Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
aleja 2019

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 KARKONOSZ I CZTERY PORY ROKU

( bajkowe wrażenia z Karkonoszy )

Karkonosz, czyli Duch Gór to dawny władca Karkonoszy, który pojawia się w różnych wcieleniach: a to jako strumyczek, a to jakiś młodzieniec lub staruszek, raz bywa biedakiem, a raz bogaczem. Jeśli tak jest, to my widzieliśmy go nie raz przebywając w Karkonoszach. Góry te to nasz azyl, ostoja, cel podróży, do którego od kilku lat chętnie podążamy wraz z naszymi pociechami. Czy to lato, czy jesień, wiosna czy zima- Karkonosze zapewniają nam aktywny wypoczynek i wytchnienie od codziennych zajęć.

 

 KARKONOSZ I CZTERY PORY ROKU bajkowe wrażenia z Karkonoszy 1

 

Karkonosz ma cztery przyjaciółki - opiekunki. Są to piękne panny - Pory Roku: Wiosna, Lato, Jesień i Zima. Każda inna, oferująca turystom odmienne walory, każda odziana w cudowne szaty - stosownie do aury za oknem. Jako pierwszą spotkaliśmy Wiosnę Karkonoską. Wtedy urzekła nas swoją soczystą zielenią, ukwieconymi zboczami gór i niesamowitym śpiewem ptaków budzących się na wiosnę. Spacerowaliśmy z naszym starszym synem po górskich ścieżkach, a gdy padał wiosenny deszczyk wybraliśmy się do Muzeum Zabawek i do Świątyni Wang. Przed urokliwym drewnianym kościółkiem spotkaliśmy Ducha Gór, który zachęcał dzieci do przywitania się z nim. Gdy zaświeciło słońce pogoda zachęciła nas do wyprawy rowerowej, więc wypożyczyliśmy dwuślady, by przejechać na nich bajeczne zakątki na trasie Karpacz- Kowary. Tam odwiedziliśmy miniaturowe zabytki Dolnego Śląska, gdzie nasz syn wszedł na Śnieżkę (miniaturową) w 3 sekundy!   Na prawdziwą Śnieżkę wjechaliśmy wyciągiem po stronie czeskiej w pięknej miejscowości Pec pod Sneżkou. Na górze nasz syn był zafascynowany pocztą, która jest najwyżej położonym budynkiem poczty w Czechach!

 

KARKONOSZ I CZTERY PORY ROKU bajkowe wrażenia z Karkonoszy 2

 

Druga panna to Lato Karkonoskie. Spotkaliśmy ją, gdy byliśmy w Karkonoszach w wakacje letnie. Mieszkaliśmy wtedy w małej podgórskiej wiosce – Sosnówka, z dala od zgiełku kurortów. Miejsce to słynie z cudownego Dobrego Źródła. Warto wybrać się z dziećmi do skały zwanej Patelnią, gdyż jest to świetne miejsce widokowe, dobrze jest wejść po schodkach na górę skałki – nasz syn był zachwycony przepięknymi widokami, my również. Sosnówka to prawdziwa oaza spokoju, miejsce pełne pachnących drzew i krzewów: lip, jaworów i oczywiście sosen. W Sosnówce spotkaliśmy wiele ciekawych domów wczasowych, których nazwy pochodzą z bajek, np. Marysia, Leniuszek, Pyszałek czy Krasnoludki. Obecni właściciele zachowali dawne nazwy i bajkowy wystrój pensjonatów. Prawdziwa gratka dla rodzin z dziećmi! Lato w Karkonoszach było piękne tego roku…

 

KARKONOSZ I CZTERY PORY ROKU bajkowe wrażenia z Karkonoszy 3

 

Jesień, gdy przychodzi góry oczarowują turystów feerią przepięknych barw. My spotkaliśmy pannę Jesień, gdy szła z liśćmi we włosach na Głównym Szlaku Sudeckim. Już wtedy chwyciliśmy górskiego bakcyla na dobre i rozpoczęło się nasze szaleństwo z Karkonoszami. Przeważnie była to polska strona tych gór, ale chętnie odwiedzamy też czeską stronę Karkonoszy. Czy jesień jest słoneczna, czy deszczowa wycieczki z dziećmi wzbogacamy o ciekawe opowieści, legendy czy anegdoty związane z trasami. Pewien napotkany starszy pan ( był to zapewne Duch Gór ) polecił nam Magiczny Szlak Ducha Gór, który zwiedzaliśmy z dziećmi w formie gry terenowej. Na granitowych głazach, które są oznakowaniem szlaku, znajdowały się hologramy - obrazki do przerysowania na kartki. Zabawy przy tym było co nie miara. W nagrodę zjedliśmy pyszne desery o śmiesznej nazwie „Skrzacikowe przysmaki”.

