnio się nie zmęczyć.
Pireneje, Francja i Hiszpania
Jedne najważniejszych gór w Europie, oddzielające Francję od Hiszpanii. Najwyższym szczytem jest Pico de Aneto, osiągający wysokość 3404 m n.p.m. po stronie hiszpańskiej, a po stronie francuskiej znajduje się Vignemale o wysokości 3298 m n.p.m. Pireneje są rzadziej odwiedzane przez turystów niż Alpy, co sprawia, że na szlakach można nie jest tłoczno. Widoki za to są spektakularne, a trasy dostosowane zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych wędrowców. Zimą można korzystać z dobrze przygotowanych tras narciarskich. Warto również sprawdzić lokalne atrakcje turystyczne: sanktuarium w Lourdes, zamek w Pau, zamek Montsegur.
Watzmann, Niemcy
Choć Niemcy mogą nie oferować takich spektakularnych gór jakie mają Francja czy Hiszpania, wiele tamtejszych szczytów nadal robi wrażenie i warto je polecić na trekking czy wspinaczkę. Szczególnie pięknie prezentuje się Watzmann (2713 m n.p.m.), położony w malowniczym regionie Bawarii i górujący nad malowniczym jeziorem Königssee. Ten majestatyczny masyw górski przyciąga turystów zarówno pięknymi widokami, jak i licznymi szlakami trekkingowymi, oferującymi różnorodne trasy dla miłośników górskich wędrówek.
Olimp, Grecja
Na wysokości 2918 m n.p.m. w Grecji zasiadają bogowie – jak głosi najsłynniejsza europejska mitologia. Olimp to najsłynniejsza góra w Europie właśnie dzięki mitologii, którą każdy zna ze szkoły lub z hollywoodzkich filmów. W rzeczywistości jest to masyw składający się z kilku szczytów, w tym Mytikas (2918 m n.p.m.), Skolio (2911 m n.p.m.), Stefani (2909 m n.p.m.), Skala (2866 m n.p.m.) i Touba (2785 m n.p.m.). Olimp miejsce fascynujących wędrówek i wyzwań dla miłośników gór, gdzie można poczuć, jakby się sięgało nieba.
Kirkjufell, Islandia
Kirkjufell, o wysokości 463 m n.p.m., wyróżnia się stromymi zboczami opadającymi symetrycznie we wszystkich kierunkach. Ta islandzka góra została ukształtowana przez lodowce, a jej charakterystyczny kształt jest wynikiem działania sił natury. Położona na półwyspie w fiordzie Breiðafjörður, stanowi część wulkanicznego systemu Lýsuskarð. Choć nie imponuje wysokością, zyskała ogromną popularność dzięki swojej roli w serialu „Gra o tron”.
Góry Skandynawskie, Norwegia
Góry Skandynawskie to największe pasmo górskie w Europie Północnej. W zachodniej części tego łańcucha znajdują się strome zbocza, które opadają ku Morzu Północnemu i Norweskiemu, tworząc zapierające dech w piersiach norweskie fiordy. W tym paśmie znajduje się też wyjątkowy szczyt Státtájåhkkå o wysokości 1392 m n.p.m. W 2002 roku wygrał plebiscyt na „Narodową górę” Norwegii. Galdhøpiggen to z kolei najwyższy szczyt kraju, który ma wysokość 2469 m n.p.m. Zróżnicowana flora i fauna, a także bogata kultura skandynawska, sprawiają, że odwiedzający mają okazję nie tylko cieszyć się naturą, ale także poznać lokalne zwyczaje.
Tyrol, Austria
To region w zachodniej Austrii, którego stolicą jest Innsbruck. Znajduje się tu kilka łańcuchów górskich, należących do Alp, a najwyższe szczyty to Großglockner (3798 m n.p.m.) oraz Wildspitze (3768 m n.p.m.). Tyrol to prawdziwy raj dla narciarzy, ponieważ pięć z ośmiu austriackich lodowców znajduje się właśnie tutaj. Dzięki wspólnemu karnetowi narciarskiemu, wszystkie trasy są ze sobą połączone, co ułatwia korzystanie z ponad 80 ośrodków narciarskich oraz 3000 km doskonale przygotowanych tras. Latem Tyrol oferuje piękne szlaki trekkingowe, tematyczne ścieżki oraz ciekawe trasy dla rowerzystów górskich.
