Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego

Więcej
14 lata 2 miesiąc temu #1806 przez Albin
Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego

RePeFeNe 2010
22 - 26 września 2010 r.
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
www.dkchwalowice.pl
Rybnik ul. 1 Maja 95, tel. 4216222
5 dni specjalnych pokazów filmowych, warsztatów, pokazów 33 filmów konkursowych, spotkania
z gośćmi specjalnymi, jubileuszu KFNu oraz premiera filmu Byzuch 2: Rewizyta ,
koncert Kwartetu Jorgi do niemego filmu Janosik.
To wszystko w ramach IX edycji
Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego RePeFeNe 2010
film promujący RePeFeNe z fragmentami filmów konkursowych:

strona RePeFeNe:
www.kfn.strona.pl/repefene.htm
Dodatkowo w 20 miastach Polski od 10 września do października trwa retrospektywa
The Best OF(f) RePeFeNe
www.kfn.strona.pl/repefene_the_best_of.htm
Zapraszam gorąco,
Krzysztof Łapka
www.dkchwalowice.pl
tel. 513064196
Program: Miejsce: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
22.09 środa: wstęp wolny
godz. 18.00 , Jubileusz 10-lecia działalności Klubu Filmu Niezależnego.
Pokazy fragmentów filmów, teledysków, programów TV. Spotkanie z twórcami i aktorami KFNu
Klub Filmu Niezależnego działa w Rybniku od 2000 r. Skupia pasjonatów kina w różnym wieku. W klubie powstają filmy fabularne, teledyski, a nawet offowe programy telewizyjne, m.in. popularny w Rybniku program rozrywkowy Żółta Gumowa Kaczka (w latach 2000-2002 powstało 68 odcinków), offowy serial kryminalno-komediowy Natalia: Ostatnie Słowo (18 odcinków), serial komediowy Natalia: Pamiętniki (11 odcinków). W klubie powstało sześć popularnych filmów niezależnych o tematyce śląskiej: Jak przed wojną(2004), Msza (2005), Kantpol (2006), Byzuch (2008), Bajzel po polsku (2009) i Byzuch 2: Rewizyta (2010). Filmy te były prezentowane na wielu prestiżowych konkursach filmowych, takich jak Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni lub Festiwal Polskich Filmów Komediowych w Lubomierzu. Filmy były emitowane m.in.
w TVP Kultura, a ich twórcy zostali zaproszeni przez Kazimierza Kutza do programu Grażyny Torbickiej. Eugeniusz Kluczniok, współautor ww. filmów został w 2010 roku odznaczony srebrną odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Mirosław Ropiak i Eugeniusz Kluczniok są także dwukrotnymi laureatami nagrody prezydenta miasta Rybnika w dziedzinie upowszechniania kultury.
W filmach Klubu Filmu Niezależnego chętnie występują popularni aktorzy: Jerzy Cnota (znany z roli Gąsiora w Janosiku i z ponad 100 innych ról), Jerzy Janeczek ( znany np. z roli Witii w trylogii o Kargulach i Pawlakach), Grzegorz Stasiak (Angelus), a w ostatnim filmie pt. Byzuch 2: Rewizyta do obsady dołączyła Marzena Kipiel-Sztuka znana choćby z roli Halinki Kiepskiej w serialu Świat wg Kiepskich.
KFN jest także współorganizatorem Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego RePeFeNe.
więcej o KFN:http://www.kfn.strona.pl/
program RePeFeNe: www.kfn.strona.pl/repefene.htm
23.09 czwartek: wstęp: 10 zł
godz. 18.00 , Pokaz niemego filmu Janosik (Słowacja 1921 r., 68 minut)
ze specjalnie przygotowaną muzyką graną na żywo przez zespół Kwartet Jorgi.
Film Janosik z 1921 roku to pierwszy słowacki pełnometrażowy film, wpisany w 1995 r.
na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Kwartet Jorgi istnieje i występuje już od 1982 r. Zagrał setki koncertów w Polsce, brał udział w festiwalach
w Niemczech, Francji, Anglii (Festiwal Fletowy BBC), Czechach, Słowacji, Szwecji, Kanadzie, USA
i w Wenezueli (w ramach Dni Kultury Polskiej). Wspłpracował z teatrami w Gnieźnie, Legnicy, Wałbrzychu, Szczecinie, Warszawie, Poznaniu, Zakopanem. Muzykę Kwartetu Jorgi wykorzystywano w filmach polskich
i zagranicznych oraz w różnych nagraniach radiowych.
Z Kwartetem wiążą się takie pojęcia jak zielona muzyka czy muzyka zielonej fali, ukute dla określenia jego, niespotykanej wcześniej, akustycznej muzyki. Jako jedna z pierwszych grup folkowych w Polsce nie reprezentowali żadnego określonego nurtu-oni dopiero go tworzyli.
Twóczość muzyczną Kwartet Jorgi rozpoczął od grania tematów celtyckich, z czasem odkrywając folklor polski, bałkański i ukraiński. Inspiracje czerpał również z muzyki klasycznej odwołującej się do muzycznej tradycji ludowej (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), ale nie odżegnywał się też od muzyki wspłczesnej (elementy jazzu

