Centrum Górskie Korona Ziemi w Zawoi

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #12242 przez raven
Korona Ziemi już otwarta

Choć to - jak podają organizatorzy - jedynie próbny rozruch Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi - przez sale w ciągu dnia przewinęło się kilkaset osób.

Zainteresowanie jest duże tak pośród miejscowych jak i odwiedzających Zawoję gości.

Można zwiedzać już salę z makietami najwyższych szczytów wszystkich kontynentów oraz Babiej Góry, choć wciąż nie ma jeszcze zainstalowanych multimediów.

W styczniu ma już być gotowa pełna ekspozycja wraz z laboratorium śniegu, w którym można będzie pokonać szczelinę lodowca czy salą sportów górskich.

Dni testowe trwają codziennie od godz. 10 do 18. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie. Centrum znajduje się blisko 150 metrów przed rondem (jadąc od strony Krakowa).
tp.24

rAFAŁ
Załączniki:

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #11556 przez raven
W Zakopanem do życia powołana została Fundacja Narodowe
Centrum Górskie.
Inicjatorem jej założenia jest Centrum Górskie Korona Ziemi, które powstaje w Zawoi pod Babią Górą. Celem działalności Fundacji jest upamiętnienie dokonań działaczy alpinizmu i himalaizmu polskiego oraz m.in. wspieranie zdobywców szczytów i podróżników.

Wybitni himalaiści i taternicy, dziennikarze a także reżyser – to inicjatorzy powołania do życia instytucji, której do tej pory brakowało w polskim środowisku miłośników gór i podróży. W Zakopanem powstała Fundacja Narodowe Centrum Górskie. Celem Fundacji jest upamiętnienie sylwetek i dokonań działaczy alpinizmu i himalaizmu polskiego a także wspieranie środowiska himalaistów, alpinistów, taterników i podróżników, upowszechnianie wiedzy o wspinaczce górskiej, działania informacyjne i edukacyjne w zakresie eksploracji górskiej, a przede wszystkim stworzenie Centralnego Archiwum Górskiego.
- Będzie ono stanowić największe archiwum górskie na terenie Polski – zaznacza Agnieszka Szymaszek z Mountain Media. - Centrum będzie wyszukiwać, gromadzić, digitalizować oraz udostępniać zbiory związane z polską wybitną działalnością w górach wysokich.

Jak dodaje Janusz Kurczab, szef archiwum, himalaista, olimpijczyk oraz dziennikarz, istnieje niespotykana ilość zdjęć, dokumentów, wspomnień, głównie w posiadaniu samych himalaistów, a także ich rodzin.

- Zajmuję się archiwizowaniem tych materiałów, ale teraz, dzięki Centrum sprawa nabierze rozpędu – mówi.

Zarchiwizowane i zdigitalizowane materiały zostaną udostępnione i będą dostępne szerokiej liczbie odbiorców.

- Natomiast pamiątki takie jak sprzęt, ubrania, etc., dostępne będą w Centrum Górskim Korona Ziemi w Zawoi pod Babią Górą – mówi Bartosz Krawczak, prezes FNCG.

We władzach nowej Fundacji znaleźli się: prezes, Bartosz Krawczak (prezes Centrum Górskiego Korona Ziemi) oraz członkowie zarządu: Wojciech Chowaniak (wiceprezes Centrum Górskiego Korona Ziemi), Magdalena Ziaja (Centrum Górskie Korona Ziemi, dyrektor Spotkań z Filmem Górskim Zakopane) oraz Wojciech Grzesiok (członek Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu).

onet.pl

rAFAŁ
Załączniki:

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 10 miesiąc temu #11051 przez Albin
Centrum Górskie Korona Ziemi to miejsce gdzie spotyka się tradycja i kultura, gdzie spotyka się nauka i technologia, gdzie spotyka się
rekreacja z rozrywką. Gdzie spotyka się człowiek, który kocha góry...

16 czerwca 2014 o godz. 16.00 dokonało się...
W obecności znamienitych gości, wybitnych himalaistów, władz i dziennikarzy, odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego i kapsuły czasu. Trwająca budowa wielofunkcyjnego centrum górskiego, już za kilka miesięcy stanie się "mekką" ludzi gór z całej Polski a nawet Europy.

