Kronika TOPR seria odmrożeń w Tatrach

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #14644 przez Albin
Niskie temperatury ( -25 do – 30 stopni C) do tego przy graniach zimny płn. wiatr wiejący z prędkością 10-15 m/s powodowały, że odczuwalna temperatura zbliżała się do -35 – 40 stopni. Kto wędrował po Tatrach nieprzygotowany do takich temperatur miał duże szanse się wychłodzić i odmrozić.

Piątek 6.01.
O godz. 11.48 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że na drodze z Zazadniej na Wiktorówki doszło do nagłego zatrzymania krążenia u ponad 50-cio letniego turysty. Przygodni turyści prowadzą resuscytację Z Centrali w tamten rejon ratownicy wyjechali karetką TOPR a po chwili wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia i rozpoczęli zaawansowane zabiegi resuscytacyjne. Po przywróceniu podstawowych funkcji życiowych, turystę włożono do noszy francuskich , w których wciągnięto go wraz z ratownikiem na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano na lądowisko przyszpitalne, gdzie oczekiwała już załoga karetki.

Sobota. 7.01.
O godz. 8.15 powiadomiono Centralę, że w schronisku znajduje się odmrożona turystka. Potrzebny transport do szpitala. Turystkę samochodem schroniskowym zwieziono do Brzezin, skąd do szpitala została przetransportowana samochodem TOPR.
O 10.15 kolejna wiadomość o odmrożeniu, tym razem z Morskiego Oka, gdzie do dyżurki zgłosiła się taterniczka z odmrożonym palcem u nogi. Po udzieleniu I pomocy została ona do Zakopanego zwieziona samochodem schroniskowym.
O godz. 12.18 kolejne zgłoszenie o wypadku. Tym razem w Murowańcu podczas kąpieli pod prysznicem, turysta poślizgnął się i upadając doznał urazu twarzy i oka. Po opatrzeniu został on skuterem zwieziony do Brzezin.

Niedziela 8.01.
Po godz. 9-tej z Ornaku do szpitala przetransportowano turystkę, która doznała odmrożeń.
O godz. 9.23 powiadomiono Centralę TOPR, że do dyżurki w M. Oku zgłosił się turysta z odmrożeniami II stopnia 4 palców u nogi. Został on przewieziony do szpitala karetką pogotowia.
Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są dalej dość niskie temp ( -10- 14 stopni C) a od środy przez kilka dni będzie padał śnieg. Tak więc ciąg dalszy mroźnej i śnieżnej zimy.
Wyruszając w takich warunkach w Tatry należ pamiętać o ubiorze zapewniającym komfort cieplny, zapasowych rękawiczkach i czapce i sprzęcie koniecznym podczas zimowych wędrówek. Aktualnie w Tatrach ogłoszono 2 stopień zagrożenia lawinowego. Przed wyjściem należy sprawdzić prognozę pogody, informację o aktualnych warunkach i ogłoszonym stopniu zagrożenia lawinowego.
Adam Marasek

www.topr.pl/


.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Załączniki:

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.405 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com