30.IX Zwiedź i zobacz Podgórze jakiego nie znasz!!

  • Autor
  • Gość
  • Gość
12 lata 1 miesiąc temu - 12 lata 1 miesiąc temu #6657 przez
W ramach XI Podgórskich Dni Otawrtego Podgórza
w niedzielę 30 września przygotowano serię spacerów z przewodnikami po ciekawych i interesujących miejscach krakowskiego Podgórza.
Jednym słowem - nie siedź w domu - idź na wycieczkę !!

NIEDZIELA, 30 września – SPACERY

Podgórze dla początkujących czyli historia Podgórza w pigułce
godz. 10.00

Zbiórka przed kościołem św. Józefa.
Oprowadza: Elżbieta Lang i Piotr Jaguścik
---
Prokocimskie obozy
godz. 10.00

Obozy służby budowlanej (Baudienst 100 i 108) i Żydowski Obóz Pracy Julag II
Zbiórka: „Na mycie” czyli u zbiegu ul. Wielickiej i Bieżanowskiej Oprowadza: Andrzej Chytkowski
---
Bagry – ich historia i atrakcje
godz. 11.00

Zbiórka: Parking przed UKŻ HORN, ul. Kozia 22, www.ukz.hornkrakow.pl , 10 min z przystanku Rzebika (tramwaj: 11 i 20, autobus: 125, 158, 185)
W programie zwiedzanie wieży widokowej, spacer ok. 4 km wokół Bagrów, Poznamy historie znane i nieznane o zalewie Bagry. Dowiemy się gdzie w Krakowie można „dostać” wiatr w żagle i dlaczego na Bagrach jest go najwięcej.
Oprowadza: Ryszard Łukasik
---
Ludwinów apartamentowo-hotelowy
godz. 11.30

Zbiórka: przystanek autobusowy (m.in. linii 144, 164, 173, 179, 184) oś. Podwawelskie (w kierunku Matecznego)
Oprowadza: Janusz Guzik
---
Specjalnie dla dzieci: Legendy Podgórza, czyli o księżniczce, kamieniu filozoficznym i podgórskich zwierzętach
godz. 11.30

Zbiórka: przed kościołem św. Józefa (wyruszamy na spacer bez względu na pogodę).
Z myślą o najmłodszych odkrywcach podgórskich zakamarków przygotowaliśmy specjalny spacer. Dzieci dowiedzą się pod jaką górą powstało Podgórze, skąd wzięła się nazwa Rękawka i gdzie można spotkać nieszczęśliwą księżniczkę. Spróbujemy odgadnąć, co łączy Podgórze z Nowa Hutą, a także wspólnie poszukamy Pana Twardowskiego i jego koguta, może uda nam się też spotkać inne podgórskie zwierzęta.
Oprowadza: Katarzyna Bury
---
Spacer po Parku Jerzmanowskich
godz. 12.30

Zbiórka: przed pałacem w Parku Jerzmanowskich (ul. Górników), opowieść o polskim Noblu Erazmie Jerzmanowskim, jego pałacu i parku oraz zwiedzanie Izba Historii Starego Prokocimia w Młodzieżowym Domu Kultury.
Oprowadza: Grażyna Fijałkowska
---
Wojenne dzieje "Libana". Kamieniołom "Liban" i Służba Budowlana w Generalnym Gubernatorstwie
godz. 13.00

Zbiórka: ul. Za Torem 22, przed wejściem
Oprowadza: Piotr Makuła (Muzeum Armii Krajowej im Gen. Emila Fieldorfa „Nila”)
---
Sportowe Podgórze - spacer historyczny
godz. 13.00

Zbiórka: przed budynkiem KS Korona, ul. Kalwaryjska 9-15
Sportową wyprawę po Podgórzu rozpoczniemy pod obiektami klubu KS Korona, będzie to pretekst do opowieści o bogatej historii klubu, medalach imprez rangi mistrzostw świata i Europy oraz współczesności. Następnym przystankiem będzie stadion KS Korona przy ul. Parkowej, gdzie zagłębimy się w przeszłości nieistniejącej już sekcji piłki nożnej. Dalej udamy się w miejsca związane z klubami, które są historią sportową Podgórza, a których nazwy dawno już przestały mówić cokolwiek przeciętnemu kibicowi. Na kilkanaście minut ożywimy Towarzystwo Sportowe Krakus czy Klub Sportowy Diana.
Oprowadza: Norbert Tkacz (dziennikarz redakcji sportowej Radiofonii)
---
Kościół św. Józefa, (Rynek Podgórski), www.jozef.diecezja.pl ,
godz. 13.00 – 16.00 - wyjście na wieżę

