Prasa Podróżników

Kolaboracja podhalańskich górali z Niemcami

Więcej
11 lata 1 dzień temu - 11 lata 1 dzień temu #9640 przez Albin
„Nietoty”. Premiera kolejnego słuchowiska Radia Kraków już 16 grudnia.
Tym razem opowiada zapomnianą historię nazywaną „Hańbą Podhala”. Kolaboracja podhalańskich górali z Niemcami z czasów drugiej wojny światowej zostanie opowiedziana przez wybitnych artystów.
„Prawdziwe wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej i czasu niemieckiej okupacji pod Tatrami są dla nas tylko punktem wyjścia” - mówi reżyser słuchowiska Radia Kraków, Jan Klata. Choć wybrana przez artystów forma radiowa będzie opierać się na prawdziwych wydarzeniach, możemy spodziewać się operowania groteską, baśniowością i surrealizmem.
Więcej na stronie Radia Kraków:
www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/JGAA-9DNH4H

Zakopane, listopad 1939 rok: Wacław Krzeptowski, przewodniczący Komitetu Góralskiego wita gubernatora Hansa Franka. Haniebna, wstydliwa historia Goralenvolk inspiracją do niezwykłego, radiowego przedsięwzięcia.

Gubernator Hans Frank w otoczeniu niemieckich oficerów i górali w strojach ludowych w Zakopanem. Fotografia grupowa

Grupa górali w strojach ludowych. Na drugim planie oficerowie niemieccy i przedstawiciele władzy cywilnej

Gubernator Hans Frank (z lewej) podczas rozmowy z Wacławem Krzeptowskim (w stroju ludowym). W głębi widoczni: Josef Friedrich Buhler (pierwszy z prawej) i Max du Prel (na drugim planie pierwszy z lewej)

Wacław Krzeptowski - fotografia sytuacyjna w stroju góralskim

A czym był Goralenvolk ? :
pl.wikipedia.org/wiki/Goralenvolk

Od samego początku Goralenvolk był zwalczany przez ruch oporu. Duży wkład w tę akcję wniosła Konfederacja Tatrzańska, a po jej rozbiciu struktury Rocha oraz Armii Krajowej.

Agitacja aktywistów Goralenvolku nie przyniosła spodziewanych efektów wśród przeważającej części ludności góralskiej. Z kolei sami Niemcy przestawali angażować się w popieranie odrębności Górali po dezercji ochotników z "Legionu Góralskiego SS", która skompromitowała liderów Goralenvolku w oczach okupantów. Struktury Komitetu Góralskiego nie mając oparcia ani w góralskiej ludności ani w niemieckich okupantach stopniowo zamierały, najdłużej utrzymała się centrala w Zakopanem. W końcu sam "goralenführer" Wacław Krzeptowski po próbie aresztowania go przez Niemców, w lecie 1944 ukrył się w górach.

20 stycznia 1945 z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego Wacław Krzeptowski został powieszony przez partyzantów z oddziału Armii Krajowej.

22 listopada 1946 przed sądem w Zakopanem zapadł wyrok na pozostałych działaczy Goralisches Komitee. Zostali oni skazani na kary więzienia od 3 do 15 lat. Część działaczy, w tym Henryk Szatkowski i Witalis Wieder, uciekając razem z Niemcami, uniknęła wymiaru sprawiedliwości.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Ostatnia11 lata 1 dzień temu edycja: Albin od.

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0.346 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]