Alpy Berneńskie, Szwajcaria
Alpy to łańcuch górski z najwyższym szczytem Europy, Mont Blanc, jednak my nie będziemy polecać akurat pasma Alp Graickich, gdzie znajduje się ten szczyt, a Alpy Berneńskie. Trochę niższe, za to piękne góry. Pasmo zawdzięcza nazwę pobliskiemu miastu Berno, a jego najwyższym szczytem jest Finsteraarhorn (4274 m n.p.m.). Popularnością cieszy się słynne trio szczytów: Jungfrau, Mönch i Eiger, największy w Europie lodowiec Aletsch oraz malownicza dolina Lauterbrunnen z 72 wodospadami. Warto też przejechać się kolejką linową na Schilthorn, znaną z filmu o Jamesie Bondzie „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości".
Alpy Julijskie, Słowenia
Położone w urokliwej Słowenii i malowniczych Włoszech Alpy Julijskie to pasmo zdecydowanie warte odwiedzenia. Swoją nazwę zawdzięczają Juliuszowi Cezarowi i są rajem dla wspinaczy, rowerzystów oraz miłośników sportów zimowych. Znajduje się tu najwyższy szczyt Słowenii, Triglav, który wznosi się na 2864 m n.p.m., a także słynne jezioro Bled. Koniecznie trzeba też odwiedzić takie atrakcje jak zamek Blejski Grad, jezioro Bohinjskie, rzeka Socza, Mangartska Droga, wąwóz Vintgar. Dla narciarzy nie lada gratką jest ośrodek Kranjska Gora, który oferuje doskonałe warunki do zimowego szaleństwa.
Kiedy warto wybrać ubezpieczenie w góry AXA?
Wybierając się w polskie góry, jesteśmy przyzwyczajeni, że w razie tarapatów bezpłatnie pomoże TOPR czy GOPR. To jednak nie jest norma: za pomoc w pasmach górskich na świecie czy w Europie są pobierane wysokie opłaty. Akcja ratownicza ściągania ze szczytów może pochłonąć dziesiątki tysięcy euro. Dlatego przed wyruszeniem na szlak w górach w Europie koniecznie trzeba zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie. Tym bardziej, że ryzyko zdarzenia losowego w górach jest znaczące, a wpływa na to wiele czynników jak lawiny, nagła zmiana warunków atmosferycznych, możliwość zagubienie się na szlaku czy upadku z wysokości.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie w góry? Podstawą polisy górskiej są koszty ratownictwa oraz koszty leczenia, przy czym suma gwarantowana dla akcji ratunkowych powinna wynosić co najmniej 6 000 euro. Na pokrycie kosztów leczenia w Europie zaleca się sumę w wysokości 30 000 euro. Koniecznie trzeba też dodać ubezpieczenie NNW, które zapewni odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu oraz OC w życiu prywatnym. Warto również zabezpieczyć bagaż przed jego zgubieniem lub zniszczeniem.
Ubezpieczenie w góry od AXA
Podstawowe ubezpieczenie podróżne AXA obejmuje koszty leczenia związane urazami doznanymi podczas uprawiania najpopularniejszych zimowych aktywności, takich jak jazda na nartach, snowboardzie, skuterach śnieżnych oraz trekking w wysokogórskich warunkach do 3500 m n.p.m. Natomiast wspinaczka na wyższe szczyty, czy skialpinizm uznawane są już za sporty wysokiego ryzyka. Dla osób planujących uprawiać te dyscypliny podczas zagranicznych wakacji, oferowana jest możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie na narty od AXA
Ubezpieczenie turystyczne AXA na narty chroni podczas jazdy na nartach i snowboardzie, obejmując urazy na stoku, w tym zderzenia z innym narciarzem (również z Twojej winy), oraz koszty transportu medycznego, jak helikopter w górach. Polisa zapewnia pokrycie kosztów leczenia i opieki medycznej. Dodatkowo obejmuje naprawę lub zastąpienie uszkodzonego sprzętu narciarskiego.
W przypadku ubezpieczenia AXA, jazda na nartach jest objęta podstawową ochroną, co pozwala na spokojne korzystanie z aktywności zimowych bez obaw o koszty związane z wypadkami.