Podziwianie wspaniałej panoramy Podgórza i Krakowa z wieży neogotyckiego kościoła św. Józefa projektu Jana Sas-Zubrzyckiego.
---
Lokomotywownia Płaszów
godz. 14.00 i 16.00

Zbiórka przez dworcem Kraków Płaszów od strony miasta.
Oprowadzanie: Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie

---
Dawna EMALIA OSKARA SCHINDLERA – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Lipowa 4, www.mhk.pl
godz. 14.00

Zbiórka: przed bramą ul. Lipowa 4
„Fabryka Schindlera – przeszłość/współczesność”: spacer po terenie dawnej Fabryki Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera ilustrowany archiwalnymi zdjęciami i dokumentami. Oprowadza: Monika Bednarek
---
Spacer śladami starych wolskich fotografii
godz. 15.00

Zbiórka: szkolny park, u wejścia do Gimnazjum nr 27 im. Hubala, ul. Malborska 98 W archiwach wolskich rodzin da się odnaleźć fotografie, które już urosły do rangi symbolu, fotografie ważne dla zrozumienia dziejów Woli Duchackiej. Z ich pomocą odczytujemy przeszłość Woli, wyobrażamy sobie jak to kiedyś było, kim byli ludzie i w jakich okolicznościach żyli. Na zdjęciach jest cała społeczność Woli na tle budynku gminnego w 1928 roku, dziewczyna w łódce na dworskim stawie, dwaj mężczyźni na słupach znaczących wjazd na dworską posesję, wojskowe samochody niemieckie wjeżdżające do Woli we wrześniu 1939, dokumentacja spektakli plenerowych w parku dworskim, żołnierze Żelbetu kąpiący się w dworskim stawie, położenie kamienia węgielnego pod budowę kościoła, strajk w Fabryce Kabli i wiele innych. Niektóre z tych fotografii spróbujemy odtworzyć z uczestnikami spaceru. Oprowadzają: przedstawiciele wolskich rodów, świadkowie historii, badacze dziejów Woli. Organizatorzy spaceru: Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód i Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej.
---
Podgórski street art
godz. 15.00

Zbiórka: u zbiegu ul. Józefińskiej i Piwnej, pod muralem Blu
Od kilku lat Podgórze intensywnie przyciąga artystów, którzy wybierają tę dzielnicę na miejsce do życia i pracy twórczej. Coraz większa ilość zlokalizowanych w Podgórzu indywidualnych pracowni, galerii, nieoficjalnych miejsc wymiany doświadczeń, a także oficjalnych instytucji kultury, nie pozostaje bez wpływu na przemiany w przestrzeni publicznej dzielnicy. Na ulicach i ścianach Podgórza coraz częściej pojawiają się - graffiti, nalepki, plakaty, murale i mozaiki. Zapraszam na wycieczkę po najciekawszych przykładach podgórskiego street artu.
Oprowadza Artur Wabik
---
Szpital im. dr Józefa Babińskiego w Kobierzynie, ul. Babińskiego 29
www.babinski.pl ,
godz. 15.00

Zbiórka: przystanek Babińskiego. Dojazd z Łagiewnik autobusem 106 (kierunek Skotniki Szkoła) lub 166 (kierunek Sidzina). Ewentualnie z pętli Borek Fałęcki autobusem 201 (kierunek Skawina).
WYMAGANA REZERWACJA (Grupa 50 osób, wejściówki: Dom Historii Podgórza i Galeria Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 22 września w godz. 10.00 – 15.00 oraz w dniach 24 – 28 września w godz.11.00-18.00, informacje tel.: 12 396 39 49).
Zapraszamy do obejrzenia niezwykłego, zabytkowego szpitalnego zespołu architektoniczno-parkowego w Kobierzynie (dawnej wsi, obecnie dzielnicy Krakowa). Wybudowany w latach 1907-17 jako szpital psychiatryczny, obiekt powstał w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta-ogrodu i był zaliczany do najpiękniejszych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie. W programie, oprócz spaceru po terenie Szpitala, zwiedzanie niektórych budynków: teatru, kościoła, willi dyrektorów, budynków gospodarczych a także wystawy prac plastycznych pacjentów. Poznamy wiele ciekawych historii związanych z dziejami Szpitala i lecznictwem psychiatrycznym. To szansa na nieco inne, niebanalne spojrzenie na psychiatrię.
Oprowadza: Maciej Bóbr
---
Wokół Podgórskiego Rynku
godz.15.30

