Czyste Tatry 2012
Największe sprzątanie Tatr w historii
zmiana historii akcji ? wyjaśnienie dla nieświadomych uczestników i mediów powielających nieprawdę...
Niestety, ale pojawiające się od kilku lat informacje jakoby Rafał Sonik był pomysłodawcą akcji jest zwykłym kłamstwem.
Rzekomy założyciel akcji Czyste Tatry (materiał z 23 lipca 2023):
https://rekopol.pl/newsletter/rafal-sonik-zalozyciel-akcji-czyste-tatry-w-wywiadzie-dla-rekopolu/
Informacja o akcji CZYSTE TATRY na stronie stowarzyszenia (istotny fragment w starej wersji):
Stowarzyszenie Czysta Polska - pomysłodawca i organizator Akcji Czyste Tatry - podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma za zadanie pokazać, że każdy wysiłek na szlaku - nawet tak mały jak podniesienie przysłowiowego ‘papierka’ - przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wielokrotnie powtarzane hasło
Akcji - 'śmiecenie to obciach’ - ma bezpośrednie przełożenie na jakość każdej z naszych górskich wędrówek i sposób kontaktu z naturą.
Pomysł pierwszej Akcji Czyste Tatry powstał w roku 2012. Od tej pory, na początku każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty.
***
Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.
Stowarzyszenie Czysta Polska
Kolejne fałszywe informacje dotyczące akcji opisane są na forum wraz wyjaśnieniami:
https://klubpodroznikow.com/forum/60-czyste-gory-czyste-szlaki/13236-czyste-tatry-zmiana-historii
Prawdą jest że pod koniec 2012r przekazałem pełne prawa do akcji Stowarzyszeniu Czysta Polska.
Nie zmienia to faktu, że pomysłodawcą i organizatorem pierwszej edycji Największego Sprzątania Tatr w Historii jest nie stowarzyszenie a Albin Marciniak. Po zorganizowaniu przez nas ogólnopolskiego konkursu na logo i grafikę akcji, całość przybrało nazwę "Czyste Tatry". Ta nazwa była już zresztą używana przez harcerzy z "Głodówki", którzy także w dużych grupach sprzątali szlaki w Tatrach. Niemniej, akcja w takiej formie, o tak dużym zasięgu medialnym i osobowym, została zorganizowana i poprowadzona przez Klub Podróżników Śródziemie, z dużym, zaangażowaniem jego członków i sympatyków.
Czy autor zdjęcia, obrazu etc. przestaje być jego autorem w chwili sprzedaży swojej pracy ?
Czy nabywca zaciera stary i nanosi nowy podpis ?
Materiał z 2013 r na Onet.pl
https://podroze.onet.pl/polska/czyste-tatry-2013-najwieksze-sprzatanie-tatr-w-historii-6-lipca
Przygotowania do akcji Czyste Tatry 2012 prowadziliśmy od jesieni 2011, po akcji sprzątania w Pieninach. na kilka miesięcy przed finałem, do przygotowań przyłączył się Gemini Holding, który wraz z Gemini Park był sponsorem koszulek akcji.
Sponsorami było jeszcze kilka innych firm.
8 miesięcy przygotowań i wiele osób i mediów wspierających... w tym konkurs na logo i grafikę akcji...
Od 2013 przestaliśmy angażować się w akcję Czyste Tatry, a skupiamy się na kontynuacji naszego szerszego projektu "Czyste Góry Czyste Szlaki"
klubpodroznikow.com/akcje-eko/131-sprzat...y-czyste-szlaki-2015
Rzesza klubowiczów Klubu Podróżników Śródziemie jaka pomagała przy organizacji, oraz w trakcie samego finału w Base campie zrobiła zbyt wiele, by o tym zapomnieć i udawać że tego nie było !
Obszerna fotorelacja a zdjęcia zamieszczali uczestnicy i osoby bardzo zaangażowane w organizację akcji:
Poniżej konferencja prasowa przed finałem w 2012 r dającej początek akcji:
ostatnia konferencja prasowa przed finałem akcji
Organizator oraz partnerzy akcji „Największe sprzątanie Tatr w historii” wzięli udział w konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 19 czerwca o godz. 12 w Piwnicy pod Baranami (Runek Główny, Kraków).
Podczas konferencji główny organizator oraz twórca projektu Albin Marciniak, prowadzący Klub Podróżników „Śródziemie”, przedstawił ze szczegółami ideę, cel i przebieg akcji. Dodajmy, że wraz z wolontariuszami prowadził on niedawno akcje sprzątania szlaków m.in. wiodących na Halę Krupową i Turbacz.
Na konferencji prasowej obecni byli partnerzy projektu. Opowiedzieli o swoim zaangażowaniu w wielkie sprzątanie Tatr. Byli to: Janusz Majcher – burmistrz Zakopanego, Andrzej Kawecki – dyrektor Biura Promocji Miasta Zakopane, Marcin Guzik – kierownik Działu Nauki i Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego, Jan Krzeptowski – koordynator wolontariatu Tatrzańskiego Parku Narodowego, Andrzej Blacha - członek Zarządu TOPR, Wacław Moskal – pełnomocnik spółki Gemini Holdings, Sławomir Czyrnek – współorganizator. Konferencję prasową z wdziękiem i profesjonalizmem poprowadziła Anna Popek.
