Dzieci i młodzież podczas lotów samolotem nie zawsze muszą znajdować się pod kontrolą opiekuna. Wiele linii lotniczych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i pozwala na samodzielną podróż dziecka. Dodatkowo najlepsi przewoźnicy udostępniają usługę opieki nad pociechą przez cały lot, co zwiększa komfort w trakcie podróży, a także daje większe poczucie bezpieczeństwa rodzicom. Przyjrzyjmy się, kiedy przelot dziecka samolotem bez opiekuna jest faktycznie możliwy i jak na tę kwestię zapatrują się poszczególne linie lotnicze.
Latanie samolotem bez opiekuna - poznaj przepisy w poszczególnych liniach lotniczych
Przepisy związane z samodzielnym lotem samolotem nie są ściśle określone przez prawo. W związku z tym wiele linii lotniczych samodzielnie tworzy przepisy w tym zakresie, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo i komfort wszystkich podróżujących. Dlatego też w zależności od linii lotniczej można podróżować na odrobinę innych warunkach. Najpopularniejsi przewoźnicy mają w tym zakresie następujące przepisy:
- LOT - polski przewoźnik dopuszcza do samodzielnego lotu dzieci od 5 roku życia. Wymaga jednak, aby najmłodsi w wieku od 5 lat aż do 12. roku życia mieli wykupioną usługę asysty personelu pokładowego w trakcie lotu. Obowiązek ten znika dla dzieci od 13 do 17 roku życia, które są traktowane jako samodzielni pasażerowie.
- Lufthansa - największy niemiecki przewoźnik również dolną granicę wiekową ustalił na 5 lat. Dzięki w wieku 5-11 lat muszą mieć jednak wykupione wsparcie personelu na czas podróży samolotem lub znajdować się pod opieką osoby powyżej 12. roku życia. Młodzież w wieku 12-17 lat może podróżować w pełni samodzielnie.
- Wizz Air - jeden z najpopularniejszych europejskich przewoźników, który słynie z niskich cen, dopuszcza do podróży dzieci w każdym wieku. Wymaga jednak, aby osoby poniżej 14. roku życia znajdowały się pod opieką osoby, która ukończyła 16 lat. Linia nie posiada w swojej ofercie wsparcia personelu dla niepełnoletnich pasażerów.
- Ryanair - polityka przewoźnika nie pozwala osobom poniżej 16. roku życia podróżować bez opieki. Osoby te muszą podróżować z opiekunem, który ukończył 18 lat. Podobnie, jak Wizz Air linia nie posiada asysty personelu dla nieletnich pasażerów.
Więcej na temat możliwości podróżowania dziecka u różnych przewoźników, można znaleźć na stronie: https://lotniska.net/blog/od-ilu-lat-mozna-latac-samolotem-bez-opiekuna/. Dokładnie opisuje politykę najpopularniejszych linii lotniczych i odpowiada na wiele pytań związanych z przepisami.
Na czym polega asysta personelu wymagana do samodzielnej podróży dziecka?
Niektóre linie lotnicze przewożą najmłodszych pasażerów jedynie w sytuacji wykupienia dodatkowej asysty personelu. Usługa pozwala na przejęcie opieki rodziców i zagwarantowanie pełnego wsparcia najmłodszym na każdym etapie podróży. W przypadku wielu przewoźników działanie usługi rozpoczyna się już w momencie odprawy biletowo-bagażowej. To w tym momencie dzieci podróżujące samodzielnie trafiają pod opieką pracownika linii lotniczych, który odpowiada za bezpieczne przejście wszystkich procedur i dotarcie do samolotu. W trakcie lotu dzieci trafiają pod opiekę personelu pokładowego, który służy pomocą i dba o komfort podróży. Następnie najmłodsi są bezpiecznie wyprowadzani z samolotu i przekazywani pod opiekę osób upoważnionych (najczęściej członków rodziny lub opiekunów prawnych).
Dzięki usłudze samodzielna podróż dziecka samolotem przebiega zdecydowanie sprawniej. Personel odpowiada za młodych pasażerów aż do chwili odebrania dziecka przez wyznaczoną osobę dorosłą. W efekcie najmłodszym łatwiej samodzielnie podróżować samolotem i uniknąć stresu nawet w sytuacji pierwszego samodzielnego lotu. Pracownicy obsługi pasażerskiej na życzenie rodzica świadczą kompletną opiekę i chętnie odpowiadają na pytania najmłodszych.
Jakich dokumentów potrzeba do samodzielnej podróży dziecka samolotem?
Podróż samolotem w przypadku najmłodszych może wiązać się z koniecznością przygotowania dodatkowych dokumentów. Niektóre linie lotnicze wymagają dodatkowych upoważnień na samodzielny lot, które będą podpisane przez osobę dorosłą. Potwierdzają, że rodzic lub opiekun prawny wie o locie i wyraża zgodę na samodzielną podróż od lotniska pierwotnego, aż do lotniska docelowego.
Podróż samolotem dziecka bez opiekuna może również wymagać dodatkowych formalności. Wszystko zależy od przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach. Dlatego też wysyłając najmłodszych bez opieki osoby dorosłej, należy dokładnie sprawdzić wszystkie przepisy i przygotować się na możliwe do wystąpienia ewentualności. Dzięki temu samodzielna podróż będzie generowała mniej stresu w życiu dzieci i przebiegnie zdecydowanie sprawniej.
Podróż warto skonsultować z pociechą
Samodzielny lot samolotem to ważny moment w życiu dziecka, który należy skonsultować z najmłodszymi. Nie zawsze bowiem pociecha jest gotowa na to, aby podróżować samodzielnie bez dużej dawki stresu. Jako rodzic należy pamiętać, że od momentu wystartowania samolotu dziecko nie może już wyjść i jest zmuszone do podróży, aż do lotniska docelowego. Dlatego też długa rozmowa i wspólne podjęcie decyzji o ewentualnym locie jest podstawą. Dopiero gdy wiek dziecka i rozwój mentalny na to pozwalają, warto zdecydować się na samodzielne podróże. Jeżeli zachodzi taka konieczność, warto również postawić na zlecenie opieki przewoźnikowi lotniczemu, który pomaga przejść kontrolę bezpieczeństwa, niweluje barierę językową i odpowiada za pociechę aż do momentu odebrania dziecka przez uprawnionych opiekunów.