DZIKI WODOSPAD
Kamienna zapora przeciwrumoszowa i wodospad na Łomnicy.
Wodospadów jest wiele, także w okolicy są dwa znacznie większe. Lecz jak widać, wystarczy tak niewiele by zainteresować wiele osób. Przewodnicy prowadzący grupy turystów ze Śnieżki, przychodzą także i tutaj. Miejsce które zwłaszcza w zimie staje się bardzo fotogeniczne. Przy dużych mrozach tworzą się potężne formacje lodowe, dodając uroku temu wodospadowi.
Zdjęcia są fajną pamiątką z Karpacza. Warto tutaj podejść, tym bardziej że jest to tuż obok szlaku na Śnieżkę a zaledwie 200 m dalej są słynne anomalie grawitacji na drodze.
Dziki Wodospad, położony jest w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy, a jego nazwa nawiązuje do charakteru rzeki.
Początek Łomnicy znajduje się na wysokości 1407m n.p.m. Jej obszarem źródliskowym jest Równia pod Śnieżką. Charakteryzuje się ona ogromnym spadkiem wód, szczególnie w górnym biegu, co w połączeniu z ulewnymi deszczami i wiosennymi roztopami wielokrotnie było przyczyną groźnych powodzi. Niszczycielska siła dawała o sobie znać szczególnie w XIX wieku. Oberwanie chmury w górach i wezbranie wód w 1816 roku doprowadziło do olbrzymich zniszczeń w całej Kotlinie Jeleniogórskiej, gdzie suma strat wyniosła 109 496 talarów. Dwadzieścia osiem lat później do Wielkiego Stawu zeszła potężna lawina, powodując zmiażdżenie lodu i wylew wody. Fala na rzece, powstała w wyniku tego zdarzenia, niosła ze sobą kry, wyrwane drzewa, głazy, kamienie i potężną ilość wody, która niszczyła wszystko na swojej drodze.
Szczególnie tragiczna była powódź z roku 1897, po której ówczesne władze podjęły decyzję o budowie zbiorników zabezpieczających. Zaporę nazywaną dziś Dzikim Wodospadem wybudowano w latach 1910 – 1915. Swoją skuteczność potwierdziła ona wraz z innymi tego typu urządzeniami w 1997 roku, podczas powodzi tysiąclecia.