i rocka). Sama nazwa Kwartetu pochodzi od poznańskiego flecisty z XVI w.-Tomasza Jorgi.
W poszukiwaniu inspiracji dla swych adaptacji i improwizacji muzycy Kwartetu brali udział w wielu muzycznych ekspedycjach: Jugosławia (1989); Rumunia i Bułgaria (1990); Huculszczyzna (1991); Ukraina, Słowacja, Bułgaria (1992); w następnych latach Albania, Grecja, Egipt. Od 1985 r. lider zespołu, Maciej Rychły prowadził prace nad dawnymi instrumentami, głównie aerofonami. Rekonstruował wczesnośredniowieczne aerofony, czego efektem były publikacje naukowe i nagrania w Biskupinie (1988). W 1993 r. zbudował wraz z archeologiem

i historykiem Witoldem Migalem starożytny instrument zwany litofon. Na podstawie planów litofonu znajdującego się w Muzeum Człowieka w Paryżu rekonstruowali instrument metodą ręcznej obróbki krzemienia przy pomocy kościanych i kamiennych narzędzi, bowiem tylko tą techniką można wykonać potrzebne do budowy instrumentu sztaby krzemienne. W latach 1998 - 2000 Maciej Rychły zajmował się badaniami oraz rekonstrukcją instrumentów i muzyki starożytnej Grecji tworząc muzykę do spektaklu Metamorfozy Apulejusza w OPT Gardzienice. Efektem tych prac była płyta Metamorfozy wydana w 2000 r.
W tym roku Kwartet Jorgi proponuje nowy projekt Janosik 21. Juraj Janosik (1688-1713) słynny zbójnik, obecny w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. W historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w paśmie Mała Fatra na Słowacji. W 1921 r. powstał pierwszy słowacki pełnometrażowy film Janosik 21, do którego Kwartet Jorgi wykonuje specjalnie przygotowaną muzykę w trakcie projekcji filmu. Sam film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa debiutantów. Reżyser Ludovít Jaroslav Siakeľ i jego brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera Janosika odbyła się w 1921 r. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 r. w garażu w Chicago. W 1975 r. został zrekonstruowany, a w 1995 r., jeszcze
za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Występują:
Maciej Rychły-instrumenty pasterskie
Łukasz Banaszkiewicz-saksofony
Waldemar Rychły-gitara, dzwonki
godz. 19.30 , Pokaz filmu dokumentalnego Off Festiwal 2006
Jest to filmowy dokument pierwszej edycji festiwalu muzyki alternatywnej który odbył się
w dniach18 do 20 sierpnia 2006 roku w Mysłowicach, film godzina po godzinie jest zapisem
3 dni trwania festiwalu, zarejestrowano koncerty wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu, wywiady
z muzykami i uczestnikami. Wystąpiły między innymi takie zespoły jak: Kanał Audytywny, Maria Peszek, Lenny Valentino, Apteka, John Porter, T.Love, Lech Janerka, Sofa Surfers, Bang Gang,I-MX i wiele innych.