 

KARKONOSZ I CZTERY PORY ROKU bajkowe wrażenia z Karkonoszy 4

 

Najzimniejszą przyjaciółką Karkonosza jest oczywiście Zima, która w górach jest traktowana z najwyższym szacunkiem. My mieliśmy z nią spotkanie podczas ferii zimowych. Bezcenny był wówczas nasz pobyt w pensjonacie, w którym mieszkaliśmy w pokoju z widokiem na… sople. Dzieci były zachwycone, bo czuły się jak w Krainie Lodu.

 

KARKONOSZ I CZTERY PORY ROKU bajkowe wrażenia z Karkonoszy 5

 

Zimowy czas w Karkonoszach spędziliśmy na zabawach na śniegu, jeździe na sankach i nartach. Raz nawet wybraliśmy się na narty biegowe do Jakuszyc. Okazało się to jednak nieco skomplikowane i trudniejsze od nart zjazdowych, ale na pocieszenie pojechaliśmy do Harrachova na pyszny obiad i odzyskaliśmy równowagę duchową i fizyczną.

Karkonosz i jego przyjaciółki Pory Roku wiedzą jak dbać o turystów, tych małych i tych dużych. Pierwszego dnia pobytu udajemy się zawsze do najbliższej Informacji Turystycznej po naszą ulubioną gazetę „Sezon na Karkonosze”, która dostosowana jest oczywiście do pory roku. Jest ona bogata w ciekawe artykuły dotyczące Karkonoszy, teksty są urozmaicone, i dla starszych i dla dzieci. Zawsze każdy znajdzie w niej coś dla siebie. W ostatnim wydaniu naszym dzieciom przypadły do gustu opowiadania o Karkonoszu, Sójce, Hance i Panu Gajowym, które to historie czytaliśmy wieczorami w pensjonacie. Ulubionym artykułem dla taty stał się oczywiście tekst o Karkonoskim Szlaku Piwnym, zaś mama z pewnością wykorzysta smakowite przepisy kulinarne z bramborów.

 

KARKONOSZ I CZTERY PORY ROKU bajkowe wrażenia z Karkonoszy 6

 

Zawsze, gdy wracamy z pobytu w Karkonoszach, jesteśmy naładowani pozytywną energią, czujemy się szczęśliwsi. Nasze podróże z dziećmi w Karkonosze sprawiły, że jesteśmy przekonani, iż podróżowanie jest udanym spędzeniem wolnego czasu, bo świat jest piękny!

 

Wspomnienia z Podróży - Polska

1 miejsce
Podróż dla 2 osób na trasie Świnoujście – Ystad – Świnoujście, kabina typu standard, posiłki na promie (kolacja lub śniadanie w zależności od rejsu dziennego, czy nocnego), przewiezienie auta prywatnego + opłaty ekologiczne
 
Unity Line

Spółka Unity Line, założona w maju 1994 roku jest jedną z największych firm armatorskich działających na rynku bałtyckich przewozów promowych, wchodzi w skład grupy kapitałowej Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM). W ramach prowadzonej działalności firma zajmuje się profesjonalnym zarządzaniem promami morskimi oraz działalnością turystyczną i transportową. Struktura floty Unity Line umożliwia obsługę wszystkich grup odbiorców: pasażerów, spedytorów oraz przewoźników drogowych i kolejowych. Promy w zarządzie Spółki eksploatowane są na liniach: Świnoujście – Ystad oraz Świnoujście – Trelleborg. Obok jednostek pasażerskich – promów Polonia i Skania – w zarządzie Unity Line znajduje się pięć jednostek zorientowanych na obsługę rynku cargo – promy ładunkowe: Jan Śniadecki, Kopernik; promy ładunkowo-pasażerskie: Gryf, Galileusz, Wolin i Copernicus.  Jesteśmy największym przewoźnikiem w korytarzu z Polski do Skandynawii, w segmencie cargo . Unity Line obsługuje całość przewozów kolejowych między Polską a Szwecją oraz ponad 63% wolumenu na rynku transportu samochodów ciężarowych. Obecnie promy Unity Line goszczą rocznie ponad 340.000 pasażerów i ponad 250.000 kierowców ciężarówek. Liczba ta wzrasta z każdym rokiem. https://www.unityline.pl

 
unity line

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
aleja 2019
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Odwiedza nas 116 gości oraz 0 użytkowników.