„Pociąg z ochotnikami roku 1920”

Więcej
14 lata 3 miesiąc temu #1591 przez Albin
Dziś 12.08 na krakowskim dworcu będzie można obejrzeć rekonstrukcję historyczną „Pociąg z ochotnikami roku 1920”, odbywającą się w ramach obchodów 90. rocznicy bitwy warszawskiej. Pociąg przyjedzie do Krakowa z Chabówki dziś o godzinie 16.46, by ze stacji Kraków Główny zabrać ochotników i pododdziały wojskowe z Małopolski. W wydarzeniu weźmie udział około 30 ochotników - harcerzy i osób z grup rekonstrukcyjnych, a artyści z Loch Camelot odśpiewają pieśni z tamtego okresu oraz zainscenizują pożegnanie ochotników. Pociąg w stronę Warszawy odjedzie o godzinie 17.16. Serdecznie zapraszam na to niecodzienne wydarzenie.

Warszawa pamięta


Wojna 1920 r. miała wiele fascynujących epizodów, ale najważniejsza okazała się mobilizacja całego narodu, który stanął w obronie niepodległości, odzyskanej po 123 latach zaborów. Do decydującego starcia doszło na przedpolach stolicy pod Ossowem i Radzyminem. Jednocześnie dowodzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego oddziały przerwały drogi zaopatrzenia jednostkom Armii Czerwonej zmuszając je do ucieczki.

Do formowanych pod Warszawą i w Warszawie oddziałów spieszyli Polacy z całego kraju i z zagranicy. Wstępowali do wojska ochotnicy kilkunastoletni, bardzo często podający, iż mają więcej lat niż mieli w rzeczywistości, studenci, uczniowie, ich nauczyciele i wychowawcy.

Obsługi broni uczyli się niejednokrotnie już w okopach. Jechali pociągami z Małopolski, Wielkopolski, wyruszających na front żegnały rodziny i władze miast, były kwiaty, łzy, obietnice, że wrócą, przemówienia patriotyczne. Dzięki odważnym decyzjom strategicznym podjętym m.in. na podstawie znajomości treści sowieckich szyfrogramów, istniejąca niespełna dwa lata Polska obroniła swoją niepodległość.

15 sierpnia 2010 roku mija 90 lat od Bitwy Warszawskiej – jednego z najważniejszych momentów w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości po roku 1918 i następnie jej obrony. Rok 1920 bardzo szybko, niemalże natychmiast – stał się dla Polaków mitem i legendą.

W 90. rocznicę bitwy warszawskiej Miasto stołeczne Warszawa wraz z współorganizatorami projektu: Polskim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei ( www.psmk.org.pl ), PKP Cargo, PKP S.A., PKP PLK S.A., Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, miastami: Skierniewice, Piotrków Trybunalski, Kraków, pragnie przypomnieć tamten czas i zaprasza na "Pociąg z ochotnikami roku 1920" - projekt, który odtwarza trasę jednego z wielu składów z tamtych dni.

Inscenizacja ma pokazać i przypomnieć jeden z najbardziej przejmujących momentów w historii Polski kiedy to w obliczu zagrożenia bolszewickiego tysiące Polaków z najodleglejszych zakątków naszego kraju spieszyło do polskiej armii, by bronić Ojczyzny. Szczegóły w programie obchodów.
. beta.um.warszawa.pl/o-warszawie/1920

.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Załączniki:

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0.368 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]