O tym jak Szwedzi FIKAją i nie tylko

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu - 9 lata 4 miesiąc temu #12239 przez Jojada
Jak zwykle przerwę zimową spędzam w Szwecji, mojej drugiej ojczyźnie.
Obserwowanie swiata z perspektywy typowo Szwedzkiej :p

Po pierwsze- Wszyyyyystko robimy z pozycji -siedzę przy stole i piję kawe...
Bo bez tego (jak wiedzą wszyscy Szwedzi),nawet nie warto zaczynać...
A co później?
Później piejmy kawe... i tak pięć razy dziennie, przegryzając ciasteczkiem i rozmawiając.
No dobrze w miedzy czasie trzeba trochę popracować.
Ale nie wolno przecież pracowac: za dużo ani zbyt szybko, za to bardzo dokladnie.
Perfekcjonizm jest tą żeczą którą bardzo cenie u Szwedów (choć czasem przeginają) , świetnym przykladem jest sytuacja która miała miejsce nie dawno
Bylem na przyjęciu urodzinowym syna znajomej.
Każde zaproszone dziecko miało przygotowaną porcje:
1x malesnik
1x pizza
1x lody
Przyjaciółka organizatorow przyszła z dwójką z tego powodu że nie miała z kim zostaić młodszego syna, niestety dziecko nie dostało lodów co oczywiscie spowodowało płacz.
Ta skrajna sytuacja pokazuje jak ważna jest organizacja w życiu codziennym Szwedów.... Domyślam sie że u większości kobiet właśnie pojawiła sie frustracja, ale postawcie się w sytuacji mojej znajomej:
-mam 12 porcji i o jedno dziecko wiecej... miała wyliczać? Entliczek, pentliczek...

Istnieje mit, kreowany przez samych szwedow ze sa bardzo tolerancyjni, w ich życiu nie ma spontaniczności, są zamknęci w sobie, etc...- nic bardziej mylnego.
Przy bliższym poznaniu szwedzi zdejmuja maskę poprawności poglądowej i politycznej, tak jak my: kochaja, bawią sie, są pomocni i gościnni. Prostym przykladem na to jest częsta styuacja na lotnisku.

Polacy zgrywają chojraków i nie chcąc płacic 160kr za bilet do sztockholmu próbują łapać stopa w znacznej wiekszosci przypadków kończy się to frusracją bo Szwedzi nie podróżuja w ten sposób. Ja osobiście pytam kierowców na lotnisku i bardzko rzadko zdarza się odmowa ze strony szwedów.
Szwecja to kraj w którym warto się zagłębić bo jest to dom narodu bardzo zróżnicowanego: gotlandia, upplandia, nie wspominając już o północy.
Zapraszam was serdecznie tak samo jak zapraszam każdego Szweda do odwiedzenia Warszawy czy Krawowa

Prz 20,24- "Pan kieruje krokami człowieka, jakżeby człowiek pojął własną drogę?"
Ostatnia9 lata 4 miesiąc temu edycja: Jojada od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.566 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com