Z prawie 12 godzin zarejestrowanego materiału zmontowano 1 godzinny film. Podczas RePeFeNe odbędzie się dopiero drugi publiczny pokaz tego dokumentu!
24.09 piątek: wstęp: 5 zł (poza warsztatami)
godz. 9.00 , Warsztaty Filmowanie lustrzanką przygotowane przez portal Światobrazu.pl
Uczestnicy szkolenia w trakcie spotkania zdobędą umiejętności związane z filmowaniem lustrzanką. Poznają możliwości, jakie mają lustrzanki w zakresie filmowania, zdobędą podstawową wiedzę o kadrowaniu, planowaniu sekwencji ujęć, posiądą umiejętność dostosowania się do zastanego oświetlenia. W trakcie warsztatów, pracując z trenerem, poznają swoje mocne i słabe strony i dowiedzą się, co zrobić, aby efekty filmowania lustrzanką były zadowalające.
Warsztaty kierowane są do wszystkich tych, którzy posiadają lustrzanki cyfrowe lub aparaty systemu 4/3 i mikro 4/3 z funkcją filmowania.
Uwaga: wielkość grupy ograniczona jest do 15 osób.
Zapisy na stronie organizatora:
www.swiatobrazu.pl/filmowanie-lustrzanka...o-repefen-21404.html
Program warsztatów:
1. Kompozycja obrazu filmowego.
2. Plany filmowe: ustawienia
3. Światło jako element kompozycji.
4. Barwa światła-plastyka obrazu.
5. Głębia ostrości-obiektywy.
6. Ruchy kamerowe i pozycje kamery: jazda, transfokacja, focus.
7. Sprzęt zdjęciowy.
8. Zastosowanie filtrów.
9. Realizacja dźwięku.
godz. 15.00 , Pierwszy blok filmów konkursowych w kategoriach: fabuła, eksperyment, dokument.
Filmy oceniać będzie powołane do tego celu jury, w skład którego wejdą:
Jan F. Lewandowski (przewodniczący)-krytyk filmowy, historyk, autor wielu książek i publikacji,
Grzegorz Lipiec , niezależny filmowiec, założyciel grupy SKY PIASTOWSKIE, autor wielokrotnie nagradzanego filmów: Że życie ma sens , Dzień, w którym umrę.
Eugeniusz Kluczniok , kompozytor piosenek, tekściarz, niezależny filmowiec, który w Klubie Filmu Niezależnego zrealizował sześć popularnych filmów o śląskiej tematyce, m.in.Jak przed wojną , Byzuch , Byzuch: Rewizyta. W 2010 roku odznaczony srebrną Honorową odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego za działalność filmową.
godz.20.00 , Spotkanie z Gościem Specjalnym RePeFeNe , Grzegorzem Lipcem połączone
z pokazem jego filmu.
Grzegorz Lipiec , uodzony 16 kwietnia 1974 (Zielona Góra), znak zodiaku: baran, zawód: filmowiec. Reżyser, scenarzysta, montażysta, aktor. Ikona polskiego kina niezależnego. W 1990 roku wraz z kolegami z osiedla założył amatorską grupę filmową SKY PIASTOWSKIE, która na swoim koncie ma na swoim koncie kilkanaście produkcji fabularnych. Studiuje zaocznie montaż w PWSFTviT w Łódzi i prowadzi firmę zajmującą się produkcją filmów. Jest laureatem nagrody Paszporty Polityki.

Największym sukcesem Grzegorza i grupy Sky Piastowskie okazał się film z 2004 r. pt. Dzień, w którym umrę.Ten mocno subiektywny, dynamiczny i przede wszystkim ekspresyjny, niespełna 60 minutowy film zdominował Offową scenę w Polsce pięć lat temu. Wśród prestiżowych nagród znalazły się: Offskar (Polskie Nagrody Kina Niezależnego) w kategorii: Najlepszy Montaż, Złota Kaczka (przyznawana przez czasopismo Film) za najlepszy film offowy; za rok 2004, Poznań (MFF Off Cinema) nagroda Brązowy Zamek w kategorii Open, Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna (w konkursie kina niezależnego), uzasadnienie werdyktu jury: film w brawurowej i drapieżnej formie pyta o granice wolności jednostki.
25.09 sobota: wstęp 5 zł (poza warsztatami)
godz.10.00 ,Warsztaty scenariuszowe przygotowane przez Centrum Sztuki Filmowej
w Katowicach. Warsztaty poprowadzi Andrzej Tuziak, scenarzysta, pisarz, recenzent.
UWAGA! Zgłoszenia na warsztaty scenariuszowe przyjmowane są mailowo:
[email protected] do dnia 20 września. Ilość miejsc ograniczona!

