Karkonoskie Tajemnice – atrakcja turystyczna w Karpaczu

Karkonoskie Tajemnice – atrakcja turystyczna w Karpaczu

Karkonoskie Tajemnice to interaktywna wystawa znajdująca się w Karpaczu a poświęcona jest postaci Ducha Gór oraz legendom Karkonoszy.

 

 

Wypoczywając w Karpaczu czy też odwiedzając to miasteczko, położone w cieniu Wielkiej Góry jakim jest majestatyczny masyw Śnieżki, warto odwiedzić nie tylko Kościół Wang czy Miejsce Anomalii Grawitacyjnej. Karkonoskie Tajemnice to jeden z żelaznych punktów jakie należy zaznaczyć na mapie zwiedzania Karpacza. W podziemiach znajduje się wystawa połączona z elementami interakcyjnymi, co pozwala miło spędzić czas każdemu, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Eksponaty zmuszają do bliższego kontaktu.

 

Odwiedzając takie miejsca nie sposób uniknąć robienia zdjęć. Pstrykamy telefonami i aparatami zapełniając karty pamięci. Warto jednak brać pod uwagę że wszystko może się zdarzyć (zniszczenie, zalanie, uszkodzenie itp.) Trzymanie wszystkiego w jednym miejscu może mieć przykre konsekwencje. Zgrywanie zawartości na dysk komputera, laptopa czy oddzielny dysk przenośny, zwolni miejsce na kolejne zdjęcia czy filmy a przede wszystkim zmniejszy ryzyko utraty zawartości.

 

 

Karkonoskie Tajemnice Karpacz Dolny Slask 1

 

 

W podziemiach Karkonoskich Tajemnic, zaaranżowanych przez artystów światowej sławy, odwiedzający poznają najwspanialsze przekazy i legendy, które wyrosły z karkonoskiej ziemi, m.in. historię o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych – Walończykach, legendy przedstawiające Ducha Gór czy niesamowity korzeń mandragory. Fakt, iż ekspozycja jest interaktywna i multimedialna, sprawia, że stajemy się częścią tajemniczego i magicznego świata Karkonosza.

 

 

Karkonoskie Tajemnice Karpacz Dolny Slask 6

 

 

Duch Gór, jako przykładny władca, czuwał nad wszystkim, co działo się w jego górskim królestwie.

 

Pewnego razu Rzepiór, przybrawszy postać małej rudej wiewiórki, przycupnął na gałęzi drzewa i obserwował kąpiące się w górskim strumyku dziewczęta. Piski i śmiechy dziewcząt spłoszyły wszystkie zwierzęta w okolicy poza jedną tajemniczą wiewiórką. Uwagę Ducha Gór przykuła zwłaszcza jedna z niewiast. Była to piękna złotowłosa Emma, księżniczka, córka śląskiego władcy. Zauroczenie Rzepióra było tak ogromne, że postanowił uprowadzić księżniczkę i zamknąć ją w wieży swojego górskiego zamku. Emma czuła się w zamku bardzo nieszczęśliwa i samotna. Z tego powodu Duch Gór, chcąc dogodzić ukochanej, podarował jej dla towarzystwa... tuzin rzep, które wyrwał na pobliskim polu.

 

 

Karkonoskie Tajemnice Karpacz Dolny Slask 9

 

 

Duch Gór, jako przykładny władca, pragnął wiedzieć o wszystkim, co się dzieje w jego górskiej krainie. Fakt, że był on wszechpotężny i posiadał umiejętność przeobrażania się w dowolną postać, umożliwiał mu uczestniczenie w życiu mieszkańców Karkonoszy bardziej, niżby im się to zdawało.

 

Czasem zdarzało się, że przyjmował on postać życzliwego gospodarza raczącego wędrowców wyśmienitymi trunkami. Dzięki temu łatwiej mu było dowiedzieć się od swoich gości, co im w duszy gra i jakie jest ich zdanie o górach oraz o samym ich władcy. Tak też było pewnej deszczowej październikowej środy roku 1823, a może 1824...

Duch Gór rozpoczął swój magiczny taniec! Odnalazł opuszczoną przez lisy norę, uderzył kosturem trzy razy w ziemię i wykrzyczał głośno:
– Niech stanie się karczma, ogromna z jesionowych desek!
W tym momencie przed władcą wyrosła okazała gospoda z przekrzywionym szyldem, na którym widniał napis „Uroczysko”. Duch Gór wkroczył do środka i rozpoczął meblowanie karczmy. Z uschniętego krzewu dzikiej róży stworzył ławy i stołki o nieregularnych kształtach, które skrzypiały przeokrutnie. Kroplą porannej rosy zabarwił wszystkie ściany, a z zielonych traw utkał obrusy oraz serwety. Za ladą wyczarowaną z patyków i gałązek ustawił ogromny żeliwny kocioł, który stworzył ze ślimaczej muszli.

– Co dodać do kotła? – Zadumał się Ducha Gór...
Przed karczmą ujrzał trochę świeżego błota, żółtawy widłoząb sudecki, fioletową goryczuszkę polną, srebrzystą wylinkę zaskrońca oraz okazałą stertę sarniego łajna. Wszystko to zebrał, wrzucił do kotła i zaczął gotować, starannie mieszając raz z lewej do prawej, raz z prawej do lewej, nucąc pod nosem tajemniczą pieśń. Po godzinie całą karczmę wypełnił intrygujący zapach. Tak Duch Gór ugotował jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną karkonoską polewkę, którą mógł raczyć przybyłych gości.

Ci, którzy jej próbowali, twierdzą, że jest to górski eliksir prawdy, ale ile w tym prawdy... nie wiadomo!

 

 

Karkonoskie Tajemnice Karpacz Dolny Slask 3

 

Mickiewicza 1A, 58-540 Karpacz

https://karkonoskietajemnice.pl

 

 

Karkonoskie Tajemnice Karpacz Dolny Slask 8

 

 

Duch Gór jako Władca Karkonoszy dbał nie tylko o faunę i florę gór, lecz także o ludzi zamieszkujących jego królestwo. 

 

Mając na uwadze właśnie ich zdrowie oraz powodzenie, obdarzył niektóre gatunki roślin magicznymi właściwościami, natomiast wiedzę tę przekazał najstarszej osobie z każdej osady. Tylko ona posiadała umiejętność zbierania magicznych roślin i sporządzania z nich wywarów. Flora Karkonoszy obfituje właśnie w takie gatunki roślin. Dla ciekawskich przedstawiamy te najczęściej stosowane przez zielarzy.

 

 

 

Karkonoskie Tajemnice Karpacz Dolny Slask 11

 

Rodzaj i specyfika eksponatów oraz trudne oświetlenie panujące w podziemiach tej wystawy, wymuszają nieco innego podejścia w trakcie wykonywania zdjęć. Lampy błyskowe odpadają z dwóch powodów: przeszkadzają i rozpraszają innych zwiedzających oraz obdzierają z tajemniczości zarówno miejsce jak i same eksponaty. Półmrok i klimat miejsca zostanie zachowany, stosując do delikatnego podświetlenia lampy pierścieniowe, dające delikatniejsze i regulowane światło.

 

 

Karkonoskie Tajemnice Karpacz Dolny Slask 12

 

 

Karkonoskie Tajemnice Karpacz Dolny Slask 2

 

 

Karkonoskie Tajemnice Karpacz Dolny Slask 4

 

 

Karkonoskie Tajemnice Karpacz Dolny Slask 10

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com