- Brawo dla idei – mówił burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher. Dodał, że pomysł akcji wpisuje się w obecnie realizowany projekt Eko – Zakopane.
- My z burmistrzem weźmiemy worki na śmieci i przyłączymy się do akcji – zadeklarował Andrzej Kawecki, szef zakopiańskiej promocji.
- Dla nas najważniejszy jest wymiar edukacyjny akcji. Turyści nie zdają sobie sprawy, że w pozostawionej butelce śmierć znajdują zwierzęta, zwłaszcza te małe – mówił Marcin Guzik z TPN.
Znaczenie wymiaru edukacyjnego podkreślił także Andrzej Blacha z TOPR. Dodał, że podobnie jak zasad bezpieczeństwa, należy nauczać także zasad ochrony przyrody i odpowiedniego zachowania w górach. – W czasie akcji, gdyby ktoś potrzebował naszej pomocy, w pierwszej kolejności będziemy ratować osoby z pełnymi workami na śmieci – żartował, podkreślając jednocześnie, ze tego dnia ratownicy dyżurni TOPR będą w pełnym pogotowiu.
Zebrani mogli obejrzeć przekaz video przesłany z Sardynii. Przebywa tam Rafał Sonik, ambasador i sponsor akcji. Quadowiec, pierwszy Polak, który stanął na podium rajdu Dakar, obecnie przygotowuje się do Rajdu Sardynii. Weźmie on osobiście udział w akcji sprzątania Tatr. Na szlak wyruszy z grupą dzieci – podopiecznych stowarzyszenia Siemacha.
Waldemar Kletkiewicz z firmy Jan Niezbędny zaprezentował specjalne worko-plecaki, które posłużą wolontariuszom do sprzątania szlaków.
Ambasadorami projektu są Leszek Cichy, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everest, a także artyści i ludzie sceny: Sebastian Karpiel Bułecka, Bogusław Linda oraz Lidia Popiel. Relacje z akcji będzie można oglądać na antenie TVP2.
Finał akcji odbędzie się 30 czerwca. Obecnie udział w niej potwierdziło ponad 850 osób, w tym wychowankowie domów dziecka oraz żołnierze 6 Brygady Powietrzno-Desantowej.
W sobotę 30 czerwca o godz. 15.00, na wszystkich wierzchołkach polskich Tatr dopuszczonych do ruchu turystycznego staną wolontariusze wyposażeni w specjalne worki oraz plecaki na śmieci. Po przekazaniu pozdrowień między szczytami, rozpoczną schodzenie zbierając wszystkie odpadki z terenu parku narodowego. Celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród Polaków oraz szeroko zakrojona akcja edukacyjna dotycząca Tatr.
Na Równi Krupowej w centrum Zakopanego powstanie Base Camp z bezpłatnym polem namiotowym. Wszyscy biorący udział w akcji będą mogli z niego korzystać bezpłatnie od godz. 16.00 w czwartek aż do poniedziałku. Przeprowadzona zostanie także akcja krwiodawstwa.
foto:Monika Oleksy
Anna Popek TVP2
Janusz Majcher Burmistrz Zakopanego
Zaprasza wszystkich bez względu na wyznanie, kolor skóry czy ulubione góry,
zapraszamy hydraulików, kierowców, kibiców a także żeglarzy, pilotów czy górników
zapraszamy wszystkich ponad podziałami na
Największe sprzątanie Tatr w historii
Czyste Tatry 2012
(początek)
i lekcję miłości do gór z akcją podniesienia świadomości Polaków o najpiękniejszym kawałku naszej ojczyzny.
Sprzątanie chcemy połączyć z szeroko zakrojoną akcją edukacyjną na temat Tatr i wszystkiego, co się z tymi górami wiąże.
Akcję zaplanowaliśmy w ostatni weekend czerwca 2012, a punkt kulminacyjny nastąpi o godz. 15.00 w sobotę 30.06.
Miasteczko namiotowe dla wszystkich uczestników akcji zostanie otwarte już w czwartek od godz 16.00.
Termin jest nieprzypadkowy. To najdłuższe dni w roku, a niewiele później w Tatry ruszą tłumy.
Wówczas to - na wszystkich szczytach polskich Tatr dopuszczonych do ruchu turystycznego - staną osoby zaangażowane i połączone tą ideą (wcześniej zgłoszone na specjalnej stronie).
Wierzymy, że taka forma akcji pozwoli jeszcze bardziej zainteresować media, a wszystko po to, by dotrzeć do jak największej ilości osób wybierających się w góry.
Schodząc ze szczytów, wszyscy jednocześnie i na wszystkich szlakach, postaramy się zebrać to, co nie powinno znajdować się w tym pięknym skrawku naszego kraju.
Zdajemy sobie sprawę, że chodzić po Tatrach znakowanymi szlakami może teoretycznie każdy, a zbierać śmieci tym bardziej, niemniej chcemy, aby nasza akcja przebiegała
W największej zgodzie z naturą oraz z zachowaniem najwyżej idących środków ostrożności.
O bezpieczny przebieg akcji zadba jak zawsze niezawodny TOPR