Andrzej Tuziak ukończył wydział socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz wydział scenariuszowy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Publikował artykuły i recenzje między innymi w Polityce, Dialogu, Magazynie Literacko-Artystycznym, Regionach, Tak i nie, Życiu Bytomskim, Trybunie Śląskiej, Miesięczniku Śląsk czy Fantastyce. Od roku 1990 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a w latach 2005-2008 prezes katowickiego oddziału tego Stowarzyszenia. W latach 1994-1996 prowadził wykłady i ćwiczenia na wydziale filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z zakresu scenariopisarstwa.W latach 2005-2009 prowadził w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach dwa razy do roku dwumiesięczne warsztaty scenariuszowe dla początkujących scenarzystów. Autor scenariuszy m.in. do: Głodomór-TVP 1990, W oczach zachodu-Studio im. K.Irzykowskiego 1990, Najważniejsze nie szkodzić-scenariusz 1991, Elegia-Zespół Filmowy OKO-nowela filmowa 1994, Taksówka jedynki-serial Gambit Production 1998-2000, Fala zbrodni (2 odcinki) Polsat 2006, Majka - serial TVN 2008.
godz. 15.00 , Drugi blok filmów konkursowych konkursowych kategoriach: fabuła, eksperyment, dokument.
godz .20.30 , Spotkanie z Gościem Specjalnym RePeFeNe; z Franciszkiem Dzidą połączone z pokazem jego filmów: Szarość (1985), Opuściłam siebie. Zostawiłam ciało (2000), 15 fotografii (2010).
Franciszek Dzida , reżyser filmów amatorskich. Założyciel Amatorskiego Klubu Filmowego Klaps w Chybiu. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Franciszek Dzida był pierwowzorem postaci Filipa Mosza, bohatera Amatora Krzysztofa Kieślowskiego granego przez Jerzego Stuhra.
26.09 niedziela: wstęp: 10zł
godz. 14.00 , Otwarte konsultacje Jury.
godz. 16.00 , Ogłoszenie wyników konkursu filmowego, wręczenie nagród i pokaz filmów nagrodzonych.
godz. 18.00 , Uroczysta premiera filmu Brzuch 2: Rewizyta prod. KFN 2010,
reż. Eugeniusz Kluczniok, 115 minut. Spotkanie z aktorami i twórcami.
Pierwsza część filmu Byzuch powstała w 2008 roku i opowiadała o Jorgu, który od 25 lat mieszka

w Niemczech i postanowił odwiedzić Polskę. Towarzyszył mu rodowity Niemiec Andreas. Wizyta gości wyzwoliła szereg komicznych sytuacji, wynikających z błędnych wyobrażeń o Ślązakach i Niemcach. Fabuła drugiej części filmu jest raczej oczywista! Teraz Ślązacy wyruszają do Niemiec z rewizytą !:) Jorg i Andreas będą zmuszeni porządnie ugościć Gienka, Jurka, Marzenę (siostrę Gienka), Irka (szwagra Gienka) i barwnego ojca Maryjana...W Polsce pozostają sąsiedzi, Grejta i Jerzy, którzy pilnują domostwa i ... psów.

Dawny kościelny zostaje nowym burmistrzem i ma problemy z podejmowaniem różnych decyzji,

a jego mentor o. Maryjan jest z wizytą w Niemczech. Może nowy kościelny pomoże burmistrzowi?

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Eugeniusz Kluczniok, który jest też autorem muzyki.

Za zdjęcia i montaż odpowiada Mirosław Ropiak.

W filmie i na jego uroczystej premierze zobaczymy m.in. Marzenę Kipiel-Sztukę czyli dobrze wszystkim znaną Halinkę z serialu Świat według Kiepskich, Jerzego Janeczkę czyli Witię z trylogii o Kargulach i Pawlakach, Jerzego Cnotę-pamiętny Gąsior z Janosika i wielu innych ról, Eugeniusza Klucznioka, Jerzego Haberstroha, Grzegorza Stasiaka (Nauka jazdy z TVN, Angelus), Aleksandrę Harazim-Bąk, Piotra Mitko, Mariusza Groborza i pozostałych aktorów i twórców filmu.
godz. 21.00 Zakończenie RePeFeNe.

Cena karnetu dla jednej osoby na wszystkie dni Prezentacji: tylko 20 zł!

Suma cen biletów dla jednej osoby na wszystkie dni Prezentacji: 30 zł.

Karnety nie obejmują warsztatów.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0.321 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]