wpadka Zarządu Głównego GOPR

  • Gość
  • Gość
13 lata 7 miesiąc temu - 13 lata 7 miesiąc temu #1841 przez
admin napisał:

Nigdy i Nigdzie (przynajmniej w Polsce) kolor nie oznaczał stopnia trudności danego szlaku

Dodasz "pieszego" i się zgodzę.
OK - widocznie moje początki tupania przypadały na okres kiedy większość ludzi nie zdawała sobie z tego faktu sprawy i tak mi wpajano (koleżeńsko): najtrudniejsze są szlaki czarne, potem czerwone, potem... już nie pamiętam. Zresztą dość szybko dowiedziałem się, że tak nie jest.
Chociaż...
W końcu lat '80 ubiegłego wieku wdrapywałem się krótkim, ale pierońsko (dla mnie wtedy) trudnym i stromym odcinkiem szlaku czarnego ze Sromowców Wyżnych w górę do szlaku niebieskiego do polany przed Szopką (obecnie szlak czerwony). Łatwo było uwierzyć, że trzeba unikać tego koloru... ;-)

Z drugiej strony logika podpowiada, że gdyby kolory szlaków faktycznie miały mówić o ich trudności, w okolicach Orlej Perci musiałyby być same szlaki np. czarne. Nietrudno wyobrazić sobie jak taka monochromatyczna plątanina dodatkowo wpłynęłaby na stopień ich trudności... :-)
Ostatnia13 lata 7 miesiąc temu edycja: od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
13 lata 7 miesiąc temu #1838 przez Kominiarz
Skoro dwie osoby twierdzą co innego (a myślę że znajdzie się więcej) to chyba nie jest do końca tak jak twierdzisz. Kiedyś na pewno takie rozróżnienie, jak napisał Raffee bardziej UMOWNE na stopień trudności jednak istniało.... :laugh:

a "betony" są zarówno w GOPR jak i w TOPR - czyli beton z betonem powinien się jakoś dogadać... :laugh:

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
13 lata 7 miesiąc temu #1835 przez Albin
Nigdy i Nigdzie (przynajmniej w Polsce) kolor nie oznaczał stopnia trudności danego szlaku a wpadka przedstawiciela Zarządu Głównego GOPR potwierdza tylko "betony" w strukturach nie tylko tego zarządu....

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
13 lata 7 miesiąc temu #1830 przez Kominiarz
No właśnie - zgadzam się z Raffeem że kiedyś na pewno kolor szlaku oznaczał jego stopień trudności - i moim zdaniem dla większości ludzi dalej to oznacza.

a to trochę żenujące że TOPR nie umie się dogadać z GOPRem odnośnie zasadniczej kwestii - czyli tego co te kolory oznaczają...

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Gość
  • Gość
13 lata 7 miesiąc temu #1825 przez
admin napisał:

kolory szlaków mają znaczenie tylko i wyłącznie orientacyjne czyli prowadzenie na konkretnym odcinku tak by nie zabłądzić czy nie pomylić kierunków np. przy przecinaniu się 2 równorzędnych szlaków.

Tu pozwolę sobie się nie do końca zgodzić. Kolory szlaków mają nieco większe znaczenie:
- kolorem czerwonym oznaczane są (najczęściej, czyli niemal zawsze) szlaki główne - np. Główny Szlak Beskidzki, Główny Szlak Sudecki, Główny Szlak Gór Świętokrzyskich, Szlak Orlich Gniazd na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Szlak Okolic Łodzi
- kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości - dalekobieżne. W Beskidach są to zwykle szlaki idące wzdłuż głównego wododziału karpackiego, którym jest poprowadzona granica państwowa.
- kolorem zielonym i żółtym znakuje się krótkie szlaki łączące, czasami też dojściowe.
- kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy - do jakiegoś miejsca, którym poprowadzenie szlaku dalekobieżnego byłoby nieciekawe, niekorzystne lub niemożliwe.
tu jedno ze źródeł...

Nie zmienia to faktu, że kolor szlaku pieszego nie oznacza jego stopnia trudności.
Natomiast kiedyś (tu brak mi wiedzy co do konkretnej daty) go oznaczał - przynajmniej umownie - i ja jeszcze te czasy pamiętam.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
13 lata 7 miesiąc temu #1823 przez Kominiarz
no skoro tak....to muszę zmienić mój stan wiedzy :laugh:

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.456 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com