Noc spadających gwiazd 2012

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #6220 przez zkarola
http://www.lightpoll.../pages/fig1.htm

Pod tym adresem można znaleźć dokładne mapy LP na cały świat - znalazłam ostatnio przypadkiem. Może się przyda ;)

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Gość
  • Gość
12 lata 3 miesiąc temu #6219 przez
Na Lubaniu będzie świetne miejsce do obserwacji z racji braku świateł w pobliżu :)
Natomiast w nocy z niedzieli na poniedziałek skoro jest szczyt opadów, jest plan wypadu gdzieś w ciemne miejsce, więc jesli ktoś da radę i jest chętny to zgłaszajcie sie - zorganizujemy jakąs eskapadę tak aby było dobrze widać meteory :)
Ja na pewno gdzieś się wybiorę ;)

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Gość
  • Gość
12 lata 3 miesiąc temu #6111 przez
Na Lubaniu w weekend takiego mam plana właśnie :)

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #6110 przez MagdaR
Meteor to aparat w garść i fotografować rodzinkę! Kuzyni meteory czekają :)

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Gość
  • Gość
12 lata 3 miesiąc temu #6106 przez
Od 17 lipca niebie można już obserwować pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów. Perseidy są widoczne na niebie w Polsce nawet do końca sierpnia. Rój meteorów zyskuje aktywność podczas ciepłych i pogodnych nocy właśnie w wakacje.

Gdzie na niebie wypatrywać spadających gwiazd?

W połowie lipca Perseidy wybiegają z pogranicza gwiazdozbiorów Andromedy i Kasjopei. Wieczorem ten rejon nieba znajduje się około 25 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Najlepiej Perseidy obserwować nad ranem.

Radiant Perseidów, czyli niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów należących do danego roju, będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe.

Astronomowie radzą, by nie patrzeć na konkretne miejsce na niebie, tylko rozglądać się możliwie po jak największym obszarze.

Dlaczego rój meteorów nazywamy spadającymi gwiazdami?

Rój Perseidów, czy też inne roje meteorów nie bez powodu nazywamy spadającymi gwiazdami. Jest to bowiem zjawisko, które polega na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów w górnych warstwach atmosfery ziemskiej.

Tak powstaje wrażenie "spadającej gwiazdy". Meteory, wskutek skrótu perspektywicznego, wybiegają z jednego punktu na sferze niebieskiej zwanego radiantem. Rój Perseidów występuje co roku w tym samym czasie - od 17 lipca do 24 sierpnia.


Więcej na temat PerseidówWięcej


W tym roku aktywność Perseidów trwa od 17 lipca do 24 sierpnia. Maksimum roju spodziewane jest 13 sierpnia pomiędzy godz. 09:00, a 21:30 CEST, z największym prawdopodobieństwem od godz. 14:00 do 16:30. O tej porze doby obserwacje z Polski będą oczywiście niemożliwe, dlatego należy je przeprowadzić przede wszystkim w nocy z 12 na 13 sierpnia i zwłaszcza kilka godzin po przewidywanym maksimum, z 13 na 14 sierpnia. Tegoroczne maksimum spodziewane jest na typowym poziomie (ZHR~100), ale należy pamiętać, że jest to tylko prognoza i wzmożona aktywność zawsze w jakimś stopniu jest możliwa. Poprzednio większą ilość Perseidów niż zwykle zanotowano podczas maksimum w 2004 roku. W czasie maksimum Perseidów, Księżyc zmierzać będzie już do nowiu (3 doby po III kwadrze). W nocy z 12 na 13 sierpnia wschód Księżyca (oświetlenie 25%) nastąpi około godz. 00:45 CEST, z kolei w noc tuż po maksimum, a więc z 13 na 14 sierpnia (oświetlenie 17%) około godz. 01:40 CEST. Faza Księżyca nie będzie więc znaczna.

W momencie prognozowanego wejścia najobfitszego strumienia Pereseidów w atmosferę ziemską, najlepsze warunki obserwacyjne panować będą głównie w rejonach niezamieszkanych, tj. nad zachodnią częścią Oceanu Spokojnego, poza tym w rejonie północno-wschodniej Azji i Alaski (fot. 1).


Ziemia widziana z czoła strumienia Perseidów w czasie kilkugodzinnego okienka maksimum (tu 13 sierpnia o godz. 15:19 CEST). Czerwona linia stanowi granicę półkuli, gdzie Księżyc znajduje się nad horyzontem. (Credit: FerajNarod.Ru)
Radiant roju (RA=48°, Dec=+58°) w ciągu okresu aktywności Perseidów przemieści się około 25 stopni pomiędzy gwiazdozbiorami Perseusza i Kasjopei (fot. 2). Radiant to jednak tylko miejsce będące punktem przecięcia wszystkich przedłużonych śladów meteorów danego roju i w czasie obserwacji nie należy wpatrywać się tylko w rejon nieba pobliski radiantowi, ale nawet 30-40 stopni w odległości od niego (najlepiej, gdybyśmy objęli jak największą powierzchnię nieboskłonu).


Ruch radiantu Perseidów od 15 lipca do 25 sierpnia, pomiędzy gwiazdozbiorami Perseusza i Kasjopei. (Credit: IMO)
Obserwacje maksimum Perseidów warto przeprowadzić w miarę możliwości pomiędzy godz. 23:30 a 01:30, kiedy radiant roju znajduje się najwyżej nad horyzontem w momencie, gdy niebo jest najciemniejsze. Oczywiście sam radiant górować będzie dopiero po godz. 02:00, jednak w tym okresie zwiększy się jasność nieba za sprawą obecności Księżyca i zbliżającego się wschodu Słońca. W im ciemniejszym miejscu obserwacyjnym się znajdziemy, tym większą ilość meteorów będziemy mogli dostrzec. W mieście, zwłaszcza takim liczącym powyżej 50 000 mieszkańców, rzadko kiedy podczas maksimum udaje się zobaczyć więcej niż 1/4 ilości meteorów z przewidywanej wartości ZHR, ponieważ na rozświetlonym niebie będziemy w stanie dostrzegać tylko ten niewielki ułamek meteorów, które będą najjaśniejsze. Warto więc wybrać się poza tereny miejskie, z naturalnie ciemnym niebem, bez sztucznego oświetlenia w okolicy - wówczas możemy wrócić z obserwacji z nieporównywalnie większą ilością zanotowanych zjawisk. W razie sprzyjających warunków pogodowych i o ile inne czynniki będą nam na to pozwalały, obserwacje warto prowadzić w takich warunkach przez całą noc.

Spróbujmy zatem znaleźć się w idealnych warunkach obserwacyjnych. Gorąco zachęcam do obserwacji poza miastem. Weźmy ze sobą leżak lub koc, a w przypadku tego drugiego zapewne i cieplejsze odzienie, i wyruszmy poza rejony zabudowane i rozświetlone, by cieszyć się jednym z najobfitszych rojów meteorów w całym roku. Jeśli aura będzie nam sprzyjać i znajdziemy się na możliwie długi czas w rejonach niezaświetlonych, nasz dorobek obserwacyjny może się powiększyć nawet o ponad kilkaset meteorów.

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #6105 przez zkarola
Spadające gwiazdy to resztki roju perseidów spalających się w atmosferze Ziemi. Największą aktywność na niebie będzie można zaobserwować 12 sierpnia od 20:00 do 6 rano. Samo zjawisko będzie można oglądać jeszcze do około 25 sierpnia 2012.

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0.373 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]