Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku otwarta

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu - 11 lata 3 miesiąc temu #8915 przez Albin
Po długim oczekiwaniu (remont) i kilku naszych nieudanych próbach zwiedzenia podziemi w Kłodzku, otrzymaliśmy miłą informację którą cytujemy poniżej:

Szanowni Państwo,

z wielką przyjemnością informuję, iż od 1 sierpnia 2013 r. czynna jest w Kłodzku Podziemna Trasa Turystyczna.

Jak wyglądało niegdyś życie codzienne w Kłodzku, jakie tajemnice skrywało, jak mieszkańcy radzili sobie z podstawowymi potrzebami? Wizyta w Podziemnej Trasie Turystycznej na pewno uchyli rąbka kłodzkich tajemnic.

Do zwiedzania atrakcji turystycznej zapraszamy codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30).
Ceny biletów: 8 zł normalny, 6 zł ulgowy.
Ruch na trasie jest jednokierunkowy – zwiedzanie rozpoczynamy od ul. Zawiszy Czarnego, a kończymy u podnóża Twierdzy Kłodzkiej /ul. Czeska/.

W ramach Projektu pn. „Zwiększenie atrakcyjności miejskich obiektów dziedzictwa kulturowego o znaczeniu regionalnym w Kłodzku - etap II” wyposażono Podziemną Trasę Turystyczną w elementy, które wprowadzą zwiedzających w klimat XVI, XVII i XVIII – wiecznego Kłodzka, dość dobrze prosperującego, ale i targanego zbrojnymi konfliktami oraz narażonego na klęski żywiołowe, a więc są to:

•interaktywny system nagłośnienia z detektorami ruchu monitorowany przez centralny system sterowania. Z głośników popłyną dźwięki dawnego miasta (odgłosy jarmarku, muzyka mieszczańska, odgłosy biesiadników w dawnej karczmie), a także odgłosy bitwy.

•interaktywne nośniki multimedialne, na których wyświetlane są animacje. Zastosowany inteligentny system emisji obrazu i śledzenia ruchu zmienia prezentowane treści w momencie wykrycia ruchu umożliwiając przy tym pełną interakcję z wyświetlanymi obrazami – na przykład wymodelowane w technologii 3D, animowane szczury, które dynamicznie reagują na ruch przechodzących osób.

•eksponaty obrazujące życie dawnych mieszkańców miasta i sposób wykorzystania piwnic pod ich domami. Zwiedzający będą mogli zobaczyć manekiny naturalnej wielkości przedstawiające mieszkańców miasta w epokowych strojach (piekarza, czeladnika, kata, skazańca, praczkę), wyposażenie pralni, piekarni, kantoru kupieckiego, karczmy, katowni, więzienia i składu amunicji. Nie zabraknie również elementów grozy takich jak repliki narzędzi tortur, kajdany, dyby, topór katowski, łańcuchy, a także stylizowane plansze odnoszące się do form kar w XVI i XVIII w. Mieszkańcy Kłodzka wykorzystywali piwnice również jako magazyny żywności oraz schrony podczas działań wojennych. Jedna z komór poświęcona została wojennemu wątkowi w historii miasta. Zobaczymy tu więc skrzynie z zapasami broni, amunicji, beczki z prochem czy też halabardy.

Uroczyste otwarcie trasy nastąpiło 1 sierpnia 2013 r. z udziałem władz miasta Kłodzka – burmistrza Bogusława Szpytmy, wiceburmistrza Henryka Urbanowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Kłodzku Piotra Brzostowicza oraz ks. proboszcza Henryka Całki, który poświęcił obiekt.

Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji jest operatorem ruchu turystycznego podziemnej trasy w Kłodzku.

Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji
Pl. Jagiełły 1 , 57-300 Kłodzko


.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Załączniki:
Ostatnia11 lata 3 miesiąc temu edycja: Albin od.

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0.317 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]