Zbiórka: przed budynkiem dawnego podgórskiego magistratu (Rynek Podgórski 1)
Pastorał czy wiosło, orzeł czarny czy biały, trójkąt czy trapez czyli tajemnice podgórskiego rynku.
Oprowadza: Jarosław Żółciak
---
Między płaszowską "szopą" a bocznicami Prokocimia - czyli wędrówka po kolejowych użytkach i nieużytkach Podgórza - godz. 16.30
Zbiórka: ul. Kolejowa - jej początek czyli styk z ul. Braci Gierymskich oraz Bieżanowską
Powstała w l. 1883 - 84 i rozbudowana z początkiem XX stulecia stacja i lokomotywownia płaszowska stała się "motorem cywilizacyjnym" i dominantą urbanistyczną tej części Podgórza. W latach okupacji niemieckiej uzupełnił ją zespół torów i budynków Prokocimia Rozrządowego. Oba zespoły swą rozległością i rozplanowaniem na trwałe zdefiniowały przestrzennie tę część miasta. Spacer będzie okazją bliższego zapoznania się z historycznymi, dziś już unikatowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi i technicznymi stosowanymi na kolei w minionych stuleciach. Jednocześnie będzie rodzajem refleksji na temat zapomnienia i degradacji kolei w krajobrazie miasta. Oprowadza: Dominik Lulewicz (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa).

---
Dwór Czeczów,
ul. Ks. Popiełuszki 36, www.dworczeczow.pl ,
Zwiedzanie dworu i parku:
godz. 17.00
- „Historia Dworu Czeczów oraz rodziny Czecz de Lindelwald" - Bogna Wernichowska godz. 17.45 - prelekcja "800 lat Starego Bieżanowa" - dr Kamila Follprecht Wystawa "800 lat Bieżanowa" przygotowana w ramach obchodów 800-lecia
Bieżanowa. Organizatorzy: Archiwum Państwowe w Krakowie, Dom Kultury "Podgórze". Kuratorzy: Kamila Follprecht, Tomasz Wroński
---
Studio Tańców Swingowych SWING & SWAY, ul. Rękawka 3/2, www.swingnsway.pl
godz. 18.00- 20.00

WIELKI FINAŁ - wieczór w klimacie Gildy Gray i szalonych lat 20, który jak klamra spina XI Podgórskie Dni Otwartych Drzwi czyli taneczna podróż do Złotej Ery Swingu ze studiem tańców swingowych SWING & SWAY.
To jedyne studio tańca w Krakowie skupiające się na technikach swingowych pierwszej połowy XX wieku, takich jak Charleston, Lindy Hop, Blues czy West Coast Swing.
Jako pierwsi w kraju podjęli się wiosną 2010 roku organizacji ogólnopolskiego Festiwalu Kultury i Tańców Swingowych „Swing Era Festival – Solvay 2010”.Na kolejną edycję zapraszają już w kwietniu 2013 roku.
Muzyczno-taneczna podróż w Złotą Erę Swingu rozpocznie się w mieście Charleston, by przenieść się do Nowego Orleanu, na Broadway, w końcu do nowojorskiej dzielnicy Harlem, w której narodził się Lindy Hop. Odwiedzimy kultowe miejsca swingu. Zobaczymy, jaki wpływ na Erę Big Bandów wywarła II Wojna Światowa i będziemy towarzyszyć muzykom i tancerzom do lat 50, kiedy to powstanie rock and roll'a zakończyło panowanie swingu.
Ukoronowaniem naszej podróży będzie wspólnie wykonany Charleston, taniec od którego wszystko się zaczęło.
Zapraszają: Anna Makselan-Vieux i Jarosław Rupiewicz
---

Program dostępny również na stronach: www.podgorze.pl , www.domhistoriipodgorza.pl oraz www.edd2012.pl
Kontakt z organizatorami: email: [email protected], tel.12 396 39 49.
ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W PROGRAMIE Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCHI
Ostatnia12 lata 1 miesiąc temu edycja: od.

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0.350 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]