Czyste Góry Czyste Szlaki 2019 POLSKA

 Czyste Góry Czyste Szlaki

Zapraszamy 15.06. 2019 na szlaki górskie prowadzące na wszystkie szczyty górskie w Polsce.
W sobotę 15.06 ruszamy na wszystkie znakowane szlaki prowadzące na szczyty gór w całym kraju.
Przejdziemy wszystkimi szlakami by posprzątać pozostałości po pseudo turystach. Wieczorem w schroniskach spotkają się grupy znajomych i nowopoznanych osób..
Niedziela to dzień gdzie każdy będzie mógł wypocząć aktywnie, lub "poprawić sprzątanie szlaków" schodząc w doliny..

 

"Po pierwsze edukacja"


Uwaga. Nie pobieramy żadnych opłat czy wpisowych. Każdy pokrywa wyłącznie własne koszty.


Bardzo prosimy o podawanie szlaków, którymi planujecie przejść. To ułatwi działania wszystkim, zarówno Wam jak i nam.

Nie robimy tego dla innych. Robimy to wyłacznie dla siebie !

 

Nasze góry, nasza sprawa. Dbamy o nasz świat !

 

 
Mezo, Joasia Jabłczyńska i Maciej Przywecki
 

Projekt "Czyste Góry Czyste Szlaki" to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując.
Do udziału przyłączają się kolejne środowiska, instytucje i media.

 

firmy, instytucje oraz media zainteresowane udziałem prosimy o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Każdy uczestnik pokrywa wyłącznie koszty własne.

 

Jeśli uważasz, że ekologia jest ważna i może przynosić korzyści, promuj z nami projekt.
Dzięki wspólnemu działaniu nie tylko edukujemy, ale pomagamy ochronić środowisko. 

 

Zgłoszenia środowisk i wybrane przez nich szlaki: (zapraszamy kolejne)

Uczniowski Klub Sportowy "Orzeł Katowice"

 

banerek UKS Orzeł

 

 

 

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego

 

chór akademicki Warszawa

 

 

 

Turystyczne Rodzinki

 

 Turystyczne rodzinki

 

 

 Stowarzyszenie "My Pogórzanie"

 

My Pogórzanie

 

 

Booking.com Polska

 

booking

 

 

Fundacja DHL w ramach DHL Express

 

DHL

 

 Do akcji zapraszamy kolejne osoby, środowiska, kluby, organizacje itp tworzące swoje grupy i teamy

Planujesz indywidualną wędrówkę w tym dniu i włączysz sie do akcji ? Daj nam znać. Im więcej nas będzie, tym większy efekt edukacyjny osiągnie założenie akcji.

Partnerzy, sponsorzy, firmy i organizacje wspierające (zapraszamy do współpracy)

propozycje szlaków :

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 
 
 
 
schroniska górskie w Polsce

 

 

zaprasza

Klub Podróżników "Śródziemie"
Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników
KRS: 0000556344  
https://klubpodroznikow.com


 

http://klubpodroznikow.com/images/stories/materialy-do-pobrania/logo_duze.jpg

 

 

 https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/legacy/images/zakaz_palenia_w_Tatrach.JPG

USTAWA
z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
(Dz. U. z dnia 30 kwietnia 2004 r.)
(WYCIĄG) Art. 15.1.
tpn.pl/filebrowser/files/uop_wyciag.pdf
 


"Straż Parku może ukarać palących mandatem na kwotę maksymalnie do 500 zł, ale prawdę powiedziawszy nie stosujemy tego – mówi komendant Rabiasz. Straż parkowa jeszcze nikogo nie ukarała za to, że pali na terenie chronionym."
A dlaczego nie ???

"Niestety, turyści nic sobie z tego zakazu nie robią, bo... mało kto wie, że jest to zabronione. Nigdzie przy wejściu na teren parku czy przy szlakach nie ma żadnej informacji o zakazie. – Owszem, nie ma znaków informujących turystów o tym, że nie wolno palić na terenie TPN – przyznaje Jarosław Rabiasz, komendant Straży Ochrony Parku. Dodaje, że palenie papierosów w Tatrach jest problemem, ale wyegzekwowanie zakazu jest trudne."
"– Pamiętam, to było latem ubiegłego roku. Szedłem z żoną nad Czarny Staw. Mieliśmy pecha, bo przed nami wędrował facet z papierosem w zębach i kopcił jak lokomotywa, a cała chmura dymu leciała prosto na mnie. Niestety, nie bardzo było można wyprzedzać, więc tak musieliśmy w tym dymie iść – opowiada Marcin, turysta z Zamościa. – Gdy zwróciłem palaczowi uwagę, żeby zgasił papierosa, bo mi to przeszkadza i nie po to idę w góry, by wdychać smród z papierosa, był oburzony. Usłyszałem, że jemu wolno, bo nie ma zakazu."
pełny tekst:
z-ne.pl/s,doc,27121,1,1530.html

Czy to takie trudne postawić kilka tabliczek przy wejściach na teren TPN informujących o zakazie ?
Czy to takie trudne dołączenie tej informacji do innych akcji czy kampanii informacyjnych TPN-u ?
Czy to takie trudne, informowanie i w końcu egzekwowanie przez strażników parku będących na szlakach ?


Jako klub ruszyliśmy na większą skalę problem ze śmieciami na szlakach (Największe sprzątanie Tatr w historii - Czyste Tatry 2012).
W efekcie TPN zrezygnował z przetargów i zlecania sprzątania firmie zewnętrznej i postawił na wolontariuszy. I bardzo dobrze, plus dla dyrekcji.
Teraz postaramy się pomóc przyrodzie, innym niepalącym turystom a także TPN w walce z palaczami i milionami zalegających petów.

 

Kary za śmiecenie :

Karę za zaśmiecanie lasów reguluje art. 162 Kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę ? do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

W Lasach Państwowych strażnik leśny, nadleśniczy, zastępca nadleśniczego, inżynier nadzoru, leśniczy i podleśniczy zajmują się m.in. zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i ochrony przyrody oraz wykonywaniem innych zadań w zakresie ochrony mienia i mają oni prawo m.in. do (art. 45, 47 ustawy o lasach): nakładania oraz pobierania grzywien, w drodze mandatu karnego, w sprawach i w zakresie określonych odrębnymi przepisami.
Za wykroczenia określone w art. 162 kodeksu wykroczeń mogą oni nakładać mandaty na podstawie rozporządzenia (Dz. U. Nr 174/2002 r., poz. 1432), lub skierować sprawę do sądu.

Za zaśmiecanie lasu może być nałożona grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 500 zł, a 1000 zł za więcej niż jedno przewinienie (art. 96 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).
Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego, to może być wymierzona grzywna w wysokości od 20 do 5000 zł (art. 24 Kodeksu wykroczeń).

patronaty całego projektu Czyste Góry Czyste Szlaki

 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na witrynie skontaktuj się z nami pod adresem alejapodroznikow@gmail.com zamiast kraść.