w najnowszym „n.p.m.” lipiec 2010

Więcej
14 lata 5 miesiąc temu #1269 przez Albin
W lipcowym numerze „n.p.m.” między innymi: rozmowa z himalaistą Piotrem Pustelnikiem, który po 20 latach zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, relacja z wejścia na najłatwiejszy sześciotysięcznik świata – Nevado Chachani (6075 m n.p.m.), zaproszenie na Trzydniowiański Wierch w Tatrach Zachodnich, a także najlepsze zdjęcia z konkursu „Najpiękniejsza góra świata” oraz przegląd wybranych namiotów trzysezonowych.

Siedzi we mnie wystraszone zwierzę – Pod koniec kwietnia Piotr Pustelnik wszedł na Annapurnę. To było jego piąta próba zdobycia szczytu, który jako jedyny brakował mu do Korony Himalajów i Karakorum. Pod 20 latach starań został 21. człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście 8-tysięczników. W lipcowym numerze „n.p.m.” obszerna rozmowa z himalaistą.
- Na początku nie planowałem tej Korony. Ona się pojawiła przy ósmym, dziewiątym ośmiotysięczniku. Ale rzeczywiście jest tak, że dopóki człowiek nie ma takiego pomysłu w głowie, to bardziej spontanicznie podchodzi do gór. Natomiast w momencie, kiedy pojawi się projekt, to góry zdobywa się trochę z obowiązku – przyznaje Piotr Pustelnik.
O jego dokonaniach opowiadają także Kinga Baranowska, Peter Hamor, Krzysztof Wielicki oraz Ryszard Pawłowski. Ten ostatni nie kryje, że zdobycie przez Pustelnika to nie jest wybitne, sportowe osiągnięcie.

Sukienka do zdobycia - Nevado Chachani (6075 m n.p.m.) jest jednym z wyższych wulkanów w prowincji Arequipa. W tutejszym języku quechua „chachani” oznacza… sukienkę. Dzięki swojej niedalekiej lokalizacji od Arequipy szczyt cieszy się dużą popularnością wśród wspinaczy. Prowadzą na niego trzy drogi: północna (La Azufrera) - najbardziej popularna, zachodnia i południowa (Cabrerias). My chcemy wejść drogą północną i ambitnie zakładamy, że nie będziemy korzystać z przewodnika i zorganizowanych wypraw.

Jarząbek znad doliny balonów – Tatry to ukochane góry czytelników „n.p.m.”. Naszą tegoroczną propozycją na urlop jest wejście na Trzydniowiański Wierch w Tatrach Zachodnich. Jednak nawet na początku lata trzeba się liczyć z tym, że na szlaku z Doliny Chochołowskiej spotkamy śnieg i lód.

M1 pod chmurką – Przegląd namiotów trzysezonowych - W namiocie śpimy, gotujemy, chronimy się przed złą aurą, a niekiedy po prostu zażywamy relaksu. W czasie górskich wędrówek staje się on naszym przenośnym domem.
W lipcowym numerze przegląd popularnych dziesięciu modeli namiotów trzysezonowych. Sprawdzaliśmy m.in. nieprzemakalność i odporność na czynniki mechaniczne. Braliśmy pod uwagę ciężar i łatwość transportowania. Który namiot jest idealny na wędrówkę z plecakiem, a który na biwakowanie na kempingu?

A ponadto:
Idealny wicemistrz – Alpy Julijskie kojarzą się przede wszystkim ze Słowenią. Tym razem zapraszamy do włoskiej części popularnych Julijków. Tym razem wchodzimy na Montaž (2765 m n.p.m.) śladami pierwszych zdobywców – Brusofiera i Findeneega. Na trasie m.in. siedemdziesięciometrowa Drabina Pipana – najdłuższe sztuczne ułatwienie na szlaku w całych Alpach Julijskich.

Reinmar z Bielawy nie przyjechał - Maszerując przez Góry Sowie, wspominamy wojny husyckie, pruskich budowniczych twierdz i hitlerowskich okupantów. I tylko sów nie spotykamy. Tym razem proponujemy wędrówkę od Srebrnej Góry w kierunku Wielkiej Sowy.

Historie, których nie było - Wojna miała przyjść od strony Kłodzka, Dusznik i Kudowy. Dlatego ta ściana ma aż dwa metry grubości. Uzbrojony po zęby obiekt N-S 82 Březinka to jeden z tysięcy bunkrów, które miały uchronić Czechosłowację przed niemiecką agresją. Podczas górskich wędrówek warto odwiedzić i takie niezwykłe miejsca.

Jak w kieracie – Andrzej Sochoń od dziewięciu lat organizuje Ekstremalny Maraton Pieszy Kierat w Beskidzie Wyspowym. Jak to się dzieje, że w Polsce nie brakuje śmiałków, którzy nawet przez 30 godzin gotowi są biegać po górach? Jak się okazuje, na udział w takim przedsięwzięciu nigdy nie jest za późno.

Najpiękniejsza góra świata – W lipcowym „n.p.m.” prezentujemy także najlepsze zdjęcia z konkursu „Najpiękniejsza góra świata”. Jak się okazuje Aconcagua, pustynia Wadi Rum czy polska Babia Góra potrafią jeszcze zaskoczyć niejednym ujęciem.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Załączniki:

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0.352 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]