Monika Witkowska zdobyła Koronę Ziemi !

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #13826 przez Albin
Czy tym osiągnięciem, oraz jej pozostałymi dokonaniami, Monika zasłużyła na dołączenie do tego zaszczytnego grona, jakim jest Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców ?

klubpodroznikow.com/index.php/content_pa...86-aleja-podroznikow

Do zdobycie Korony Ziemi Moniak Witkowska może dołożyć wiele innych osiągnięć. A co na to Wikipedia ?

Monika Witkowska (ur. w 1966 w Warszawie) – polska dziennikarka, pisarka, podróżniczka.
W 2003 opłynęła przylądek Horn, jako członek załogi jachtu "Stary", a w 2010 na jachcie "Solanus" w 3-miesięcznym rejsie pokonała Przejście Północno-Zachodnie. Łącznie przebyła ponad 30 tys. mil morskich na małych jachtach, jak i żaglowcach, m.in. "Dar Młodzieży", "Fryderyk Chopin", "Pogoria" czy "Zawisza Czarny".

W 2011 Witkowska wraz z Börje Ivarssonem została wyróżniona w konkursie Kolosy w kategorii żeglarstwo za rejs na Czukotkę i Wyspę Wrangla. Z konkursem Kolosy wcześniej była związana jako członek Kapituły, zaś od 2012 jest członkiem Rady Kolosów.

Podczas swoich podróży odwiedziła ponad 180 krajów świata, na wszystkich kontynentach. W 2013, jako dziesiąta Polka, zdobyła szczyt Mount Everestu, a w międzyczasie - wiele innych gór w różnych masywach (m.im. Ama Dablam w Himalajach, Matterhorn i Mt Blanc w Alpach, Aconcagua w Andach, Mt Denali na Alasce, Elbrus, Kilimandżaro - wiele razy).

Ukończyła Wydział Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako dziennikarka pisząca o tematyce podróżniczej, żeglarskiej i górskiej, jak również jako pilot wycieczek oraz przewodnik wypraw trekingowych. Współpracowała z Gazetą Wyborczą (jako redaktorka prowadząca dodatku Turystyka), jak również z czasopismami National Geographic, Voyage, Obieżyświat, Podróże, Viva!, Twój Styl i Rzeczpospolita. Jest autorką przewodników oraz książek podróżniczych.

Bibliografia (książki)
Witkowska M., Kurs na Horn: Dziennik z rejsu, Warszawa: Prószyński i S-ka, 2009, ISBN 978-83-7648-082-4.
Witkowska M., Z plecakiem przez świat, Katowice; Chorzów: Videograf II, 2010, ISBN 978-83-7183-806-4.
Witkowska M., Krysiak P., Dzieci świata, Warszawa: „Arkady”, 2011, ISBN 978-83-213-4702-8.
Witkowska M., Kurs Arktyka. Rejs przez Przejście Północno-Zachodnie, Warszawa: Alma-Press, 2011, ISBN 978-83-7020-459-4.
Witkowska M., Kurs Czukotka, Warszawa: G+J, 2013, ISBN 978-83-7596-502-5.
Witkowska M., Everest. Góra Gór, Helion, 2013, ISBN 978-83-246-8510-3.
Witkowska M., Góry z duszą: Kilimandżaro, Mont Blanc, Ararat, Rysy, Aconcagua, Großglockner, Kala Pattar, Lobuche East, National Geographic, Warszawa: Burda NG Polska, 2015, ISBN 978-83-7596-610-7.

www.monikawitkowska.pl/

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Załączniki:

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu - 8 lata 3 miesiąc temu #13825 przez Albin
Monika Witkowska jest kolejną Polką, która zdobyła Koronę Ziemi.

