Najstarsza na świecie czynna fabryka prochu czarnego w Mąkolnie na Dolnym Śląsku
Rowerem przez Pogranicze Kłodzkie
Mijają lata a nawet całe wieki, zmienia się technologia a produkcja prochu czarnego niewiele zmieniła się od ponad 300 lat. W niewielkiej wsi Mąkolno położonej w gminie Złoty Stok, proch czarny produkuje się nieprzerwanie od 1695 roku. Od 1783 r. w fabryce produkowano także lont prochowy, której to produkcji zaniechano. W 1891 r. rozpoczęto produkcję amunicji dla wojska oraz myśliwskiej. Początki działalności fabryki datowane są na 13 lutego 1692 roku, kiedy to cesarz Leopold I udzielił koncesji Hansowi Krahlowi na produkcję prochu czarnego. Kolejna ważna data to 18 czerwca 1695 r. kiedy to Krahl uzyskał zezwolenie na produkcję prochu od zakonu cystersów w Kamieńcu, będącego wówczas właścicielem wsi Mąkolno. Urządzenia pozwalały na wytwarzanie ok. 500 kg prochu miesięcznie. Odbiorcami prochu była m.in Kopalnia Złota w Złotym Stoku oraz Twierdza Srebrna Góra.
Przy skrzyżowaniu z drogą na Chwalisław stoi okazały pamiątkowy pomnik, ufundowany na 200-lecie zakładu przez jego właściciela, Hermanna Güttlera.
Z uwagi na duze niebezpieczeństwo wybuchu, do którego wioelokrotnie dochodziło, zabudowania fabryki rozmieszczone były wzdłóż doliny potoku Mąkolnica, także w stronę Chwalisławia.
Budynki dawnego zakładu jakie można oglądać do dzisiaj stojące wzdłuż drogi Złoty Stok - Kłodzko, to biura i magazyny obecnie działających tu innych firm.
Wieś Mąkolno liczy dzisiaj około 600 mieszkańców a zabudowania domów oraz dawnej fabryki rozciągnięte są wzdłuż potoku Mąkolnica.
Skrzyżowanie drogi z Chwalisławia z drogą Kłodzko - Nysa (Złoty Stok)
Pozostałości dawnych zabudowań fabryki można zobaczyć w gąszczu zieleni wzdłuż potoku i starej drogi biegnącej ze Złotego Stoku przez Wąwóz Kłodzki do Chwalisławia.
Zwiedzanie Mąkolna i Chwalisławia najlepiej zaplanować rowerem. Cała okolica idealnie się do tego nadaje. Baza wypadowa to oczywiście Złoty Stok, ale warto skorzystać także z miejscowej oferty agroturystyki.
Szczegółowy opis fabryki wraz z wieloma archiwalnymi zdjęciami: http://zlotystok.salwach.pl/fabryka_prochu