Główną misją Centrum Górskiego Korona Ziemi jest edukacja górska związana z przyrodą, geografią oraz kulturą górską i historią
himalaizmu . Centrum Górskie Korona Ziemi ma stać się miejscem spotkań wybitnych postaci, których dokonania zapisały się na trwałe w historii himalaizmu.
. Bartosz Krawczak prezes
zarządu i inicjator budowy centrum.
, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy Janusz Kurczab i Bartosz Krawczak
. władze Zawoi
. Janusz Kurczab odczytuje Memorandum

Himalaiści składają podpisy pod Memorandum . . .
To trafiło do kapsuły czasu
historyczny moment . . . . . Kamień "węgielny" zniesiony z samego szczytu Babiej Góry
. . jak Wielicki murarzem został...
. .
Cichy poszedł na całość . . . . "śmietanka towarzyska" wybitne osobowości światowego formatu

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Ostatnia9 lata 10 miesiąc temu edycja: Albin od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 10 miesiąc temu #11010 przez Albin
.
Centrum Górskie Korona Ziemi

U podnóży Babiej Góry powstaje Centrum Górskie Korona Ziemi – miejsce wyjątkowe, w którym można będzie poznać wszystko to, co związane jest z najsłynniejszymi szczytami Ziemi, oraz dowiedzieć się, jaką rolę w eksploracji gór najwyższych spełniają Polacy. Centrum Górskie Korona Ziemi to miejsce, gdzie spotyka się tradycja i kultura; nauka i technologia; rekreacja z rozrywką. Gdzie spotyka się człowiek, który kocha góry...
Misją Centrum będzie przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii, etnografii, a także turystyki wysokogórskiej z naciskiem na dokonania naszych rodaków w tej dziedzinie. Dzięki Centrum otrzymamy możliwość obcowania z tymi zagadnieniami, a zwiedzający będzie miał możliwość aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu własnych poglądów a także zdobywaniu wiedzy. Centrum będzie kładło nacisk na obsługę „zielonych szkół” i wycieczek szkolnych. Misją Centrum Górskiego Korona Ziemi będzie edukacja górska związana z przyrodą, geografią oraz kulturą górską i historią himalaizmu. Centrum Górskie Korona Ziemi ma stać się miejscem spotkań wybitnych postaci, których dokonania zapisały się na trwałe w historii himalaizmu. A odbiorcą tej jakże ciekawej i ważnej dla nas – Polaków – wiedzy, ma być przede wszystkim młode pokolenie. Centrum będzie niezwykłą ofertą dla wycieczek szkolnych, rodzin z dziećmi, młodzieży – wszystkich, których interesuje świat, góry, przyroda, himalaizm i niebagatelna rola naszych rodaków w historię ich zdobywania. Centrum nie będzie „sztywnym” muzeum. Multimedia oraz najnowocześniejsze technologie zagwarantują interaktywny charakter Centrum, w którym będzie można bawić się, uczyć i poznawać.
Korona Ziemi sp. z o.o. to efekt owocnej współpracy gminy Zawoja oraz słowackiej firmy Tatry Mountain Resorts. Partnerami projektu są: GOPR, Babiogórski Park Narodowy, Salewa, www.zawoja.pl .
W uroczystości poświęcenia fundamentów Centrum, zaplanowanej na 16 czerwca 2014.r., wezmą udział wybitni himalaiści i znawcy gór wysokich: Krzysztof Wielicki, Janusz Kurczab, Janusz Majer. Wmurowaniu kamienia węgielnego towarzyszyć będzie wmurowanie w fundamenty „kapsuły czasu” z przesłaniem dla ludzi gór. Kapsuła zawierać będzie informacje dla przyszłych pokoleń, m.in. listy od największych polskich himalaistów. Podczas uroczystości zainaugurowana zostanie działalność Fundacji Narodowe Centrum Górskie. Będzie ona zrzeszać największych znawców gór, a jej głównym celem będzie założenie i prowadzenie największego archiwum górskiego w Europie, gromadzącego pamiątki górskie od map, książek elementy wyposażenia wyprawowego i górskiego. Cele Fundacji to także szerzenie wiedzy o osiągnięciach, postawach życiowych i sportowych himalaistów, którzy zginęli w górach wysokich, upamiętnienie sylwetek i poczynań działaczy alpinizmu i himalaizmu polskiego, wspieranie środowiska himalaistów, alpinistów, taterników i podróżników.
Początek działalności Centrum Górskiego Korona Ziemi planowane jest już jesienią.

. . . .

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Ostatnia9 lata 10 miesiąc temu edycja: Albin od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.588 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com