Polak, Kamil Leśniak, wygrał bieg ultra Azores Trail Run 70 km

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #14244 przez Albin
Ultra Portugalia- Kamil Leśniak nr 1 na Azores Trail Run

W ostatni weekend Polak, Kamil Leśniak, wygrał bieg ultra Azores Trail Run na dystansie 70 km.

Górskie biegi ultra stają się coraz popularniejsze, a wyjazd do innego kraju nie stanowi już dla długodystansowców problemu. Portugalia, ze świetnie przygotowanymi imprezami biegowymi i wymagającymi, malowniczymi trasami, przyciąga coraz więcej zagranicznych zawodników, w tym ze światowej czołówki.



Górskie biegi ultra stają się coraz popularniejsze, a wyjazd do innego kraju nie
stanowi już dla długodystansowców problemu. Portugalia, ze świetnie
przygotowanymi imprezami biegowymi i wymagającymi, malowniczymi trasami,
przyciąga coraz więcej zagranicznych zawodników, w tym ze światowej czołówki.
Dobre wyniki osiąga tam młody polski zawodnik Kamil Leśniak.
Duża popularność biegania w Europie przełożyła się na znaczny wzrost zainteresowania
ekstremalnymi wersjami tego sportu. Coraz bardziej popularne stają się górskie ultra
maratony, a liczba osób w nich startujących rośnie z roku na rok. Góry są hipnotyzujące i
przyciągają jak magnes.

Wprost idealne warunki dla ultra biegaczy posiadają portugalskie, wulkaniczne wyspy
archipelagu Madery i Azorów, położone na Oceanie Atlantyckim. Gwarantują piękne
widoki, a zróżnicowane ukształtowanie terenu i liczne szczyty, wyrastające wprost z oceanu
do wysokości nawet ponad 2000 m n.p.m., stanowią prawdziwe wyzwanie dla ambitnych
biegaczy. Ilość odbywających się tam długodystansowych imprez biegowych jest
imponująca, a ich organizacja na najwyższym poziomie. Najważniejsze imprezy to MIUT,
Azores Trail Run oraz Azores Triangle Adventure. Na sam dźwięk tych nazw każdemu
ultrasowi skoczy tętno.
Kontynentalna Portugalia także ma się czym pochwalić. W regionie Porto e Norte w Parku
Narodowym Peneda-Gerês w ramach 6. Międzynarodowych Mistrzostw Świata w Biegach
Górskich odbędzie się bieg TransPeneda-Gerês. Madeira Island Ultra Trail (MIUT) – kwiecień
madeiraultratrail.com

W 2016 r. MIUT znalazł się w elitarnym gronie 12 długodystansowych biegów zaliczanych do
cyklu UTWT (Ultra Trail World Tour), jednak co roku światowa śmietanka górskich ultrasów
spotyka się na Maderze, aby wziąć udział w jednym z najbardziej wymagających biegów
trailowych w tym kraju. Na zawodników czekają cztery dystanse: MIUT na 115 km (5
punktów do UTMB 2017), ULTRA na 84 km (4 punkty do UTMB 2017), MARATHON na 43
km (2 punkty do UTMB 2017) oraz MINI na 16 km. Najdłuższa trasa (MIUT) wiedzie z
zachodniego krańca wyspy (z Porto Moniz) na wschód wyspy (do Machico). Uczestnicy
biegną wzdłuż kanałów irygacyjnych levadas, przez lasy wawrzynowe Laurissilva oraz
najwyższe szczyty wyspy – Pico Ruivo (1862 m n.p.m.) i Pico do Areeiro (1818 m n.p.m.), a
niekiedy nawet wśród nisko zawieszonych chmur. W trakcie zmagań rozgrywanych w
malowniczej scenerii wyspy, biegacze muszą pokonać ok. 7000 metrów przewyższeń. Limit
ukończenia MIUT to 32 godziny, ale najlepsi pokonują ten morderczy dystans w 14.
Warunkiem dopuszczenia do MIUT 115 jest ukończenie choć jednego maratonu w ciągu
ostatnich dwóch lat.

Na starcie tegorocznej edycji biegu pojawiło się 579 uczestników, jednak do mety dotarło już
tylko 378 osób. MIUT 2016 wygrał Amerykanin Zach Miller, który 115 kilometrową trasę
pokonał w 13:52:17. W kategorii kobiet najlepsza okazała się Francuzka Caroline Chaverot
(czas 14:34:30 i 8 miejsce w klasyfikacji generalnej). Spośród 9 Polaków najlepszy czas
osiągnęła Agnieszka Korpal (22:31:22, 131 miejsce w klasyfikacji generalnej i 6 miejsce w
kategorii kobiet w wieku 23-39 lat). Do tej pory najlepszy wynik wśród Polaków startujących
w MIUT osiągnął w 2015 r. młody biegacz z Torunia – Kamil Leśniak (15:23:49, co dało mu
6. miejsce w klasyfikacji generalnej).
– MIUT to jeden z najtrudniejszych biegów, w jakich startowałem. Dokładnie taki, jakie lubię!
Mnie – sportowca, biegacza – zachwyciły wulkaniczne góry sięgające powyżej 1800 m
n.p.m. Z poziomu morza na szczyt można wbiec asfaltem, przez co Madera jest idealnym
miejscem treningowym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: fanatycy gór i miłośnicy wody.
Urokliwe klify, zielone pagórki, liczne plantacje bananów. Wszystko w jednym miejscu na
małym kawałku ziemi. To połączenie egzotyki i Europy kontynentalnej – wspomina Kamil
Leśniak.

