"psmiętaj z nami" MHK

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #5307 przez zkarola
Przyjdźcie zobaczyć miasto, którego nie znacie lub o którym zapomnieliście.
Uwolnijcie wspomnienia.

Zabierzemy Was na 6 spacerów – po Krowodrzy, Zabłociu, Podgórzu, Śródmieściu. Razem zobaczymy miejsca, które na co dzień są niedostępne. Opowiemy historie lokalizacji pomijanych w większości opowieści.
Przy pl. Inwalidów – ze szczekaczek rozlegną się dźwięki i odgłosy miasta sprzed siedemdziesięciu lat.
Przy Fabryce Schindlera będzie można spróbować okupacyjnych potraw i dowiedzieć się jak powstają: babka z obierków ziemniaczanych, faszerowane cebule na gorąco, kawa z cykorii. Dostaniecie przepisy, kartki z kalendarza i namiastkę smaku okupacyjnego menu. Poznacie warsztat pracy kucharzy wielkiego kryzysu aprowizacji.

Najodważniejszych zapraszamy do udziału w biegu 5 km Trasą Pamięci: z placu Inwalidów na plac Bohaterów Getta. To prawdziwy maraton pamięci.

Na finał – z balkonu nad Apteką pod Orłem, przy placu Bohaterów Getta 6 odczytane zostaną fragmenty dzienników Tadeusza Pankiewicza. W tle mapping fasady budynku – obrazy getta, fotografie miasta, muzyka skomponowana specjalnie na tę okazję.
Cały czas wolny wstęp do wszystkich trzech oddziałów (wstęp do Fabryki Emalia Oskara Schindlera na podstawie dokonanej rezerwacji online).
Godziny: 10.00-23.00.

Tak niewiele trzeba, by nie zapominać – wystarczy chwila wspomnień, minuta refleksji nad tym, co minęło – proste ćwiczenia z Pamięci. 14 kwietnia każdy z nas będzie miał szansę przeżyć miniony czas – Kraków ożyje wspomnieniami z lat 1939–1945–1956.

Krakowska muzealna Trasa Pamięci rozciąga się między trzema miejscami: Fabryką Emalia Oskara Schindlera, Apteką pod Orłem i oddziałem Ulica Pomorska. Łączą ją trzy daty: 1939, 1945 i 1956 r. Trzy miejsca – wiele opowieści – często nieznanych, nigdy nieopowiedzianych, powoli zapominanych, ale ciągle ważnych.

Pamiętaj z nami to próba opowiedzenia prostym językiem o ludziach, miejscach, wydarzeniach i sprawach, które zazwyczaj nadmiernie komplikujemy. Lub też o których nie chcemy i nie mamy ochoty pamiętać. Po co nam wspomnienia o wojnie? Po co historie o czasie, który po niej nastąpił? Po co ta pamięć, czasem bardziej rodzinna – częściej zewnętrzna, obca, zaanektowana przez uroczystości państwowe. Dlaczego mamy myśleć, że miniony czas dotyczy nas, żyjących tu i teraz?

mhk.pl/wydarzenia_cykliczne/pamietaj_z_nami

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0.289 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]