Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Muzeum PANA TADEUSZA Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu

  Wrocławski rynek znany jest turystom z najdalszych zakątków świata. Doskonale znany jest także Polakom, którzy corocznie tłumnie odwiedzają jeden z najpiękniejszych rynków w Europie. Zapytani o największe atrakcje oraz co można tam zobaczyć, zapewne bez zastanowienia wymienią Ratusz, pręgierz, szklaną fontannę, inni dołożą pomnik Aleksandra Fredry, Mostek Pokutnic z którego doskonale widać rynek i panoramę Wrocławia i oczywiście wszędobylskie Krasnale, będące symbolem stolicy Dolnego Śląska. Wrocław to także wiele wyjątkowych muzeów w których podziwiać można prawdziwe skarby. Jednym z nich jest bez wątpienia Muzeum Pana Tadeusza, urządzone w okazałej frontowej kamienicy. Wiele osób spacerujących po rynku po zachodzie słońca z zaciekawieniem podnosi głowy, obserwując cienie postaci przesuwających się na pierwszym piętrze. Większość z obserwatorów zastanawia się, nie znając nawiązania. Tymczasem jest to nowoczesny sposób na przyciągnięcie uwagi przechodniów przez Muzeum Pana Tadeusza do jego odwiedzin.    

.

.
Zwiedzając czy też po raz kolejny odwiedzając Wrocław, większość z nas jako punkt obowiązkowy wybiera wizytę na rynku. Jednak poza spacerem utartym szlakiem, warto wstąpić do kamienicy pod numerem 6. Przechodząc przez progi muzeum udajemy się w podróż, podczas której poznajemy kluczowe inspiracje, historię powstania oraz świat przedstawiony w epopei. Mamy okazję zobaczyć również sam rękopis „Pana Tadeusza”, który jest najcenniejszym eksponatem Ossolineum i jednym z najwartościowszych zabytków polskiej kultury. Biorąc pod uwagę że "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza był i jest lekturą obowiązkową, każdy z nas poczuje dreszczyk emocji stając oko w oko z rękopisem mistrza. 

.

.
Na pierwszym i drugim piętrze wystawy stałej Rękopis „Pana Tadeusza” znajduje się dziesięć sal ekspozycyjnych, a więc jest co zwiedzać a wizyta w muzeum nie musi i nie powinna ograniczać się wyłącznie do zobaczenia rękopisu „Pana Tadeusza”. Każda sala to inny temat i inna historia. W każdej sali znajdziemy coś co zatrzyma nas na dłużej. Ja z planowanych dwóch godzin wyszedłem po czterech i to wyłącznie dlatego, że zbliżała się godzina zamknięcia muzeum.

.

.
Rękopis „Pana Tadeusza” to opowieść wprowadzająca nas w poetycką wizję Adama Mickiewicza, pokazująca świat polskiej szlachty pierwszej połowy dziewiętnastego wieku na niezwykle ciekawym tle polskiego i europejskiego romantyzmu oraz burzliwej historii ówczesnej Europy. 

.

.

Losy manuskryptu „Pana Tadeusza” związane są z Ossolineum od września 1939 roku, kiedy to rodzina Tarnowskich, chcąc ochronić dzieło przed działaniami wojennymi, złożyła je jako depozyt we lwowskiej siedzibie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Po wkroczeniu do Lwowa wojsk sowieckich 17 września 1939 roku Zakład stał się Biblioteką Filii Ukraińskiej Akademii Nauk, jego zbiory muzealne zostały rozdzielone między muzea ukraińskie, a zbiory biblioteczne zostały znacjonalizowane. Na mocy obowiązującego prawa autograf „Pana Tadeusza” stał się własnością Biblioteki i został wpisany do inwentarza.
więcej: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wystawy/rekopis-pana-tadeusza/

.

.

Za przeszkloną ścianą spoczywa jeden z najcenniejszych rękopisów literatury polskiej – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Eksponat ten – składający się z zeszytu w marmurkowej oprawie zawierającego czystopis ksiąg od I do III i początek księgi IV oraz dziewięćdziesiąt jeden kart brulionu i czystopisu luzem ksiąg IV–XII, zebranych razem w jednej oprawie – zwany jest „rękopisem dzikowskim”, ponieważ w latach 1929–1939 był przechowywany w rodzinnej posiadłości rodziny Tarnowskich w Dzikowie. 

.

.

Z wykonanej w 1940 roku przez Aleksandra Semkowicza oprawy z czerwonej koźlęcej skóry wyjęto zeszyt w marmurkowej okładce, zawierający czystopis ksiąg I–III i początek księgi IV, pozostawiając karty luzem w oprawie. Ten skromny zeszycik, zapisany drobnym pismem, oszczędzającym powierzchnię papieru, to serce muzeum.
więcej:
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wystawy/rekopis-pana-tadeusza/

.

.
Zwiedzanie indywidualne obu wystaw stałych Muzeum Pana Tadeusza, to części: „Rękopis Pana Tadeusza”, „Misja: Polska” i „Pan Tadeusz Różewicz”. 
Wystawa o nazwie „Misja – Polska” dotyczy spuścizny Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Tutaj także wiele eksponatów zatrzyma na dłużej a starszym przywoła w pamięci wiele wspomnień. 

.

.
Muzeum Pana Tadeusza
Oddział Zakładu Narodowego
im. Ossolińskich

Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50-106 Wrocław

.

.

.

opracowanie & foto: Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin/

.

.

TOP 100 Największych atrakcji Dolnego Śląska

.

Największe atrakcje Dolnego Śląska - TOP 100

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]