Video ze zdjęciami satelitarnymi, pokazującymi trasę każdego z biegów znajduje się na:

Film promujący tegoroczny MIUT: vimeo.com/162068382 .
Azores Trail Run – 27 – 28 maja
www.azorestrailrun.com

Na wulkanicznej wyspie Faial, położonej w centralnej części archipelagu Azorów, słynących
z bujnej roślinności, wszechobecnej niebieskiej hortensji i uroczych jezior w kalderach,
odbywa się górski ultra maraton Azores Trail Run. Biegacze mogą spróbować swoich sił na
jednym z czterech dystansów:

 70 km – Blue Island Endurance Trail (obejmujący także wszystkie pozostałe trasy i
dający 2 punkty do UTMB 2017, ma ponad 3200 metrów podbiegów, a maksymalny czas
pokonania dystansu wyznaczono na 14 godzin, start – przy forcie Forte de São
Sebastião w Horta),
 48 km – Ultra Trail Faial Coast to Coast (1 punkt do UTMB 2017, ponad 2300 m
podbiegów, maksymalny czas 10 godzin, start w okolicy Ribeirinha z metą przy ogromnej
kalderze Caldeira do Faial o szerokości 2 km i głębokości 400 m),
 22 km – Ten Volcanoes Trail (interesująca trasa 10 wygasłych wulkanów, wiodąca
przez park naturalny Nature Park of Faial, wyróżniony przez Komisję Europejską tytułem
EDEN – Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej),
 10 km – rodzinna trasa Family Trail (finiszuje w okolicy wulkanu Vulcão dos Capelinhos,
przypominającego krajobraz księżycowy).

ATR odbywa się na trudnym terenie. Są tu duże przewyższenia, a podłoże zmienia się jak w
kalejdoskopie: od błotnistych ścieżek i piasku, do pastwisk, dróg gruntowych, a nawet skał.
Trasa przecina liczne lasy i łąki. Uczestnicy dwóch najdłuższych biegów będą mieli okazję
zdobyć najwyższe wzniesienie wyspy - Cabeço Gordo (1043 m n.p.m.), z którego przy dobrej
pogodzie można dostrzec inne wyspy archipelagu Azorów. Największą niewiadomą jest
pogoda, która potrafi zmienić się błyskawicznie. We wszystkich biegach (prócz Family Trail)
do startu dopuszczane są jedynie osoby pełnoletnie, mocne zarówno fizycznie, jak i
psychicznie. Zawodnicy spędzą na trasie wiele godzin, i poza ewentualnym wsparciem na
check points, mogą liczyć wyłącznie na siebie i innych uczestników.

W tym roku 70-kilometrowy bieg BIT, i to w trudnych warunkach pogodowych, wygrał
nasz rodak – Kamil Leśniak (z czasem 7:06:52), wyprzedzając kolejnego zawodnika o 22
minuty. Kolejny Polak, Bogusław Witek, był 18 (czas 10:50:50).

– Biegam już od 2006 r., a od 5 lat startuję w biegach ultra. Od 3 sezonów zajmuję czołowe
lokaty na zawodach w kraju i zagranicą, jednak dopiero Azores Trail Run jest moim
pierwszym biegiem ultra, który wygrałem. Cieszę się ogromnie. Jest to bardzo miłe uczucie,
zwłaszcza że zrobiłem to w tak pięknym miejscu, jakim są Azory!
Przed biegiem nie nastawiałem się na żaden wynik, ale czułem się mocny i wyluzowany.
Przede wszystkim chciałem się dobrze bawić. Bieg układał się tak, jak sobie zaplanowałem.
Zacząłem spokojnie i pierwsze małe szczyty zostawiłem dla moich rywali. Gdy tempo
spadło, czyli od 20 km, postanowiłem wyjść na prowadzenie i trzymać równe tempo. Czułem
się tego dnia wyśmienicie. Po 40 km pomyślałem, że będę wstanie złamać 7 h w biegu.
Jednak trasa mnie zaskoczyła, mimo, że w zeszłym roku już tutaj byłem. Dobiegając do
krateru wulkanu (najwyższy punkt trasy - ok. 1000 m n. p.m.) czekał na mnie porywisty wiatr
oraz deszcz. To drugie spowodowało, że było sporo błota, które mocno spowalniało bieg. Po
tym ekstremalnie trudnym odcinku ciężko mi było nadrobić czas, mimo bardzo szybkich
kilometrów (poniżej 4 min/ km). Wygrać na międzynarodowym biegu to jedno z moich
biegowym marzeń – Done! – podsumował swój wynik Kamil Leśniak.











.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.436 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com