30 grudnia 2015r na swoim profilu Monika oznajmiła światu:
"Mam za-szczyt poinformowac Was, ze udalo nam sie zdobyc Mt. Vinson!
Dziekuje za wsparcie i trzymanie kciukow! Udalo sie ich nie odmrozic, choc temperatury siegaly minus 30 stopni Celsjusza. Pogoda byla w sumie laskawa i mamy nadzieje, ze bedzie dalej.
Ciesze sie, ze spelnilam marzenie zdobycia Korony Ziemi.
I pora na następne marzenia!"

Monika wielkie gratulacje !


Planowany harmonogram wygląda następująco:

14 grudnia - wylot do Chile

15 grudnia - spotkanie z ekipą w Punta Arenas (południe Chile)

16 grudnia - sprawdzenie ekwipunku, formalności

Tak właśnie będzie - trzeba będzie tachać plecak i ciągnąć załadowane sanki (ale to zdjęcie jest akurat z Mt McKinley).CZĘŚĆ GÓRSKA:

17 grudnia - wylot na Antarktydę do bazy amerykańskiej Union Glacier (4,5 godziny lotu dużym Ił-em)

18 grudnia - jak będzie pogoda - przelot z bazy Union Glacier w rejon masywu Vinsona (to już malutkim samolotem, takim na płozach)

kolejne dwa tygodnie - akcja górska na Mt Vinson

Boże Narodzenie i Nowy Rok - gdzieś na Antarktydzie

początek stycznia (wszystko zależy od pogody) - powrót do Punta Arenas

Na Hornie takie pływanie to standard.CZĘŚĆ ŻEGLARSKA:

7-9 stycznia - przedostanie się z Punta Arenas do Puerto Williams

9 stycznia - do końca stycznia - rejs razem z Mario, moim rumuńskim znajomym - celem jest opłynięcie Przylądka Horn

2 lutego - wylot do Polski


Ekipa, czyli z kim będę się wspinać? (bo nie z pingwinami :)

Na Antarktydę, tj. na wspinanie się na Mt Vinson, jadę z kolegami z których większość znam z wyprawy na Piramidę Carstensza. Mocny zespół, bardzo silny kondycyjne (niektórzy to ultramaratończycy), wyrobiony wspinaczkowo i z dużym doświadczeniem górskim (z 8 osób 3 były już na Evereście).
Trochę się obawiam, czy fizycznie kolegom dorównam, no ale mam jeszcze czas, aby ostro potrenować :) .
Z drugiej strony pocieszam się, że skoro dałam radę na Carstenszu i w dżungli, to dam radę i na Antarktydzie.

A teraz moi koledzy po kolei:

Ja i Sam na szczycie Piramidy Carstensza.

- Sam Short - przesympatyczny, zawsze uśmiechnięty Anglik, który pracuje ciągle w to innych krajach świata (ostatnio w Japonii); "everestowiec" z roku 2008, mój partner wspinaczkowy z wyprawy na himalajski Ama Dablam (jesień 2015 r.)

- Sławek Krok - chirurg z Nysy, wspinał się na Everest razem z Samem; mam nadzieję że tym razem nie będzie mi musiał udzielać pomocy, bo na Carstenszu zdejmował mi szwy :)

Tu z kolei na Carstenszu ze Szczepanem, Arkiem i Sławkiem.- Arek Babij - wesoły, mocno narwany górsko, mający fajne poczucie humoru chłopak z okolic Częstochowy

- Szczepan Brzeski - mieszkaniec Krakowa, podobnie jak i reszta na Carstenszu w ekpie "ścigantów",którzy do każdego obozu przybiegali pierwsi

- Łukasz Stebelski - warszawiak. Na wyprawie na Antarktydzie będę z nim dzielić namiot.

- Piotrek Głowacki, czyli "Faraon" - wiceprezes katowickiego Klubu Wysokogórskiego, wchodzący w skład Rady Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki.

- Paweł Prasula - z Pawłem też poznam się dopiero na wyprawie, ale to też "górski wymiatacz".

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Załączniki:
Ostatnia8 lata 3 miesiąc temu edycja: Albin od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.444 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com