Nowa ścieżka dydaktyczna w Zawoi

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #4577 przez zkarola
Ścieżka dydaktyczna „Mokry Kozub” powstała w Babiogórskim Parku Narodowym w Zawoi. Przyrodnik Maciej Mażul powiedział w środę, że choć oficjalne otwarcie zaplanowano na wiosnę, to już teraz ścieżka cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i miejscowych.
„Myślą przewodnią, która nam przyświecała przy jej tworzeniu, było zmniejszenie liczby osób, które wchodzą na chroniony teren parku. Wiele grup korzystających z naszej oferty edukacyjnej może przejść ścieżką i na niej przeprowadzić zajęcia. Zauważyliśmy także, że wzbudza ona zainteresowanie spacerowiczów. Szczególną atrakcją jest platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Babiej Góry” - powiedział PAP Maciej Mażul.

Ścieżka rozpoczyna się przy budynku dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego. Szlak wiedzie w kierunku góry Mokry Kozub, a następnie do Zawoi Markowej, gdzie kończy się nieopodal skansenu, w którym podziwiać można m.in. kurną chałupę z 1840 roku oraz dwie chałupy, kuźnię i piwniczkę ze spichlerzem z początku XX wieku.

Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego powiedział, że ścieżka wiedzie leśnymi dróżkami i liczy około 2 km. Na jej trasie znalazło się dziewięć przystanków tematycznych, które ułatwiają i uatrakcyjniają prowadzenie zajęć przyrodniczych. Przybliżają także przyrodę Babiej Góry.

Pierwszy przystanek - „Z biegiem rzeki” - przybliża florę i faunę lokalnych potoków. Katarzyna Fujak z Parku Narodowego przypomniała, że granią babiogórskiego masywu biegnie europejski dział wodny, oddzielający zlewnię Bałtyku od Morza Czarnego. W masywie góry wypływa aż 812 źródeł, których wody wpadają do obu mórz.

Kolejne przystanki przybliżają m.in. budowę geologiczną Babiej Góry, leśną roślinność, klimat i pogodę, która jest charakterystyczna dla masywu, a także bytujące tam ptactwo.

Szczególną atrakcją będzie żabi staw, gdzie wiosną można przyjrzeć się życiu płazów, a także domek dla ptaków zawieszony w koronie jednego z drzew. Wchodząc do niego można się przekonać, co widzą małe rudziki, czekając w gnieździe na rodziców. Jest także „leśna klasa”, w której można przeprowadzić lekcję; wśród drzew ustawione są ławki i tablica.

Ostatni przystanek został nazwany „Polaną odkrywców”. To plac zabaw, który pobudza najmłodszych do zainteresowania się przyrodą. Są tam m.in. drewniane cymbały zwane dendrofonem i huśtawka przypominająca ptasie gniazdo. Umieszczone zostały tam także wzorniki tropów, które obrazują długość skoków różnych zwierząt.

Ścieżka była budowana przez kilka ostatnich miesięcy. Babiogórski Park Narodowy pozyskał na nią oraz na infrastrukturę towarzyszącą, a także na modernizację ośmiu innych ścieżek edukacyjnych, łącznie ponad 1,8 mln zł z Unii Europejskiej.

onet.pl

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0.318 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]